30 narodnih lijekova za oboljenja usne šupljine

-

Preko usta se prenose razne zarazne bolesti. Upala usne šupljine je stanje koje se pojavljuje kod djece i odraslih te može dovesti do lakših ili težih komplikacija ali na svu sreću postoji prirodni lijek koji se koristi za ispiranje usne šupljine.

U ustima ima mnogo mikroorganizama, među kojima ima i patogenih, tj. onih koji mogu prouzrokovati razna i veoma opasna oboljenja. Usta su jedan od najvažnijih puteva za prenošenje mnogih bolesti, naročito zaraznih. Zbog toga usta treba drzati čista, zube redovno prati poslje svakog jela, ne piti s drugima iz iste čaše.

- Google oglasi -

U nas je vrlo česta pojava zapaljena sluznice usne duplje, usljed čega nastaju razne komplikacije. Ovo oboljenje je naročito rasprostranjeno u osoba koje ne poštuju ličnu higijenu. Razumljivo je da bolesnik treba da zatraži pomoć ljekara. Što se tiče ishrane, izbjegavati slana, kisela, paprena i ljuta jela, jesti što više kašastu i sluzastu hranu, strugane jabuke, mušmule, dunje i drugo oporo voće bogato taninima i pektinima.

Upala usne šupljine prirodni lijek – 30 recepata za ispiranje usne šupljine

  1. Za ispiranje usta, za grgljanje i protiv promuklosti dobre su one biljke koje imaju mnogo sluzi, prije svega bijeli sljez. Može se žvakati ili dodati 2-3 sata u hladnoj vodi (1 supena kašika korijena na 200 g vode) i tom vodom ispirati usta, grgljati i najzad popiti.
  2. Protiv upale usne šupljine. Po 1 kašiku titrice, žalfije i lista crnog sljeza pomiješati i popariti sa pola litra ključale vode. Ostaviti jedan sat u poklopljenom sudu, procijediti i time ispirati usta i grgljati.
  3. U istu svrhu i na isti način kao bijeli sljez mogu se upotrebljavati i druge sluzne biljke. Laneno sjeme, dunjino sjeme, korijen crnog gaveza, salep i drugo.
  4. Opore biljke, tj. one koje sadrže štavske ili taninske materije: steža, srčenjak, trava od srdobolje, zdravac, kopriva, podubica, hrastova kora i šišarke, bedrinac i dr.
  5. Po 2 supene kašike titrice, žalfije, kupine i trave od srdobolje popari se ključalom vodom (o,5l), stoji pola sata, odlije se i time se ispiraju usta.
  6. Dvije kašike kamilice (titrice), žalfije i dunjinog sjemena preliti sa 250 ml kljućale vode, ostaviti 2 sata, ocijediti i time ispirati usta.
  7. Jak čaj od kamilice sa dosta limunovog soka i poslije toga pojesti nastrugana jabuka, birajući samo oporu i kiselu. Umjesto jabuke može se upotrijebiti i dunja.
  8. Jednake dijelove lista podbjela, crnog i bijelog sljeza, ljekovite kadulje i šumske jagode sitno izrezati i dobro promješati. 2 kašike ove smjese popariti sa 200 ml ključale vode, odmah poklopiti i poslje pola sata, kad se prohladi i ekstraktuje, odliti i grgljati. Posebno je ovaj čaj dobar za slučajeve upale ždrijela.
  9. Jednaki dijelovi kamilice, zalfije i kupine. 2 kašike ove smjese popariti sa 200 ml ključale vode, odmah poklopiti i poslje pola sata grgljati.
  10. Jednake dijelove iđirota, zdravca, kamilice i nane pomješati i upotrebiti kao pod 8 i 9. Čaj je dobar protiv upale sluznice usta i ždrijela.
  11. Po 10 g komorača i anisa i po 20 g žalfije, koprivinog lista i kamilice, kao pod 8.
  12. Po 10 g hrastove kore, i korijena zdravca i srčenjaka i 15 g korijena bijelog sljeza, iđirota i gaveza sitno izrezati. 2 kašike ove smjese kuhati 5 minuta u 300 ml vode, kad se ohladi, ocijediti i time ispirati usta.
  13. Jednake dijelove cvijeta majske ruže, bijelog i crnog sljeza, podbjela i kamilice pomiješati i upotrijebiti kao pod 8.
  14. Po 25 g nane, matičnjaka, limunove i narandžine kore i komorača i 5 g karanfilića, koristi kao pod br. 8.
  15. 20 gr miloduha, nane i slatkog korijena i po 5 g karanfilića, cimeta i anisa. Jedna kašika na 200 ml ključale vode. Čajem od ove smjese ispirati usta i zatim čaj popiti. Upotrebljava se izjutra i navečer i protiv neprijatnog zadaha iz usta i želuca, te kao prirodna dezinfekcija usne šupljine.
  16. Za liječenje desni: 2 kašike žalfije popariti sa 300 ml ključale vode, poklopiti i kad se ohladi, procijediti i tim čajem ispirati usta. Čaj treba držati što duže u ustima, da bi ljekoviti sastojci žalfije što duže djelovali. Ovim čajem mogu se masirati desni.
  17. Po 20 g hrastove kore, korijena srčenjaka i trave od srdobolje i korijena koprive i zdravca sitno izrezati, pomiješati. 1 kašiku ove smjese kuhati 10 minuta u 200 ml vode. Kad se ohladi, procijediti i time mazati desni i ispirati usta. Od ove smjese može se načiniti i tinktura u razblaženom čistom alkoholu (apotekarskom): 20 g smjese na 100 ml alkohola.
  18. Po 10 g korijena ratanije (kupiti u apoteci) i lista žalfije popariti sa 200 ml ključale vode, poklopiti i poslije 6 sati ocijediti i tom vodicom ispirati usta i mazati desni.
  19. Po 10 g korijena ratanije i zdravca, kao pod 18.
  20. Po 5 g rizoa trave od srdobolje i zdravca, hrastovih šišarka (stucanih u prah) i žalfije, kao pod 18.
  21. Po 5 g bedrinca, podubice, kamilice i zdravca, kao pod 18.
  22. Po 10 g rizoma zdravca, lista nane, matičnjaka i žalfije, kao pod 18. Ovo je dobro i za djecu, jer je mirisno i nije mnogo oporo.
  23. Po 5 g zdravca, kamilice, pitome nane i žalfije, kao pod 18.
  24. Po 5 g dunjinih i hrastovih pupoljaka (vrhovi grančica), lista pitome nane i matičnjaka, kao pod 18.
  25. Po 5 g lista kupine, maline, ribizle i pitome nane, kao pod 18.
  26. Po 5 g mušmula, oskoruše, divljih krušaka i lista pitome nane, kao pod 18.
  27. Jednu kašiku salepa u prahu kuhati 1 sat u 200 ml mlijeka i u toku kuhanja doljevati mlijeka, tako da na kraju bude oko 200 ml tečnosti. Posebno se spravi jak čaj od kamilice: 2 kašike kamilice popariti sa 200 ml ključale vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti, dobro iscijediti i pomiješati sa salepom, pa time ispirati usta (grgljati što duže), i na kraju, poslije svakog grgljanja, popiti.
  28. Po 10 g planinskog čubra i sjemena buacka, kao pod 18.
  29. Po 5 g žalfije, miloduha, nane i planinskog čubra, kao pod 18.
  30. Jednaki dijelovi kamilice, zalfije i kupine, ove smjese popariti sa 200 ml ključale vode, odmah poklopiti i poslije pola sata, kad se prohladi i ekstraktuje, odliti i grgljati.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Debljina je bolest

Ako ne jedete, a počinjete da se debljate, povećanje...

Veliki pomak naučnika u liječenju raka

Naučnici su izvijestili javnost o izvanrednom uspjehu terapije u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas