Bundeva – Ljekovita svojstva biljke

-

Bundevu su u Europu donijeli Španjolci u 16. stoljeću iz Južne Amerike. Kod nas se osobito rasprostranila, jer se uzgaja kao hrana za svinje, a iz sjemenki se dobiva kvalitetno ulje. U nekim europskim zemljama bundeve se iznimno cijene kao povrće za spravljanje ukusnih mesnih i slatkih jela. Zbog velike količine mineralnih tvari koje sadrži, njome bismo trebali češće obogaćivati jelovnik.

DROGA:

- Google oglasi -

CUCURBITAE SEMEN: Kao drogu koristimo osušene bundevine sjemenke, po mogućnosti s mekanom ovojnicom.

CUCURBITA EOLEUM: Hladno prešano ulje od bundevinih sjemenki koristimo za liječenje i začinjanje salata.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Uspijeva posvuda gdje joj ponudimo dovoljno prostora i dobro nagnojenu zemlju.

SRODNE VRSTE: Istoj porodici pripada bljuštac, još jedna važna ljekovita biljka.

- Google oglasi -

SASTAV I AKTIVNE TVARI: U sjemenkama se nalazi masno ulje (35-53%) s višestruko nezasićenim masnim kiselinama (44-46%; linolna, linolenska, arahidonska kiselina). Sjemenke kao rezervne tvari pohranjuju i pektine (30%) i bjelančevine (42%). Kilogram ulja sadrži 385-485 mg različitih vitamina E i 0,7-0,9% različitih fosfatida. Značajni su i triterpenski spojevi nazvani kukurbitacini i giberelinska kiselina te skvalen (39-46%). Plodovi sadrže karboksilne kiseline, rijetke aminokiseline (kukurbitin, citrulin, karboksifenilalanin) te elemente u tragovima (mikroelemente), npr. magnezij, cink, bakar i, osobito, selen.

DJELOVANJE I UPORABA: Sjemenke i ulje djelotvorni su pri sprječavanju (profilaksi) i olakšavanju tegoba kod početnih stadija povećane prostate (benigna hiperplazija prostate, BPH). Polovina muškaraca iznad četrdeset godina ima tegobe pri uriniranju, a sa starenjem se njihov broj povećava. Mehanizam djelovanja droge još nije posve objašnjen.

PRIPRAVCI: Tako se primjenom droge olakšavaju tegobe koje su posljedica nadraženog mjehura (to su kratkotrajna razdoblja između mokrenja, povezana s bolovima i osjećajem pečenja). Te su bolesti česte i u žena i djece.

Sjemenke uzimamo dvaput na dan, po jednu jušnu žlicu (dobro ih prožvačemo), a ulje dvaput na dan po jednu čajnu žličicu, više mjeseci u obliku kure. I uporabom ulja u salatama sprječavamo nastanak tih bolesti.

NEŽELJENA DJELOVANJA: I pri produljenoj uporabi nema nikakvih neželjenih djelovanja. U zemljama gdje bundevino ulje nije poznato, s bundevinim sjemenkama peku se razne vrste kruha.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

On ima čarobnu moć – Ovaj prah je legalan, a skuplji je od kokaina!

Šafran biljka oduvijek ima neodoljivu i čarobnu moć. Ovo...

Kako se nositi s proljetnim umorom

Proljeće je godišnje doba tijekom kojeg ljudi znaju osjećati...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas