Dobroćudno uvećanje prostate: Prepoznavanje simptoma i važnost redovitih pregleda

-

Dobroćudno uvećanje prostate je bolest koja se većinom javlja kod muškaraca između 50 i 80 godina. Čak njih 50-90% ima neki stepen benignog povećanja prostate.

Prostata je mala žlijezda koja se nalazi ispod mjehura muškaraca i oko mokraćne cijevi (uretra). Prostata ima oblik kestena i ima važnu ulogu u reproduktivnom sustavu muškaraca. Nalazi se neposredno ispod mjehura, ispred debelog crijeva.

- Google oglasi -

Tegobe koje stvara ova bolest u početku su posljedica njezinog pritiska na mokraćnu cijev (uretru), a to su otežano i učestalo mokrenje, otežano započinjanje mokrenja, isprekidani mlaz i nepotpuno pražnjenje bešike. Kod pacijenata se javlja i učestalo noćno mokrenje, što ometa san.

Uvećanje prostate simptomi

Uvećanje prostate, poznato i kao benigna hiperplazija prostate (BHP), uobičajeni je problem kod starijih muškaraca. Simptomi uvećanja prostate mogu varirati, a neki od najčešćih uključuju:

Problemi s mokrenjem: Povećana prostata može pritisnuti mokraćni kanal (uretru) i ometati normalan protok mokraće. To može rezultirati sljedećim simptomima:

  • Češće mokrenje, posebno noću (nocturia).
  • Poteškoće pri početku mokrenja.
  • Slab protok mokraće.
  • Prekidano mokrenje.

Nemogućnost potpunog pražnjenja mjehura: Povećana prostata može ometati potpuno pražnjenje mjehura, što može uzrokovati osjećaj da mjehur nije u potpunosti ispražnjen.

- Google oglasi -

Bol ili nelagoda: Muškarci s uvećanom prostatom mogu doživjeti bol ili nelagodu tokom mokrenja ili ejakulacije.

Infekcije mokraćnog mjehura: U nekim slučajevima, po većana prostata može povećati rizik od infekcija mokraćnog mjehura.

Problemi s bubrezima: U težim slučajevima, dugotrajna prepreka protoka mokraće može dovesti do problema s bubrezima.

Zbog dugog zadržavanja mokraće u mokraćnoj bešici, često dolazi do urinarnih infekcija, prvo bešike a kasnije i bubrega. Ovo je razlog i čestog nastanka kamenca u bubregu i bešici kod osoba koje pate od ove bolesti.

Zatim, kod izraženog uvećanja prostate, povećan pritisak zadržane mokraće može zaustaviti rad bubrega ili ga ozbiljno oštetiti, što će dovesti do trovanja organizma svim onim supstancama koje preko bubrega treba da se izbace iz organizma. Može da pukne bešika, posebno kada se nekritički i bez konsultacije sa ljekarom uzimaju diuretici. Ovo su urgentna stanja u urologiji.

Povećanje prostate kod mladih

Povećanje prostate kod mladih muškaraca, iako manje uobičajeno u usporedbi s starijom populacijom, može biti izazovno i zahtijeva pažljivo praćenje i upravljanje. Iako se obično smatra da su problemi prostate povezani s starenjem, čimbenici poput genetike, hormonalnih promjena, upalnih stanja ili nezdravih životnih navika mogu doprinijeti povećanju prostate kod mlađih muškaraca. Važno je da mladi muškarci budu svjesni simptoma kao što su poteškoće pri mokrenju, češći poriv za mokrenjem, ili nelagoda u području zdjelice, te da se savjetuju s liječnikom radi pravovremene dijagnoze i tretmana.

Uvećana prostata može da remeti potenciju. Stepen uvećanja prostate i težina tegoba nisu uvijek u direktnoj vezi. Nekada malo uvećanje prostate pravi značajne tegobe, a nekad veoma uvećana prostata ne pravi velike tegobe. U slučaju blagih tegoba i kada nema komplikacija, liječenje nije potrebno. Ali kada tegobe počnu da remete život muškarca, ili kada se često ponavljaju infekcije mokraćnog sistema ili se pojavljuje (povećava) kamenje u mokraćnom sistemu, što spada u komplikacije – treba započeti liječenje.

Ne postoji direktna veza između benignog uvećanja prostate i karcinoma prostate. Obje bolesti mogu postojati zajedno. Simptomi raka prostate nisu uvijek prisutni u ranim fazama bolesti pošto je karcinom prostate jedan od najčešćih tumora kod muškaraca poslije 45. godine, stoga su redovne kontrole stanja prostate neophodne.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Dobričica

Familija: LabiataeNarodni: DobričicaLatinski: Glechoma hederaceaLjekarski: Herba glechomaeEngleski: Ground ivyNjemački:...

Marihuana dokazano utječe na pojavu shizofrenije i psihoza

Velika američka studija popraćena dokazima i s dovoljno istraživanja...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas