Istina o prirodnim izbjeljivačima zuba

-

Ako vas muče mrlje na zubima ili žutilo, znajte da ima pomoći. No iako možete naići na mnoštvo recepata za prirodno izbjeljivanje, znajte da biste neke trebali izbjegavati pod svaku cijenu, bez obzira koliko hvalospjeva čuli.

Izbjeljivači zuba koje vjerojatno imate u torbici

Isprobajte
Žvakaće gume bez šećera.

- Google oglasi -

Zašto?
Žvakanje žvakaće gume automatski će potaknuti veću proizvodnju sline, koja prirodno ublažava stvaranje mrlja na zubima, objašnjava stomatolog Matthew Messina. Kad vam je usna šupljina suha, komadići hrane i bakterija mogu se udomaćiti na zubima, te utjecati na zubnu caklinu. Najčešći razlozi isušivanja usne šupljine su razgovaranje na telefonu, lijekovi i kardio vježbe. Istraživanja su pokazala da se tijekom trčanja smanjuje količina sline u ustima. Uz žvakanje žvakaćih guma, pijuckajte vodu tijekom dana, a nakon svakog jela je malo promućkajte u ustima.

Nemojte probati
Stomatolozi preporučuju da se klonite energetskih napitaka tijekom vježbanja. Ona su naime puna kiseline koja može oštetiti zubnu caklinu. Uz to, često sadrže boje koje s vremenom mogu stvoriti mrlje na zubima.

Stari, prokušani recept kojeg zanemarujemo

Isprobajte
Dobru, staru sodu bikarbonu.

Zašto?
Fizičko trljanje zuba može imati učinak na površinu mrlje, kaže Messina. No ono što je nužno jest da pasta koju koristite ne bude toliko jaka da s mrljom ‘ispere’ i dio cakline. Soda bikarbona pomiješana s vodom, s druge strane, taman je dovoljno abrazivna da ukloni mrlju, no i ne ošteti caklinu. Koristite slobodno certificirane paste sa sodom bikarbonom, te svakako pazite da pritom upotrijebite mekanu četkicu za zube.

- Google oglasi -

Nemojte probati
Nipošto nemojte prati zube s morskom soli, te ispirati desni s aktivnim ugljenom (Messina tvrdi da ne postoje nikakva istraživanja koja bi potvrdila dobrobit ovakvog čišćenja zubiju). Iako zvuče dovoljno ludo da bi čak mogli i funkcionirati, Messina ističe da ovakvi kućni pripravci mogu nanijeti ozbiljnu štetu vašoj caklini, pa nisu vrijedni eksperimentiranja.

Posljednja nada za zube s dubinskim mrljama

Isprobajte
Profesionalno izbjeljivanje zuba kod stomatologa.

Zašto?
Duboke mrlje penetriraju ispod cakline i ostaju ‘zaglavljene’ u strukturi vaših zubiju. Profesionalni tretmani koriste pjenušavo sredstvo za izbjeljivanje (nalik peroksidu), koje poput mjehurića podiže caklinu i mrlju, objašnjava Messiina. Čak i kućni tretmani za izbjeljivanje čine isto, iako nisu ni blizu toliko jaki. Budite svjesni da ove mrlje nisu rezultat dugogodišnje ljubavi prema kavi i crnom vinu, nego promjena boje može biti i znak infekcije, povlačenja zubnog mesa ili paradentoze. Vaš stomatolog može naći glavnog krivca za mrlje, te vam preporučiti daljnje korake.

Nemojte probati
Ove pripravke i savjete možete pronaći ‘online’, no ne isplate se:

– Čisti izbjeljivač (dapače, može vam opeći usnu šupljinu)

– Ispiranje usta s limunovim sokom (to je kiselina koja može kemijski oštetiti caklinu, napominje Messina)

– Trljanje zubi s jagodama (one ne sadrže nikakve čarobne vitamine koji uništavaju zubni plak, ali imaju malu količinu kiselina koje mogu prouzročiti pojavu mrlja i crvenila na zubima).

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Neki mitovi o zdravoj hrani

Neke namirnice čine se zdravim, ali to uopšte nisu....

Evo kako bez hemijskih sredstava očistiti posuđe od zagorjele masnoće

Tiganji su nezamjenjive kuhinjske posude. Koristimo ih vrlo često,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas