Limunova trava se upotrebljava kao začin i kao lijek

-

Limunova trava (lat. Cymbopogon citratus) potiče iz tropskih krajeva južne i jugoistočne Azije i Australije. Zbog velikih mogućnosti upotrebe prvenstveno u ishrani, limunova trava se dosta gaji također širom svijeta, posebno u SAD…

Ova biljka ima oko 50 različitih vrsta a koriste se tek dvije. Limunova trava ima dugo, tanko sivozeleno lišće i lukovičastu osnovu. Citral je esencijalno ulje koje ova biljka sadrži i koje joj daje kiselkasti miris i ukus.

- Google oglasi -

Sadrži vitamine, minerale i antioksidanse potrebne za očuvanje organizma. Od limunske trave može se napraviti sok ili čaj, a vrijedno je i esencijalno ulje. 

Ljekovitost limunove trave

Limunova trava se vjekovima koristi u Indoneziji i Maleziji kao biljni lijek. Poznata je njena upotreba u liječenju depresivnih stanja, nervoze, probavnih poremećaja.

Utiče blagotvorno na opšte zdravlje organizma a prema nekim istraživanjima biće djelotvorna i u borbi sa tumorima. Za osobe koje su na tretmanu hemoterapijom, preporučuje se da piju oko 1,5 l soka limunove trave onih dana kada imaju zračenje ili hemoterapiju. Sok se pravi tako što se u vruću vodu doda malo usitnjene limunove trave.

Za izradu soka od limun trave potrebni su sljedeći sastojci:

- Google oglasi -
  • 250g lišća limunske trave
  • 1L vode
  • 150  šećera (ili meda)
  • 1/4 žličice soli

Priprema soka:

  • Zagrijte vodu u širokom loncu do vrenja
  • Zatim očišćene i narezane stapke limunske trave ostavite u vodi koja ključa 5 – 8 minuta
  • Procijedite vodu i dodajte joj šećer i sol
  • Miješajte dok se sve dobro ne otopi, vratite sok u lonac i na srednjem plamenu zagrijte do tačke vrenja
  • Uklonite sok s vatre, ostavite ga da se ohladi i onda prelijte u boce
  • Ovaj sok možete držati u hladnjaku najdulje 2 – 3 dana nakon pripreme.

Čaj od limunove trave

Čaj od limunove trave pravi se od suhog lišća ove biljke a može se kupiti u apotekama i prodavnicama zdrave hrane. Osim što osvježava, ovaj čaj smiruje napetost, ljekovito deluje na jetru i žuč, pomaže kod loše probave, bolova u želucu. Osim u vidu ljekovitog čaja, rasprostranjena je i primjena limunove trave u medicini i kozmetičkoj industriji. Priprema čaja od limun trave:

  • Grubo nasjeckajte dvije stabljike limunske trave (srednje veličine).
  • Prokuhajte 2 – 3 dcl vode i prelijte preko stapki limunske trave i nekoliko listića mente.
  • Ostavite da odstoji 10 – ak minuta, procijedite i po želji zasladite.

Limunova trava kao začin i hrana

Limunova trava se najprije upotrebljava kao izvrstan začin u supama, čorbama, za jela od živinskog mesa, ribe i morskih plodova. Odlično se po ukusu slaže sa čilijem i bijelim lukom. Također, limunova trava je baza za mnoga popularna pića u Aziji.

Limunova trava koristi se kao sviježa, ili kao osušena, i u prahu. U vidu praha se dodaje nekim pićima i čajevima.

Da bi bila ukusna, svježa limunova trava treba da ima sočnu zdravu lukovicu i duge zelene listove. Čisti se kao mladi luk a možete je koristiti za supe, salate, variva, za grilovanje, sosove pa i za slatkiše. Obično se za jelo koristi donji deblji dio stabljike limunove trave. Može se koristiti veći dio biljke – cijeli listovi i vrhovi listova. Dodajte listove limunove trave u prženo ili bareno povrće i Vaše jelo će dobiti egzotičnu aromu.

Limunova trava uzgoj

Ako želite da gajite limunovu travu, dovoljno je da reznicu stabljike stavite u vodu na sunčanom mjestu. Očekujte da nakon 7 dana pusti korijen, tada treba da je zasadite. Limun travu možete gajiti u saksiji. Voli sunce i zemljište bogato azotom. Gajite je na temperaturi od 15 do 29 stepeni i vodite računa da zemlja u saksiji nikada ne bude suha. Potrebno je povremeno prihranjivanje azotnim gnojivom i redovno zalivanje ali ne po jakom suncu kako listovi ne bi dobili mrlje.

Limunska trava eterično ulje

Eterično ulje od limunove trave deluje protivupalno, i blago sedativno a snižava i krvni pritisak. Primjenjuje se lokalno jer ima i antiseptičko dejstvo i antibakterijsko djelovanje. Odlična je za tretman sportskih povreda, kod modrica i istegnuća. Ulje se koristi i za čišćenje masne kože, a u aromaterapiji kao relaksirajuće sredstvo.

Koristi se također za njegu kože sa proširenim porama i jakim naslagama celulita. Medjutim, oprez je potreban kod osjetljivih osoba jer može izazvati alergijske reakcije na koži, a ulje se ne smije koristiti kod djece koja su mlađa od 6 godina, kod trudnica i dojilja.

Limunova trava protiv komaraca – Ako limunovu travu gajite u kući ili u stanu, insekti će Vas zaobilaziti u širokom luku a pogotovo komarci.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Preduga drijemka utiče na zdravlje srca

Najnovija studija ukazala je da predugo drijemanje može da...

Rak jajnika simptomi koje svaka žena treba znati

Rak jajnika odgovoran je za preko 30% svih smrtnih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas