Mandarina – Citrusno voće koje ima brojna ljekovita svojstva

-

Mandarina je član znamenite porodice agruma, te sadrži brojne kemijske tvari koje pomažu u odbrani od bolesti. Najznačajnije fitokemikalije koje sadrže mandarine su flavonoidi i terpeni. Važni vitamini koje sadrži mandarina su vitamin C i vitamin A. Mandarine su porijeklom iz Kine, no trenutno se uzgajaju u mnogim dijelovima svijeta zahvaljujući prijatnom okusu i brojnim korisnim učincima na zdravlje.

Mandarina je citrusno voće, podvrsta naranče. Ovo ukusno i osvježavajuće voće krcato je korisnim prehrambenim sastojcima. Jesenski plodovi za zdravlje predstavlja zapravo bogatstvo fitokemikalija. Upravo su u jesenskim bojama, fitokemikalijama, sadržani brojni razlozi zdravstvenih prednosti jesenskih plodova a među njima se nalazi i mandarina.

- Google oglasi -

Nije slučajno što ovo voće dozrijeva upravo u doba kad se bude prehlade i viroze, te je preporučljivo posegnuti za mandarinama u svrhu prevencije ovih nevolja. Naime, vitamin C iz mandarine bolje će se apsorbirati i njegova će učinkovitost biti veća zbog udjela bioflavonoida koji potpomažu djelovanje vitamina C. Vitamin A dobivamo iz mandarina u obliku beta-karotena, koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Poznata uloga vitamina A je očuvanje zdravih sluznica i kože, prve linije obrane od virusa i bakterija. Mandarina je idealna poslastica za sladokusce koja ne ugrožava njihovu liniju…

Nutritivna vrijednost mandarina

1 sirovi plod srednje veličine sadrži: 

  • Energetska vrijednost: 37 kcal
  • Proteini: 0.53 g
  • Ugljikohidrati: 9.4 g
  • Ukupna mast: 0.16 g
  • Prehrambena vlakna: 1.9g
  • *Izvrstan izvor: vitamina A (772.8) i vitamina C (25.8mg)

Hrana koja je “izvrstan izvor” pojedinog nutrijenta osigurava 20 % ili više preporučene dnevne vrijednosti.

Mandarina za zdravlje

Smanjuju upale – Mandarine pomažu tijelu da se bori protiv upalnih procesa zahvaljujući vitaminu A. Sadrže i veću količinu vitamina C, a s njime i dovoljno antioksidansa. Antioksidansi se bore protiv upala i akutnih bolesti, ali mogu smanjiti i dugoročne utjecaje tih procesa na tijelo.

- Google oglasi -

Smanjuju rizik od raka – Pokazalo se da mandarine mogu biti efikasne u sprečavanju različitih vrsta tumora jer reduciraju stanična oštećenja. Uz vitamine i antioksidanse sadrže i velike količine fitospojeva koji su poznati po svojim antikancerogenim svojstvima. Djeluju na prevenciju mutacija normalnih stanica skupa s posljedičnim množenjem stanica koje uzrokuju rak. Na koncu to znači i usporavanje rasta tumora.

Mandarina za imunitet – Imunitet je zadužen za nekoliko važnih funkcija u tijelu koje čuvaju naše zdravlje. No, ni imunitet sam po sebi nije imun na napade i treba ga podržati hraneći se tako da poboljšamo njegove zaštitne funkcije. Mandarine pomažu imunitetu da detektira i potom uništava štetne, patogene tvari i tako nam pomažu da se sačuvamo od gripe, recimo, u sezoni pred nama. Za to su vjerojatno najzaslužniji bioflavonoidi u citrusnom voću.

Mandarine kao lijek

Srce je zaduženo za pumpanje krvi i ključno je za održanje svih glavnih funkcija tijela. Mandarine kao lijek mogu pomoći da zaštitimo srce od djelovanja slobodnih radikala i upala koje pokreću i ubrzavaju nakupine plaka, što uzrokuje aterosklerozu, odnosno blokadu krvnih žila. Slobodni radikali stvaraju se neprestano u tijelu u normalnim okolnostima, ali mogu biti izrazito štetni kad ih je previše. Vitamin C u mandarinama izvanredan je izvor antioksidansa koji eliminiraju slobodne radikale iz krvi i poboljšavaju cirkulaciju. 

Mandarine mogu pomoći u održavanju zdravog krvnog tlaka jer sadrže puno kalija. Kalij je ključni elektrolit koji pomaže da tijelo pretjerano ne zadržava vodu. Kalij djeluje i vazodilatorno, dakle širi krvne žile i time pomaže boljoj cirkulaciji krvi. No, s kalijem ne treba pretjerivati. Dvije ili tri mandarine na dan bit će sasvim dovoljne.

Mandarine sadrže i veću količinu biljnih vlakana koja su važna za ubrzanje probave i sprečavanje zatvora. No, enzimi u mandarinama potiču i bolju probavu u želucu. Ako ste ikad namirisali mandarine i osjetili da vam se odjednom skuplja slina, jasnije vam je koliko su korisne za probavu.

Čaj od mandarinine kore

Otkrivamo vam koja su to ljekovita svojstva čaja koji se pravi od kore mandarine. Kad je u pitanju liječenje gripa i prehlade tokom zimskih mjeseci mandarine su voće koje se najviše koristi u tim situacijama zbog velikih količina vitamina C koje posjeduje. Pored samog, slasnog ploda, ljekovita svojstva posjeduje i kora mandarine posebno ako se od nje pripremi čaj.

Istraživanja su pokazala da kora mandarine posjeduje svojstva koja snižavaju holesterol, a čaj od sušene kore mandarine se preporučuje za mnoga stanja od loše probave do kancerogenih oboljenja.

U narodnoj kineskoj medicini i kulinarstvu kora mandarine je poprilično zastupljena, a vjeruje se da poboljšava probavu, olakšava jutarnje mučnine trudnicama kao i mučnine uzrokovane putovanjem. Navodi se da kora mandarine potpomaže pri balansu šećera u krvi, detoksifikaciji jetre, otpuštanju od stresa te liječenju gripa i prehlade.

Kako sušiti koru mandarine – Osušite kore agruma u pećnici na laganoj temperaturi, a prije toga im odvojite gorak dio (onaj bijele boje iznutra) koliko možete pa ih narežite na trakice ili kockice.

Jednostavno ogulite mandarine, sačuvajte koru i spremite u teglice sa hermetičkim poklopcem. Čuvajte ih na hladnom i mračnom mjestu i nekoliko mjeseci.

Priprema čaja:

Da biste napravili čaj jednostavno stavite nekoliko korica u šolju, zalijte vrelom vodom, pokrijte i ostavite da stoji nekoliko minuta. Sušene kore mandarine možete mješati i sa drugim čajevima, a najbolje se slaže sa crnim čajem. Ova kombinacija crnog čaja i korice citrusa, prema nekim istraživanjima, snižava rizik od nastanka raka kože za 70 %, dok sam čaj od mandarina snižava rizik za 40 %.

Ušećerene korice mandarine

Potrebni sastojci:

  • 500 – 600 g mandarina
  • 300 – 400 ml vode
  • 1 kašičica soli 
  • 350 g kristal šećera 
  • 350 ml vode
  • još šećera za valjanje korice 

Postupak

Ogulite mandarine i sačuvajte koricu. Koricu stavite u lončić, prelijte je s 300 – 400 ml vode i dodajte jednu kašičicu soli. Kuhajte koricu u ovoj otopini do vrenja. Kad zakuha, vodu bacite, a koricu sačuvajte. Taj će postupak odstraniti gorčinu iz korice. Prokuhanu koricu narežite na tanke trakice. U drugom loncu pomiješajte 350 grama šećera i 350 mililitara vode pa pustite da mješavina zakuha, a šećer se otopi. Dodajte pripremljenu koricu i sve kuhajte na laganoj vatri oko pola sata ili dok korica ne postane lagano prozirna, a sirup vrlo gust.Koricu pažljivo prebacite na cjedilo da se ocijedi i osuši, a zatim je uvaljajte u dosta šećera i rasporedite po papiru za pečenje kako bi se do kraja osušila. Pospremite u teglicu, dodajte kolačima, napicima ili grickajte kada poželite.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Očajnica – Macina trava

Macina trava Očajnica, ili tetrljan trajna je biljka uspravne...

REVOLUCIONARNO: Stiže lijek za potpuno izlječenje dijabetesa!

Stručnjaci su na pragu revolucionarne terapije dijabetesa pacijentovim vlastitim...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas