Osmjeh čuva zdravlje

-

Nemaran odnos prema bolesnom zubu ili upaljenom zubnom mesu može imati ozbiljne posljedice po zdravlje cijelog organizma. Taman, preplanuo ten i bijeli, zdravi zubi, posljednjih godina imidž su mladih ljudi u cijelom svijetu. Ovaj estetski trend uspio je ono što stomatolozi nisu uspjevali decenijama – da mlade generacije redovno dovodi u stomatološke ordinacije.

Zubi su zdravstveni karton svakog pojedinca, koji može da ukaže ne samo na stil života i higijenske navike već i na predispoziciju za nastanak određenih bolesti. Zdravlje zuba i usne šupljine utiče na zdravlje cijelog organizma, pa nemaran odnos prema bolesnom zubu ili upaljenom zubnom mesu može imati i ozbiljne posljedice.

- Google oglasi -

Zdravlje zuba

Stanje zuba utiče na sposobnost žvakanja i pripremanja hrane za proces varenja. Bolesna meka tkiva u usnoj šupljini i zubi zahvaćeni infekcijom, idealno su mjesto za razvoj i razmnožavanje stotinu vrsta mikroorganizama. Ti organizmi i njihovi toksini u usnoj šupljini imaju sposobnost da lako i brzo ulaze u krv. Oni ne moraju ozbiljno narušiti zdravlje osoba s dobrim obrambenim mehanizmom, ali za one kojima je obrambeni sistem oslabljen, to može biti fatalno. Ulaskom mikroorganizama u krv, žarište infekcije iz usne šupljine širi se na druga mjesta u organizmu i uzrokuju oštećenja nekog udaljenog tkiva ili pojavu pritajene sistemske bolesti.

-Najčešća žarišta u usnoj šupljini su infekcije korijenskog kanala zuba s upalom okolne kosti i parodontne bolesti. Sumnja se da su ove infekcije uzročnik sistemskih bolesti, poput reumatoidnog artritisa, bolesti srčanog zaliska, moždanog infarkta, kao i različitih probavnih, očnih, kožnih i bubrežnih bolesti. Pojedini autori navode da su ovakve infekciuje povezane s pobačajem i preranim rođenjem djeteta.

Najbolje je bolest u usnoj šupljini spriječiti, ali ako je ona već tu, tada je treba liječiti. Izliječi li se na vrijeme, onemogućava se širenje bakterija iz usne šupljine u druge dijelove tijela. Redovnim odlaskom kod stomatologa svaka promjena na zubima i zubnom mesu će se otkriti na vrijeme. Otok, crvenilo i krvarenje oko zuba takođe traži brižljiv i stručan tretman, jer se u “kesicama” oko zuba bakterije najlakše zadržavaju.

– zube valja prati iza svakog obroka,
-četkajte ih barem tri minuta i to od korijena zuba prema njegovom vrhu, ali i desni i jezik,
-koristite antibakterijske paste za zube kao i vodice za ispiranje,
-četkice valja mijenjati svaki mjesec do dva,
– koristite i konac kako biste odstranili hranu zaostalu između zuba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Marihuana od danas legalna u Hrvatskoj, a ljekarne je još nemaju

Od četvrtka, 15. listopada, u Hrvatskoj će se moći...

5 ekspresni rješenja protiv jakog i neugodnog mirisa ispod pazuha

Hiperhidroza ili pretjerano znojenje čest je poremećaj koji uzrokuje...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas