Ove namirnice razaraju naš imunitet!

-

Dolaskom hladnijeg i tmurnijeg vremena, počinje i sezona gripa i prehlada. Kako biste izbjegli dosadnu prehladu, vrijeme je da ojačate imunitet, a to je najbolje učiniti pravilnim izborom hrane. Međutim, da li znate koje namirnice treba izbjegavati jer doslovno uništavaju imunitet?

Grlobolja, začepljen nos, kašalj, bolovi u cijelom tijelu – zvuči poznato? Sezona prehlada i gripe već je na vratima, zato je krajnje vrijeme da poduzmete nešto po pitanju jačanja imuniteta. Također, određene namirnice treba izbjegavati jer doslovno ruše imunitet. Umjesto namirnica koje loše djeluju na imunitet, radije odaberite zdravije varijante koje ga uravnotežuju, piše Yahoo Health.

- Google oglasi -

>> Ovo su znakovi koji govore da trebate ojačati imunitet

Šećer

Šećer je zbog jako dobrog razloga ocrnila zdravstvena organizacija – ne sadrži hranjive tvari, a uz to ga povezuju i sa nagrizanjem zuba i negativnim utjecajem na mozak. Susan Levin, direktorica obrazovanja o prehrani u liječničkom odboru za odgovornu medicinu, navodi kako visoki nivoi šećera u krvi znatno smanjuju sposobnost borbe bijelih krvnih stanica protiv virusa i bakterija.

Susan Levin navodi kako je za vrijeme trajanja sezone gripe i prehlade preporučljivo izbjegavati rafiniranu i prerađenu hranu zbog visokog udjela šećera.

To su proizvodi poput bombona, keksa, gaziranih sokova i ostale prerađene namirnice. Međutim, to može biti lakše reći nego učiniti – američko Udruženje za bolesti srca navodi kako Amerikanci prosječno dnevno konzumiraju 20 čajnih žličica šećera. U Europi je situacija nešto bolja. Kako biste uspješno izbjegli šećer, birajte hranu bogatu vlaknima kao što su smeđa riža i leća koji će regulirati razine šećera u tijelu i držati imunološki sustav pod kontrolom.

- Google oglasi -

Žitarice i bijeli hljeb

Jednostavni ugljikohidrati snažno doprinose povećanom unosu šećera u organizam. “Prosječna osoba se doslovno ‘utapa’ u šećeru. Rafinirane žitarice i kruh se vrlo brzo pretvaraju u glukozu prilikom probavljanja hrane “, navodi klinička nutricionistkinja Katie Swift.

>> BILJKA KOJU SVI VOLIMO: Prirodni je antibiotik i jača imunitet!

Međutim, da li to znači da za doručkom trebamo odustati od pahuljica i tosta? Super hrana poput prosa, heljde, kvinoe i amaranta dostupna je iu obliku kruha i žitarica za doručak. Još jedna sjajna opcija za doručak koja će poboljšati imunitet su zobene pahuljice s bananama, cimetom i bademovim mlijekom.

Masna hrana

Postoje brojni razlozi za uklanjanje pržene hrane iz prehrane, a mi vam dajemo još jedan: prehrana bogata mastima može utjecati na odgovor tijela na infekcije. Znanstvenici Patricia Maki i Paul Njubern otkrili su da pretilost i prehrana s visokim udjelima masnoće organizam može oslabiti kada je borba protiv zaraznih bolesti u pitanju i povećati rizik od obolijevanja od nekih oblika karcinoma.

>> Šta jesti kada je oslabljen imunitet?

Swift predlaže da dio mesa bogatog zasićenim mastima koje jedete zamijenite lećom, graškom i drugim biljkama koje su bogate proteinima. Zamijenite ih ‘zdravim’ mastima iz orašastih plodova (jedna šaka dnevno) ili avokada. Osim toga, treba imati na umu, kako je upravo hrana jedan od najvažnijih elemenata imuniteta.

Alkohol

Opustite se, ne morate se u potpunosti odreći čaše vina koju volite popiti jednom tjedno. Ako s vremena na vrijeme volite popiti alkohol, tu količinu smanjite za vrijeme sezone gripe. Alkohol oštećuje imunološki sustav i ometa sposobnost tijela da se obrani od infekcije.

Studije su pokazale kako povećana konzumacija alkohola može dovesti do smanjenja imuniteta i povećane osjetljivosti na određene bolesti. Stručnjaci kažu da jedno piće neće poremetiti imunološki sustav, ali tri ili više pića sigurno hoće.

Mliječni proizvodi

Brojni mliječni proizvodi, poput kupljenog jogurta, sadrže visoke razine šećera, napominju stručnjaci. Također, postoji i direktna veza između mliječnih proizvoda i zdravlja dišnih puteva. Prema riječima Jamesa Stekelberga iz Klinike Mayo, mlijeko ne mora nužno proizvoditi više sline, ali pijenjem mlijeka pljuvačka može postati gušća i znatno jače opterećivati ​​grlo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Snaga je u biljkama: pogledajte za što sve možete koristiti ružmarin i komorač

Dvije prekrasne biljke našeg podneblja, ružmarin i komorač, dva...

Čaj za regulisanje rada srčanog mišića

Mješavina gloga i listova vrbe blagotvorno utiče na rad...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas