Palačinke mekane kao duša: Recept koji uvijek uspijeva

-

Palačinke imaju cijeli niz malih trikova koji razlikuju prosječne od zaista vrhunskih palačinki. Palačinke je slastica obično napravljena od mlijeka, jaja, brašna i soli.

Palačinkima se uglavnom dodaje šećer, začini itd. Može biti pržena na ulju ili bez ulja. Obično se palačinki dodaju i razni nadjevi poput čokolade, raznih čokoladnih namaza, marmelade, sira itd.

- Google oglasi -

Priprema smjese trebala bi biti jedan od najjednostavnijih pothvata u kuhinji, no činjenica je da brojnima zadaje glavobolje.

Mekane, pjenaste i rahle teško je postići ukoliko nemate dobru tavu i dobar recept. Mi vam donosimo recept iz kuhinja naših baka koji je jednostavan i nakon kojeg nećete tražiti bolji.

Kako se palačinke nebi lijepile nabavite kvalitetnu teflonsku ili keramičku tavu za palačinke! Palačinke pecite u  dobro zagrijanoj tavi za palačinke u koju ste stavili samo kap ulja (umjesto ulja možete koristiti i maslac). Nakon što ispećete 2-3 palačinke ponovo dodajte malo ulja.

Pazite koliko smjese ulijevate u tavicu! Tajna ukusnih palačinki je u debljini, nikako ne smiju biti predebele! Za prirpemu palačinka potrebni su sljedeči sastojci.

Palačinke recept

  •  3 jaja
  •  250g brašna (pola glatkog i pola oštrog)
  •  350 ml mlijeka
  •  1 dcl mineralne vode
  •  malo soli
  •  2 žličice ulja
  •  pola žličice ruma
  •  Pjenasto umutite cijela jaja, izmiješajte dok ne dobijete gustu homogenu smjesu, ulijte ulje pa mlijeko i izmiješajte.
  • Potom uz neprestano miješanje pjenjačom sipajte brašno dok ne potrošite zadanu mjericu, dodajte prstohvat soli i malo ruma tek toliko da smjesa dobije aromu, a još važnije da spriječite upijanje ulja.
  • Ukoliko vam se smjesa čini gusta razrijedite je mineralnom vodom.
  • Tijesto na tavu sipajte iz kutljače – količinu odredite zavisno od veličine tave i budite spremni da bacite prvih par palačinki dok se ne “uštelite”.
  • Ponekad je teško ‘okrenuti’ palačinku bacanjem, pa rubove lagano odvojite nožem od tave i tako okrenite. Neka se peče otprilike minut ili manje na svakoj strani.
  • Gotove palačinke redajte na plitki tanjih i filujte je po želji.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Prva pomoć kod prehlade

Ukoliko ste osjetili prve simptome prehlade najbolje bi bilo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas