Vino u alternativnoj medicini – Primjena u liječenju

-

Da bi pripremili ljekoviti napitak bitno je uvijek koristiti dobro, plemenito vino, kao što su rebula, rizling i slično. Najčešće se u liječenju upotrebljava bijelo vino kao lijek, koje se obogati nekim ljekovitim travama. Ljekovito bilje se ostavi u vinu da stoji do 30 dana na hladnom mjestu, uz povremeno miješanje sadržaja. Crno vino se primjerice obogaćuje sa matičnjakom i pelinom.

Vino i pripravci od vina se u medicini konzumiraju vrlo oprezno. Najčešći razlog tome je da ne dođe do još veće i opasnije bolesti – alkoholizma. Zbog sadržaja alkohola u vinu, ono se za liječenje ne daje djeci, isto to vrijedi i za pripravke od vina.

- Google oglasi -

Neka istraživanja su pokazala da vino samo po sebi blagotvorno djeluje na zdravlje čovjeka. Naime, sastojak crnog vina i grožđa (resveratrol) koji je poznat antioksidant inhibira rast novih krvnih žila povezanih s bolestima oka kao što su senilna makularna degeneracija i dijabetička retinopatija.

Crno vino kao lijek

Resveratrol je tvar koja nastaje u crnom vinu kao posljedica obrambenog mehanizma koji se aktivira zbog napada plijesni. Ovaj podatak je bitan jer nam pokazuje kako je razina resveratrola u grožđu promjenjiva, a direktno ovisi o godini u kojoj vino raste i sazrijeva, odnosno o pojavi plijesni u pojedinoj godini. Ako je godina vlažna i pogodna za rast plijesni, grožđe će, pa tako i vino biti bogatije ovom ljekovitom tvari.

Vino jest alkoholno piće, i svakako ga u ljekovite svrhe ne treba davati djeci i maloljetnim osobama. No ipak, u liječenju ga ne trebaju izbjegavati starije osobe, bitno je uzimati ga u odgovarajućoj mjeri.

Ako se pije u odgovarajućim, umjerenim količinama vino kao lijek djeluje protiv Alzheimerove bolesti, osteoporoze i srčanog infarkta. Vino također jača jetru, te sprečava nastanak bubrežnog kamenca. Vino dobro djeluje i na probavu, te pomaže kod prehlade i osvježava ten.

- Google oglasi -

Razlika između crnog i bijelog vina – U liječenju

Novije studije koje se provode nad vinima otkrivaju da su obadvije porodice vina podjednako dobre. Pozitivno djeluju na zdravlje čovjeka. Crno vino sadrži u sebi važne polifenole u većim količinama, no bijelo vino kao lijek ima u sebi, iako u manjim količinama, dosta jače antioksidante. Jedna od najvećih dobrobiti bijelog vina jest ta što prevenira srčana oboljenja.

Vino je prirodni lijek za krv

Vino djeluje kao zaštita krvnih žila, posebno kod osoba koje su sklone sužavanju krvnih žila i trombozi. Redovno ali umjereno pijenje vina može donijeti poboljšanje, odnosno da djeluje preventivno.

Preporuka za liječenje crnim vinom: Uz obroke i prije odlaska na spavanje piti lagano crno vino. Količina koju treba popiti tokom čitavog dana je, 3 decilitra za muškarce i 2 decilitra za žene.

Vino kao lijek pomaže i kod ljudi koji imaju smetnje u prokrvljenosti, odnosno lošu prohodnost arterija. Crna vina vrlo dobro proširuju krvne žile, čime potpomažu u protoku krvi kroz organizma.

Također, crno vino je dobro protiv anemije. Slabokrvnost ili anemija se može spriječiti pijenjem crnog vina, opet napominjemo u prihvatljivim količinama.

Vino kao lijek

Crno vino jače djeluje na snižavanje kolesterola od bijelog vina. Ono je zbog toga veoma pogodno u liječenju bolesti srca i krvotoka. Ukoliko ne volite piti crno vino, ili ga jednostavno ne podnosite možete piti bijelo vino. Preporuka je da se vino pije u umjerenim količinama, 3 decilitra dnevno trebaju piti muškarci a dva decilitra na dan žene.

- Google oglasi -

12 KOMENTARI

  1. Jas sum po poteklo od eden od podobrite regioni za kvalitetno grozje i vino no stvarno ne poseduvame kultura na pienje na vino ,nie go pieme za da se opieme ,toa ne e poentata , jas sum i dobar prozvoditel na crno tikvesko vino

  2. Pa mi na Balkanu smo u principu nekulturni. Samo manji broj nas ( kao npr. moj jaran Zeko i ja) sirimo kulturu na ovim prostorima. Narocito kad je vino u pitanju. Zeku smo poslali u Australiju na i njih malo prosvijetli, da ne zaostanu 🙂

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zika virus preživio 93 dana u spermi

Medicinski časopis "Lanset" objavio je ove nedjelje rezultate ispitivanja...

Šta je astma, zašto nastaje i koji oblici postoje?

Astma je kronična upalna bolest donjih dišnih puteva (bronha)....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas