Zašto vodu nije dobro piti tokom jela?

-

Ispijanje vode prije i tokom jela navika je koju imaju mnogi. Nova saznanja upućuju na to da pijenje vode tokom jela čini više štete nego koristi.

Zašto vodu nije dobro piti tokom jela? Nutricionistkinja Robin Joukilis u svojoj knjizi ‘Gou Vit Jour Gat’ tvrdi da ta navika šteti varenju i apsorpciji hranljivih stvari u organizmu.

- Google oglasi -

Pijenje vode tokom jela

Joukilis preporučuje da se voda ne pije pola sata prije i sat vremena poslije jela. Ako baš morate da pijete vodu tokom jela kako biste lakše progutali hranu, uzimajte male gutljaje. U suprotnom, popijete li tokom jela veću količinu vode odjednom, može doći do razrjeđivanja rezervi hlorovodične kiseline u želucu koja je ključna za pravilnu razgradnju hrane.

“Pijenje vode tokom jela može učiniti više štete nego koristi. Prevelika količina vode tokom jela može uzrokovati nadutost, probleme s probavom i spriječiti pravilnu apsorpciju hranljivih stvari”, potvrđuje nutricionistkinja Ali Miler.

Također velike količine vode mogu popuniti želudac, što može dovesti do manjeg unosa hrane i potencijalno do nedostatka nutrijenata.

Idealan pH u želucu dodaje Miler, iznosi 1 do 2 i takav nivo kiselosti pomaže u razgradnji bjelančevina. Također podstiče otpuštanje probavnih enzima, pomaže u apsorpciji vitamina poput B12 i u pretvaranju hrane u kašu što olakšava probavu. Kada se doda voda uz obrok taj čitav proces se usporava i tada dolazi do nadutosti i loše probave.

- Google oglasi -

Kada je onda najbolje piti vodu? Za zdravu probavu tokom jela popijte najviše dva decilitra voda (u malim gutljajima). Tokom ostatka dana vodu pijte između obroka što će vam pomoći da otjerate “lažnu” glad koju osjećate kada ste zapravo dehidrirani.

Dehidracija je stanje koje može prouzrokovati niz različiti simptoma, pa čak i ozbiljnije komplikacije ako se ne liječi adekvatno

Pijenje vode tokom obroka individualna je odluka i možete je prakticirati ako se osjećate ugodno s tim. Naravno, treba imati na umu da pretjerivanje u pijenju velikih količina vode tokom jela može dovesti do toga da se osjećate previše puni, a umjereno unošenje tečnosti uz obrok obično ne predstavlja problem.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Dobrobiti sezamovog ulja zbog kojih ćete ga poželjeti isprobati

Sezamovo ulje dobiva se iz sjemenki biljke sezam. Sjemenke...

Čir na koži, zašto nastaje i kako ga liječiti prirodnim lijekovima

Akutna upala lojnih žlijezda može biti uzrokovana brojnim faktorima, među...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas