Ljekovitost Zove ili Bazge – Recept za čaj i sirup

-

Ljekovitost zove ili bazge se ogleda u njenoj širokoj lepezi djelovanja na zdravlje. Raste kao grm ili drvo visoko 3 do 10 metara. Na donjem dijelu stabla kora je svjetlosmeđa, a u gornjem dijelu sivo-bijela, pomalo izbrazdana i bradavičasta. Već u blizini zemlje izbijaju postrane krhke i lako lomljive grane. Drvo okružuje plutasta, bijela i veoma lagana srž. Nasuprotni listovi nepravilno su perasti s jajastim, zašiljenim, tamnozelenim liskama, koje su po rubu pilasto nazubljene. Cvjetovi su sakupljeni u plosnati paštitac, a boja im je bijela do žućkasto-bijela. Iz cvjetova se razvijaju bobe, u početku zelene, zatim crveno-smeđe i naposljetku sjajnocrne. Bobe su male i sočne. Cvjetovi su jakog i veoma ugodnog mirisa, koji u suhom stanju postaju blaži. Ukus cvjetova je gorkast i aromatičan. Sirove bobe (plodovi) imaju neprijatan ukus, dok su pripremljeni kao kompot ukusni.

Raste na rubovima šuma i osunčanim šumskim krčevinama, na zapuštenim mjestima i u blizini naselja.

- Google oglasi -

Ljekoviti dio biljke: mladi izboji i mladi listovi sabiru se u proljeće, cvjetovi za vrijeme cvatnje, plodovi nakon dozrijevanja, a kora od februara do novembra.

Ljekovitost zove

Čaj od listova i mladica zovine ili bazge koristi se za pospješivanje izlučivanja mokraće, nakupljene tečnosti u tijelu, za liječenje šećerne bolesti kao i za čišćenje i poboljšanje krvi.

Čaj od cvjetova bazge koristi se u liječenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripe, početne upale pluća, jake kihavice, ospica, šarlaha, teškog disanja, astme, kod početne tuberkuloze i kod svih reumatičnih bolesti.

Kora od grana i stabla koristi se za pripremanje čaja kojim se odstranjuju poteškoće kod mokrenja, smetnje u radu bubrega i mjehura, lijeći vodenu bolest, razne edeme te tvrdu stolicu. Kod nje su korisni i cvijet, i kora, i plod, i list, i korijen. Neka u vašoj kući uvijek bude zove. Čaj od cvjetova zove pomoći će da se preznojite kod bilo koga oblika prehlade ili gripa, što je znatno olakšati bolest.

- Google oglasi -

Suština je u tome što se sa znojem izbacuju sve štetne materije koje su bolesti doprinijele. Zova ispire bolesti i tako što pospješuje mokrenje i olakšava ga. Čajevi od kore pomažu kod regulacije stolice i olakšavaju mokrenje, ali se mora pažljivo dozirati, jer pretjerane količine mogu biti opasne. Upotrebljava se jedna manja, i to ravna (nikako napunjena!) kafena kašičica za jednu šalicu. U toku dana smije da se popije samo jedna kafena šalica – maksimalno dvije i to u većim razmacima, gutljaj po gutljaj. 

Ljekovitost zreli plodova zove su također vrlo korisni. Pored mnogih drugih za zdravlje važnih materija, ove bobice kada su potpuno zrele, imaju više vitamina B nego i jedna poznata namirnica. Pošto se ne jedu svježi, plodovi zove se kuhaju bilo kao kompot, bilo kao džem. Ljekovito djeluju protiv nesanice. Sok od svježih boba koristi se u liječenju neuralgije trigerninusa (neurlagija ličnog živca), za jačanje, za blago reguliranje stolice, čišćenje krvi, umirenje trbušnih grčeva i crijevnih kolika, za apetit i poboljšanje cirkulacije krvi.

Čaj od zove – recept

Od 3 do 5 grama suhih cvjetova prelijte s 250 mililitara prokuhane vode. Mješavinu ostavite da odstoji najmanje 10-15 minuta, a potom procijedite. Ovaj čaj je odličan izbor za liječenje viroza i gripe. Po želji ga možete i zasladiti, najbolje s medom.

Čaj od bazge možete koristiti i hladan za ispiranje grla u slučaju upale krajnika ili gnojne angine.

Djeci se čaj od bazge može davati i tokom eruptivnih bolest kao što su ospice i vodene kozice. Cvjetovi i bobice crne bazge pomažu i kod iskašljavanja.

Recept za sirup od zove

sirup od zove

Za pripremu soka od zove ili bazge potrebni su vam sljedeći sastojci:

  • 3 kg šećera
  • 3 limuna
  • 4 dkg limunske kiseline
  • 3 litre vode
  • 30 cvjetova zove ili bazge

Postupak pripreme soka od bazge:

  • Cvjetove zove potopite u vodu s limunskom kiselinom i (na kriške izrezanim) komadima limuna
  • Sve sastojke dobro pomiješajte i ostavite da odstoje na tamnom i hladnom mjestu najmanje 24 sata
  • Idući dan procijedite tekućinu, a potom dodajte šećer i dobro izmiješajte. Mješavinu ostavite da odstoji još 24 sata
  • Nakon toga sirup možete pretočiti u staklene ili plastične boce
  • Sok možete čuvati na hladnom i tamnom mjestu i do godinu dana
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Vantjelesna oplodnja jajne stanice, spermiji – kako se radi?

Kada izgubimo sve nade u prirodno začeće, razmišljamo o...

Nutritivna vrijednost i zdravstvene prednosti oraha za vaše zdravlje

Smatra se da orasi izvorno potječu iz Perzije, a...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas