Prirodni lijekovi protiv nastanka akni

-

Prirodni lijek protiv akni vjerovatno je najtraženiji tretman među mlađom populacijom. Akne su vrlo često kožno oboljenje. Najčešće pogađaju kožu lica, vrat, leđa i ramena. Akne variraju od osobe do osobe i kreću se od blage upale do ekstremno jake. Srednje jaka upala najčešći je oblik anki. Ovaj tip akni zahvaća čelo, obraze, bradu i leđa.

Ako tražite metodu kako se riješiti akni važno je da razumijete uzroke. Akne ne uzrokuje loša higijena, ali loša higijena može povećati upalu i pogoršati stanje. Iako nije dokazano kod mnogih osoba akne mogu biti uzrokovane lošim prehrambenim navikama. Konzumiranje hrane bogate umjetnim sladilima, masnoćama i sl. pogoršava stanje. Kronični zatvori znaju uzrokovati akne. Za zdravu kožu je važno da se toksini i ostaci redovito izbacuju iz tijela.

- Google oglasi -

Liječenje akni iznutra

Bilo da se radi o tvrdokornim aknama ili puhičavosti, ova čajna mješavina se uspješno brani od nastajanja akni, a priprema se od stolisnika, koprive, lista divlje jagode i kupine.

U litar prokuhale vode ubacimo četiri kašike jednake mješavine ovih biljaka, čaj se može zasladiti medom te pije najmanje pet puta dnevno.

Istodobno na oštećena mjesta stavljajte obloge s čajem od uskolisnog triputca.

Prirodni lijek protiv akni

Oblozi protiv akni

- Google oglasi -

Orah – Sitno nasjeckati svježe listove oraha i preliti hladnom vodom. Ostaviti 12 sati, zatim procijediti i podgrijati, zatim ispirati akne. Mogu se stavljati oblozi od ove tekućine.

Trputac – U pola litra vode prokuhamo jednu šaku uskolisnog trpuca i ostavimo da odstoji 15 minuta, dodamo kolonjsku vodu (u omjeru 2:1) i tekućinu spremimo u staklenku. Upotrebljavamo je ujutro i navečer za ispiranja i obloge.

Oprez! Nije za kožu osjetljivu na alkohol ili na mirisna ulja u kolonjskoj vodi. Ako vam smetaju ovi sastojci, koristite biljno ulje.

Uvarak od divlje maćuhice je dobar protiv akni, stavljajte obloge ujutro i navečer. Također možete napraviti masku od kelja, stučenim listovima kelja napravite homogenu smjesu i nanesite na lice bar pola sata, poslije isperite toplom vodom.

Maska od salate i sirutke: za masku skuhamo nekoliko tamnozelenih listova zajedno sa sirutkom. Tu smjesu držimo na licu dvadeset minuta, potom se umijemo prokuhanom mlakom vodom.

S oparkom čička, crnog sljeza i kadulje: u dvije litre kipuće vode stavimo četiri žlice mješavine ovih biljaka, potom pustimo da se kupelj prije upotrebe ohladi.

Broćika i šimšir se koriste kao sredstvo za mazanje. Stučene listove namočimo u ulju, nakon 20 dana ocijedimo i pomiješamo s maslacem. Dobivenom mašću mažete akne.

Hren i ocat protiv akni. Naribani hren stavimo u staklenku i prelijemo ga voćnim octom te ga pustimo da se tako namače deset dana. Bolesna mjesta navlažimo vodom i potom pomoću komadića vate na njih nanesemo hrenov ocat, a nakon deset minuta operemo toplom vodom i isplahnemo hladnom.

Protiv bubuljica djelotvorna je i kopriva. Trebalo bi konzumirati 4 svježe pripremljene šalice čaja od koprive dnevno, odnosno 1 l.

>>Kako ukloniti ožiljke od akni

Kora od naranče za lice

Za liječenje akni možete upotrijebiti i koru od naranče, a smatra se kako je to najbolje rješenje za akne. Osušite koru naranče i sameljite u prah. Pomiješate prah s jednakom količinom brašna, a zatim dodajte vode da napravite tijesto. Umjesto vode možete koristiti i svjež sok od rajčice. Masirate kožu ovim tijestom, zatim ostavite na licu pet minuta i isperite mlakom ili hladnom vodom.

Limun se također može upotrijebiti kao lijek za akne. Na lice redovno nanosite sok od limuna. Limunov sok sadrži vitamin C koji je koristan za cjelokupno zdravlje kože.

Cimet i med za lice

Pomiješate žličicu cimeta u prahu i tri žličice meda. Stavite smjesu na svaku bubuljicu i tako idite spavati. Ovo radite svakih nekoliko večeri prije spavanja dva tjedna i vidjet ćete osjetnu razliku. Koža će vam postati čišća i vitalnija.

Namirnice koje su dobre protiv akni

Što češće jesti salatu od maslačka ili maslačak kao prilog. Voće i povrće posebno pomaže kod crvenih bubuljica. Crveni luk valja jesti sirov, što češće. Timijan blagotvorno djeluje i kao dodatak jelima.

>>Namirnice koje štete koži

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ublažite epilepsiju koristeći ekstrakt imele

Imela je još od davnina poznata kao ljekovita i...

4 prirodna lijeka koja se koriste protiv pojačanog znojenja

Znojenje je prirodni pokušaj tijela da spusti njegovu temperaturu....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas