Kamen u bubregu – Otopite kamen u bubregu sa prirodnim čajevima

-

Pojava kamena u bubregu je kronična bolest bubrega, gdje u nekom dijelu bubrega postoji kamen. Kamen ili kamenac se obično nalazi u bubrežnoj čašici ili bubrežnoj karlici. Kamenac u bubregu nastaje polako, povećava se vremenom te deformira šupljine u bubregu kroz koji protječe mokraća.

Osnovni razlog za stvaranje kamenca u bubregu je gusta mokraća. Gusta mokraća, odnosno mokraća sa malo vode u sebi sadrži tvari koje se talože u bubregu i stvaraju kamen. Ove tvari su prisutne i u rijetkoj mokraći, no u tom slučaju tvari lakše izlaze iz organizma pa se ne talože u bubrezima. Jedan od poznatih razloga za gustu mokraću je nedovoljan unos vode u organizam.

- Google oglasi -

Kamenci mogu biti različitog sastava: oksalanti, fostaftni, uratni i cistinski kamenac. Poznato je da se sklonost nastanku kamenca nasljeđuje, posebno cistinskom kamencu. Protiv nastanka kamenca možemo se pomoći zdravijom ishranom. Ipak, ovo ne vrijedi u slučaju cistinskog kamenca, za njega postoje posebni lijekovi.

>>Rani simptomi koji otkrivaju oštećenje bubrega

Kamenac u bubregu simptomi

Kamen koji je manji od 5 mm zovemo pijesak. Tegobe koje prouzrokuje kamen u bubregu, a koji miruje se osjete kao tup bol u slabinama, koji se često pogrešno protumači kao bol koji dolazi iz kičmenog stuba. Kamen u bubregu stalno oštećuje sluzokožu, jer je sa njom u dodiru pa tako uništava prirodnu barijeru. Ovo je razlog zbog čega su infekcije u bubrezima mnogo češće kod ljudi koji imaju kamen u bubregu ili pijesak, nego kod onih koji ne pate od te bolesti. Također, potrebno je znati i da se kamen brže i bolje razvija u inficiranom bubregu. Upalu mokraćnih putova najčešće izaziva ešerihija coli, a ako se u mokraći nađe neka druga bakterija ili gljivica, znači da je bolest postala još ozbiljnija, odnosno da je imunitet sluzokože mokraćnih putova, pa možda i imunitet cijelog organizma ozbiljno narušen.

Kamen u bubregu može dovesti i do većih komplikacija. Ukoliko se pokrene, te ako je šiljat, na svom putu može pocijepati (oštetiti) sluzokožu bubrega i mokraćnih kanala. Tada se bol iz dijela slabina premješta u donji predio trbuha. Ako dođe do ovih komplikacija, mokraća dobiva crvenu boju jer se u njoj nalazi krv. Bolovi u ovom slučaju postaju tako jaki da osoba mora povraćati, te da gubi svijest. Ovo su inače, pored zubobolje, najjači bolovi.

- Google oglasi -

Ukoliko se kamen zaglavi u mokraćnom vodu potrebna je operacija. Ukoliko se ne reagira na vrijeme, tlak u bubregu može narasti i uništiti rad tog bubrega zauvijek.

Krv u mokraći koju primijetite mora se pažljivo analizirati, pogotovo ako nije popraćena sa bolovima jer to može biti i prvi znak malignog oboljenja.

Kamenac u bubregu čaj

Ukoliko imate problema sa bubrezima, odnosno sa kamenom u bubregu svakako se gledajte posavjetovati sa liječnikom. Također, uz konzultacije sa liječnikom možete započeti i liječenje nekim prirodnim putem, kao što je čaj od brusnice koji je dosta poznat u borbi protiv kamena.

Brusnica čaj za bubregeBrusnica može smanjiti mogućnost razvoja infekcija u mokraćnom sustavu, pa tako smanjiti potrebu za antibioticima. Ova biljka sprečava prianjanje bakterija za stjenke mokraćnih kanala i stjenke bubrega, a djelotvorna je i protiv bakterija koje su otporne na antibiotike.

Brusnice su odlični suborci u borbi protiv infekcija koje su izazvane bakterijom Escherichiom coli. A njihovo antibiotičko djelovanje potvrđuje njihov status kao dobar prirodni lijek.

Naučnici su utvrdili da proantocijanidi koji se mogu pronaći u brusnicama, sprečavaju E. coli da prianja na stjenke mokraćnih vodova, pa tako sprečavaju bakteriju u njezinom razvoju.

Čaj od poljske preslice otapa bubrežni kamenac

Čaj pripremite sa 250 ml vode i 1 čajnom žlicom poljske preslice. Preslicu stavite u kipuću vodu, ostavite da vrije 5-7 minuta, a zatim procijedite. Čaj pijte tri dana, svaki dan 1,5 do 2 litre.

Čaj od zobi otapa kamenac – Uzmite 0,5 l vode i 2,5 jušne žlice zobi. Zakuhajte vodu, dodajte opranu zob te kuhajte desetak minuta. Nakon toga procijedite i pijte po 2 dcl ujutro na tašte i navečer prije spavanja. Svaki dan pripremite svježi čaj.

Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence – Čaj se priprema od 1 jušne žlice svježih sjemenki lubenice i 0,5 l vode. Jednu jušnu žlicu samljevenih ili sitno sjeckanih svježih sjemenki lubenice kuhajte u ½ litre vrele vode desetak minuta. Poklopite, ostavite da se ohladi, a zatim procijedite.

Po želji zasladite medom i popijte. Svježe pripremljen čaj pije se najmanje jednom dnevno, a možete se piti i više puta.

Čaj od kukuruzne svile otopit će kamen u bubregu – Kamenac u bubregu možemo otopiti pomoću čaja od kukuruzne svile. Poznato je da ovaj čaj djeluje dobro na mokraćne kanale, pa tako i za otapanje bubrežnog kamenca. Pročitajte kako se pravi čaj od kukuruzne svile, i što sve liječi ovaj napitak.

Sok od crne rotkve protiv kamenca

Pripremite sok crne rotkve – Uzmite crnu rotkvu, i dobro je operite. Nemojte guliti koru jer se u njoj nalazi najveća koncentracija tvari koje otapaju kamence. Rotkvu sitno naribajte, pa sakupite sok koji se cijedi iz mesa biljke. Sok se obvezno pije nakon jela jer je jako žestok i jak. Nikako nije dobro za želudac da se sok pije prije jela. Ovaj sok potpomaže rastvaranje kamenaca, ali i prevenira njihov nastanak.

Još jednom da napomenemo, ukoliko liječite kamen u bubregu bilo kojom metodom, potrebno je obavljati redovne preglede mokraće kod liječnika, također se savjetovati sa njim u vezi terapije.

- Google oglasi -

2 KOMENTARI

  1. Lijek za žuč
    1/2 kg limuna dobro oprati i samljeti sa korom na mašini
    1/2 kg suve smokve izbušiti nečim na više mjesta ( čačkalicom ili drugim predmetom )
    U staklenu teglu od 2 l staviti red limuna ( pozadniti ), red smokava i preliti sa 250 ml maslinovog ulja. Poklopiti teglu tacnom i ostaviti da stoji 7 dana na hladnom mjestu. Potom teglu staviti i držati u frižideru.Nakon toga svako jutro uzimati po jednu supenu kašiku pola sata prije jela.
    – Čaj protiv kamena u žuči piti tri mjeseca, a zatim napraviti pauzu 1 mjesec.
    – Koristio sam i čaj http://www.ljekobilje.com/
    – Ovaj lijek mi je pomogao i kod topljenja kamena u bubregu.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako nastaje moždani udar

Mozak je komandni centar organizma koji kontrolira praktično sve...

Namirnica koja je uvjek blizu nas uklanja kašalj bez problema

Osim što je neizostavna namirnica u našoj kuhinji, luk...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas