Opadanje kose – uzroci i prirodni lijekovi za rast kose

-

Opadanje kose česta je pojava. Najčešći oblik gubitka kose je androgena ćelavost koja se javlja i kod muškaraca i žena.

Glavni uzrok je pojačana preosjetljivost korijena dlake na aktivan metabolit muškog spolnog hormona testosterona (dihidrotestosteron) koji koči dlaku u njenom razvoju, štoviše postupno dovodi do potpunog nestanka vlasi i njenog korijena.

- Google oglasi -

Ranim simptomima pripada i stanjivanje kose, koja postaje sve kraća, svjetlije pigmentirana, dok se s napredovanjem bolesti vlasište postupno razrjeđuje, da bi se na kraju razvilo potpuno opadanje kose.

Opadanje kose uzroci

Nasljedna ćelavost –Iako se većina muškaraca brine o ćelavosti ako im je otac ćelav, istina je da se ta crta najčešće nasljeđuje s majčine strane, stoga ponajprije provjerite članove familije s majčine strane kako biste bili sigurni postoji li mogućnost opadanja kose i kod vas. Genetski uzrokovana ćelavost čini čak 95% svih vrsta ćelavosti.

Prehrana– Ako se nekvalitetno hranite u organizam ne unosite dovoljno hranjivih tvari, a od njih je za kosu posebno važan protein keratin, vitamini iz skupine B, cink, bakar i željezo koji su zastupljeni u cvjetači, brokuli, luku i crvenom mesu.

Stres– Svakodnevni zadaci, obaveze i užurbanost utiču na neravnotežu hormona čime se ubrzava proces opadanja kose te sužavaju krvne žile.

- Google oglasi -

Slaba cirkulacija– Kosa raste iz folikula (korijena) koji se nalaze u potkožnom tkivu, a raste hraneći se nutrijentima iz krvotoka. Ukoliko je cirkulacija poremečena korijen ne dobiva dovoljnu količinu hranjivih tvari i tako nastaje opadanje kose.

Različita medicinska stanja– Opadanje kose može biti posljedica neravnoteže u tijelu pa tako uzimanje lijekova i stanja poput dijabetesa, dijete, upalnih procesa u organizmu, problema sa štitnom žlijezdom ubrzavaju cijeli proces.

Svakodnevno šamponiranje– tjeme naše glave bogato je prirodnim uljima koji ga štite i koja kosu čine jačom. Svakodnevnim pranjem nekvalitetnim šamponima eliminiraju se ta prirodna ulja čime kosa postaje slabija i krhka. Za svakodnevno šamponiranje masne kose postoje posebni šamponi

Kriv je testosteron – Uzrok nastanka muške ćelavosti je utjecaj tzv. androgena ili muških spolnih hormona, od kojih je najvažniji dihidrotestosteron (DHT). On nastaje pretvorbom iz testosterona pod utjecajem enzima 5-alfa reduktaze. Cijeli se proces odvija na vlasnim mješčićima, na kojima se DHT vezuje s izraženim receptorima, uslijed čega se vlasni mješčići postupno smanjuju i tako proizvode sve manje kvalitetnih vlasi. Ako takvo stanje potraje više godina, vlasni mješčići propadaju i vlasi iz njih više ne rastu.

Opadanje kose liječenje

Maska od maslinova ulja, cimeta i meda – Ovaj recept od cimeta i meda ojačati će kosu i smanjiti njeno opadanje. Pomiješajte u jednoj zdjelici žlicu maslinova ulja, žlicu meda i žličicu cimeta u prahu. Dobro je izmješajte i nanesite na tjeme. Za vrijeme nanošenja blago prstima masirajte korijen kose. Ostavite da djeluje na glavi 15 minuta pa operite kosu mlakom vodom. Na ovaj način ojačati ćete folikulu dlake. Osim sprječavanja ispadanja kose, cimet se može koristiti i kao prirodno sredstvo za posvjetljivanje smeđe kose.

Prirodni šampon protiv opadanja kose

Ulje jojobe – Ulje jojobe je zlatne boje, a sadrži vitamine E i B uz minerale. U njemu se nalazi i cink koji je odličan u borbi protiv upala uzrokovanim gljivicama i bakterijama. Ovo ulje pomoći će bržem i boljem rastu kose. Natrljajte malu količinu prije pranja kose.

Krumpir – Sadrži vitalne minerale i vitamine za zdravlje kose, a to su kalij, vitamin C i željezo. Što je najvažnije, utvrđeno je da nedostatak kalija može dovesti do gubitka kose.

Ogulite krumpir, narežite ga na komadiće i sirovog ga usitnite u blenderu ili štapnim mikserom (trebali bi dobiti pire). Kroz gazu iscijedite sok od krumpira. Soku dodajte čajnu žličicu meda i vode i sve dobro promiješajte. Nanesite smjesu na vlasište i ostavite da djeluje 30 minuta. Na kraju operite kosu blagim šamponom. Preporučuje se da ovaj postupak ponavljate jednom sedmično.

Jaja – Bogat izvor sumpora, fosfora, selena, joda, cinka i proteina- svih nutrijenata koji potiču rast kose i kontroliraju njezino ispadanje. Uzmite bjelanjak od jednog jajeta i pomiješajte čajnu žličicu maslinovog ulja. Pjenjačom izmiješajte bjelanjak i maslinovo ulje sve do kad se smjesa ne zgusne (treba nastati pasta). Nanesite pastu na cijelo tjeme i kosu. Držite pastu oko 15 do 20 minuta i nakon toga isperite kosu mlakom vodom i blagim šamponom.

Maska za ubrzani rast kose

Kako bi ojačali kosu i ubrzali rast kose, na nju trebate nanositi hranjive sastojke koji su joj potrebni. Jedna od najpopularnijih maska za ubrzani rast kose puna je vitamina B. Pomiješajte jedno žumance, žlicu čičkovog ulja, žlicu ricinusovog ulja i žlicu aloe vere. Ovu smjesu lagano umasirajte u korijen kose i onda na to stavite kapu za tuširanje ili plastičnu vrećicu. Kako bi održali toplinu, na to položite i topli ručnik ili ugrijanu kapu. Tako držite barem 30 minuta, a najbolje 60 minuta. Nakon toga isperite kosu blagim šamponom i mlakom vodom. Ovu masku možete nanositi jednom tjedno u periodu od 2 mjeseca i zasigurno ćete vidjeti rezultate.

Protiv opadanja kose ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje na korijenu i vrhovima kose redovnim korištenjem može popraviti sva oštećenja koja ste izazvali kemijskim putem. Nakon previše sušenja ili bojanja kose, ovo je pravi lijek. Prije nanošenja na vrhove neka vam kosa bude barem vlažna i nanosite ga u malim količinama. Ako ga nanosite prije sušenja kose, nije ga potrebno ispirati. Ako ga stavljate na tjeme, isto ga stavljajte u manjim količinama, pa nakon toga omotajte toplim ručnikom i pustite da tako stoji barem sat vremena. Nakon toga isperite. Protiv opadanja kose  ricinusovo ulje se koristi od davnina. Ono potiče rast kose i to čak na mjestima na kojima kosa prije nije rasla.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako popraviti zamagljen vid na daljinu?

Ako ne vidite jasno, a trljanje očiju ne pomaže,...

Riješite se masne kose sastojcima koje imate u kuhinji

Osobe koje imaju problem masne kose, navode kako kosa...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas