Biljka čajevac jača od antibiotika

-

Čajevac (Melaleuca alternifolia) je ljekovita biljka koja se malo koristi u Evropi. Zimzelena je i grmolika, samonikla i endemska, raste u suptropskom obalskom području istočne Australije. U tradicionalnoj medicini Aboridžina čajevac je izuzetno cijenjen zbog eteričnog ulja u igličastim listovima, ali ova bilja se vrlo malo koristi u Evropi. Naziv čajno drvo (Tea Tree) prvi je upotrijebio kapetan Džejms Kuk, jer je koristio lišće čajevca za pravljenje ljekovitog čaja.

Aboridžini su čajevac koristili za različite zdravstvene tegobe. Vrlo uspješno uklanja gljivice na noktima, bubuljice i akne, kondilome. Eliminiše upornu kandidu, kao i niz drugih bakterija, gljivica i mikroorganizama.

- Google oglasi -

U Drugom svjetskom ratu svaki australijski vojnik je u torbici za prvu pomoć nosio ovo ulje, koje ga je štitilo od uboda insekata i opasnih infekcija. Svi pokušaji da se čajno drvo gaji na drugim meridijanima, prvobitno nisu bili uspješni, jer eterično ulje nije bilo ni približnog kvaliteta kao australijsko.

Eterično ulje čajevca

No, bez obzira na teškoće u uzgajanju, zbog potražnje blagotvornog ulja ipak se uspjelo u masovnijoj proizvodnji. Potvrđeno je da eterično ulje čajevca posjeduje antivirusna, antibakterijska i antigljivična svojstva. U aromaterapeutskim tretmanima se koristi kod svih oblika infekcija disajnih puteva, infektivne upale crijeva, urogenitalnih i kožnih infekcija, depresije i opšteg umora. Preventivno štiti kožu kod terapije zračenjem. Čajevac uspješno uklanjanju gljivice na noktima, bubuljica i akni, kondiloma.

Ulje čajevca uspješno uklanja i neugodnu kandidu, kao i mnoge druge bakterija i mikroorganizme, protiv kojih su antibiotici uglavnom nemoćni. Zahvaljujući jedinjenju terpinenu, ovaj prirodni lijek mogao bi biti uspješan i u borbi protiv melanoma, o čemu posljednju riječ mora da da zvanična medicina. Eterično ulje čajevca koristi se i u kozmetičkim preparatima, sapunima, losionima, šamponima…

Međutim, sa njim, kao i sa većinom drugih, trebalo bi biti oprezan. Ako se nanosi u koncentrovanom obliku, može da izazove iritaciju kože i sluzokože, naročito kod osoba sklonih alergijama. S druge strane, u velikim dozama se unosi oralno, što za organizam može da bude toksično. Da ne bi došlo do neželjenih reakcija, moraju se slijediti uputstva proizvođača, navedena na deklaraciji. Pogotovo ako nađete kvalitetno, čisto eterično ulje.

- Google oglasi -

Prirodni tretmani čajevca

Bubuljice – U manju posudu se sipa malo vode i nekoliko kapi čajevca. Promješa i natopi tupfer vate ili gaze. Svako jutro i veče se uporno i strpljivo čisti lice, sve dok ne prođu problemi. Prije tretmana, trebalo bi provjeriti na ruci reakciju na ulje čajevca. Ako se crveni koža, ne tretirajte lice.

Kondilomi – Nekoliko kapi eteričnog ulja se razblaži u malo vode, a zatim natopi tampon i temeljno brišu kondilomi. Postupak se ponavlja više puta dnevno, sve dok ne nestanu.

Vaginalne infekcije – Natopljeni tampon se stavi u vaginalni kanal i u ležećem položaju miruje 2 sata. Terapija se primjenjuje ujutru i uvečer prije spavanja, dok se infekcija ne povuče. Umjesto tampona može da se koristi i natopljeni uložak sa 3 kapi ulja. Trudnicama i porodiljama se ovaj tretman ne preporučuje.

Ulje čajevca za bradavice – Njegove antivirusne komponente pomažu organizmu da se bori protiv virusnih bradavica. Ulje je vrlo efikasno i sigurno za lokalnu upotrebu. Dodatna prednost upotrebe ulja čajevca za liječenje bradavica je da kada bradavica otpadne, neće ostaviti nikakve ožiljak. To je zato što ovo eterično ulje potiče zarastanje ožiljaka i rana.

Biljka čajevac izgled

čajevac biljka

Čajevac je zimzeleno grmoliko drvo koje može narasti do sedam metara, samoniklo u Australiji, a danas široko kultivirano na plantažama. Ima izdužene nepodijeljene listove koji više podsjećaju na iglice, s vidljivim žlijezdama duž listova koje sadrže eterično ulje. Cvjetovi su mali i bijele su boje, u obliku četke za pranje boca. Biljka je endemska u suptropskom obalnom području istočne Australije i nalazi se većinom u močvarnom nizinskom tlu okruženom rijekama, koje se izlijevaju iz korita.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Savršena salata priprema se ovako…

Želite li da vam salata bude ukusna i zdrava,...

Sjemenke čuvari organizma

Rijetko je koja namirnica bogata vrijednim materijama toliko zanemarena...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas