Ljekovita Kičica upotrebljava se kod povišene tjelesne temperature

-

U antičkoj medicini kičica ima velik ugled, koji je očuvala sve do danas. Antički je kentaur Heiron po mitološkoj predaji njome izliječio zatrovane rane. Otuda i potječe njezin latinski naziv. U srednjem vijeku počela se koristiti i kod bolesti probavnih organa i vrućica. Kao sredstvo za snižavanje tjelesne temperature u narodnoj se medicini očuvala i do danas, iako to djelovanje dosad nije znanstveno potvrđeno. U nastavku članka saznajte više o biljci kičica i njenoj ljekovitost.

Ubiremo cvatuću zelen i brzo je sušimo. Osušena droga miriše blago aromatično i ima gorak, prodoran okus. U kvalitetnoj drogi nalazi se vrlo malo dijelova stabljike.

- Google oglasi -

Poprilično rasprostranjeno raste na livadama, šumskim proplancima i u grmlju, osobito u sredozemnom području, od nizine do gorskog pojasa. Ovisno o visinskom položaju, cvate od srpnja do rujna.

Ljekovitost biljke kičica

Važni su gorki sekoiridoidni glikozidi centapikrin, genciopikrozid i sverciamarin. Droga k tome sadrži i flavonoiđe, triterpene, sterole i fenilkarboksilne kiseline. Najviše gorkih tvari nalazi se u cvjetovima. Sadrži i manje količine alkaloida (piridinskog i aktinidinskog tipa).

Kičica potiče izlučivanje probavnih sokova, solne kiseline, kao i probavnih enzima. Zato je upotrebljavamo kod slabog apetita i želučanih tegoba koje su posljedica pomanjkanja želučanog soka.

Ljekovitost ove biljke u narodnoj medicini često se upotrebljava kod povišene tjelesne temperature, slabokrvnost, bljedila i jetrenih tegoba, kod bolesti metabolizma (posebno masti), kožnih osipa, opće slabosti i iscrpljenosti. Zelena kičica je pomoćno sredstvo kod liječenja poremećaja krvnog tlaka, slabokrvnosti i problema sa živcima. Nakon kemoterapija i radioterapija preporučuje se uzimanje čaja. Do poboljšanja apetita dolazi kod redovitog uzimanja droge ako je ne uzimanje hrane psihički potaknuto, posebno u mladih djevojaka. Izvana se čaj koristi i kod rana koje presporo zacjeljuju.

- Google oglasi -

Čaj od kičice

Od jedne do dviju čajnih žličica narezane droge spravljamo oparak koji treba odstajati 5 minuta. Možemo ga spraviti i tako da jednu žlicu droge 6-8 sati držimo u hladnoj vodi, a potom grijemo do temperature za piće. Pijemo po jednu šalicu čaja, najmanje pola sata prije jela. Za bolji okus čaja pomiješajte kičicu s drugim biljem koje blagotvorno djeluje na probavu, primjerice s kamilicom ili mentom.

Upotreba u veterini: Slabokrvnim životinjama u sijeno ili zelenu krmu dodajemo osušenu zelen. Čaj koristimo za čišćenje rana i za obloge.

Nuspojave – kičice

Kičica se smatra generalno sigurnom za upotrebu, u okvirima preporučenih doza. Međutim, nemojte je konzumirati bez prethodnog savjetovanja s liječnikom. 

Trudnicama i dojiljama se preporučuje izbjegavanje kičice jer nije poznato djelovanje njenih spojeva na dijete, upozoravaju stručnjaci.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kokosov orah

Kokosov orah je još jedna od egzotičnih voćki koja...

Plućnjak

Opis biljke: plućnjak je trajna zelen i jedna od...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas