Toksoplazmoza – kako mačka može ugroziti vid

-

toksoplazmozaNosilac infekcije je majka, a ovisno o tome da li je inficirana u drugom ili trećem trimestru trudnoće, ožiljak u oku djeteta otkriva se već nakon poroda, odnosno kasnije u životu – i to sasvim slučajno

Toksoplazmoza je široko rasprostranjena zoonoza čiji je uzročnik mikroorganizam Toxoplasma gondi. Javlja se kod čovjeka, brojnih sisara i ptica.

Specifičan domaćin je mačka, u čijim se crijevima parazit razmnožava, izbacuje ga stolicom i tako dolazi do kontaminacije okoline. Unošenjem parazita u organizam se inficiraju sisari i ptice, a potom i čovjek.

Način na koji čovjek može unijeti mikroorganizam koji uzrokuje toksoplazmozu je veoma raznovrstan, a jednostavan. Humana infekcija može biti horizontalna (direktnim unošenjem parazita iz zagađenog i nedovoljno opranog i termički neadekvatno obrađenog voća, povrća ili vrlo jednostavno putem prljavih ruku, ingestijom iz nedovoljno termički obrađenog mesa, nepasteriziranog mlijeka i jaja, neprovjerenom transfuzijom krvi, transplantacijom organa).

Ovaj način prenošenja toksoplazmoze jeste i najčešći. Moguće je i vertikalno prenošenje (s trudnice na plod i tada se radi o urođenoj ili kongenitalnoj toksoplazmozi).

- Google oglasi -

Infekcija koja se teško otkriva

Najveći broj kongenitalnih toksoplazmoza je subklinički. Takva vrsta infekcije se teško otkriva jer nema karakterističnih znakova infekcije ili upale. Čovjek najčešće i ne zna da boluje ili je prebolio bolest toksoplazmozu.

Obično se o postojanju upale zaključuje u zreloj dobi na osnovu postojanja ožiljaka na oku. Nalazi se horioretinalnih ožiljaka ili ožiljno tkivo direktno u makuli ili žutoj pjegi koja zahvata sve slojeve retine i žilnice te na taj način bespovratno visoko složeno tkivo uništava i mijenja ga pigmentiranim i nekvalitetnim fibroznim ožiljkom koji se otkrije kasnije tokom života, najčešće sasvim slučajno.

Može se otkriti da dijete slabije vidi na jedno oko prilikom prvog sistematskog pregleda za školu ili čak desetljećima kasnije na rutinskim očnim pregledima za dobijanje zdravstvenog uvjerenja za vozačku dozvolu ili posao.

Nosilac infekcije je majka koja u drugom trimestru trudnoće krvlju prenosi uzročnika pa dolazi do upale makule oka djeteta što rezultira stvaranjem makularnih ožiljaka koji se mogu otkriti pri rođenju.

- Google oglasi -

Ako do infekcije dođe u trećem trimestru, nalaz rođenjem može biti uredan, ali se očni i neurološki simptomi jave u budućnosti, kasnije, u punoj zrelosti djeteta.

Toksoplazmoza je najčešći uzrok infektivnog retlnitlsa kod imunološki deficijentnih osoba. Očna toksoplazmoza djece i odraslih obično je uzrokovana reaktivacijom cista toksoplazme unesenih kongenitalnom infekcijom.

Kako do dijagnoze

Dijagnoza se bazira na dokazivanju lezije, ožiljaka očnog dna (fundusa) i pozitivnim serološkim testovima na toksoplazmatska antitijela. Simptomi koji se javljaju su iznenadne jednostrane mrljice, gubitak vida i fotofobija (iznenadna osjetljivost na svjetlo).

Od znakova ljekar može naći znakove upale prednjeg dijela oka, prednji uveitis, inflamatorne fokuse blizu starog pigmentnog ožiljka ili zamućenje staklovine. Pacijent navodi mušice, mrljice koje se kreću sa pokretima oka, iznenadnu osjetljivost cijeloga bulbusa, orošen vid.

Ozdravljenje ovisi o virulenciji mikroorganizma, jačini imunog sistema individue i od veličine lezije. Kod osoba sa očuvanim imunim sistemom, infekcija prolazi za 6-8 nedjelja.

Inflamatorni fokusi bivaju zamijenjeni ožiljkom koji polako postaje pigmentiran. Infekcija je često rekurentna, što znači da se može vratiti. U tri godine, nakon prvog napada, infekcija se vraća u 50 posto slučajeva.

Ciljevi liječenja su da se skrati trajanje i opseg akutne inflamacije, da se smanji gubitak vida tako što smanjujemo horioretinalni ožlijak i da se spriječi ponovno javljanje infekcije. U liječenju se koristi prednizolon sistemski kao i specifični antioksoplazmatski lijek (Pyrimethamine sa sulfadiazinom).

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Zanoktice – uzrok, njega i prirodni načini liječenja

Zanoktice su male, ali često bolne upale kože oko nokta koje se mogu pretvoriti u veći problem ako se...

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...
- Google oglasi -

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Ovo morate pročitati

Čaj od peršuna je jako zdrav

Čaj od peršuna ne preporučuje se samo ljudima koje...

Biber saveznik dobre probave

Osim soli, crni biber je začin koji se najčešće...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas