Kako se čuvati visokih temperatura ? – 10 nepisanih pravila

-

suncanjeS dolaskom sunčanih dana i visokih temperatura potrebno je zaštititi kožu i cijeli organizam od štetnog utjecaja sunčevih zraka. Iznimno toplo vrijeme posebno je štetno za starije osobe i bolesnike, pa nije naodmet znati i slijediti sljedeće smjernice stručnjaka!

 

1. Starije osobe se ne smiju izlagati sunčevoj energiji u razdoblju od 10 do 17 sati, a ovo se osobito odnosi na starije srčane bolesnike i gerijatrijske bolesnike oboljele od šećerne bolesti.

- Google oglasi -

2. Prigodom izlaska iz prebivališta starija osoba mora zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.

3. Dnevno je potrebno uzimati do dvije litre tekućine, bilo kao osam čaša negazirane vode, bilo u obliku juha, variva ili čajeva.

4. Izbjegavajte pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, a birajte puno sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba.

5. Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka u starije osobe.

- Google oglasi -

6. Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće ustiju i kože, znak su uzbune za stariju osobu. U tom se slučaju hitno javite svom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.

7.Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije moraju u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktirati stariju osobu. U slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti taj bi kontakt trebao biti nekoliko puta svakodnevno.

8. Starija osoba mora uvijek uz sebe imati svoje osnovne podatke – ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe kojoj se može javiti o toj starijoj osobi.

9. Najvažnije je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša
te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.

10. Nužna je trajna tjelesna i psihička aktivnost starijih osoba te njihovo trajno kretanje i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, što više boraveći u prirodi (parkovi, šetnje uz more, jezera, rijeke, vrtovi, vinogradi, voćnjaci i slična prirodna okruženja). Ukoliko je otežano kretanje tada je nužno redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj prebiva starija funkcionalno onesposobljena osoba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Jedino što možete da izgubite su kilogrami – Ovo je recept za čaj koji topi salo

Potrebna su vam svega tri veoma poznata sastojka da...

Gljivično oboljenje noktiju – uzroci, simptomi i prirodno liječenje

Gljivično oboljenje noktiju vrlo je česta pojava, a većinom...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas