Kako se čuvati visokih temperatura ? – 10 nepisanih pravila

-

suncanjeS dolaskom sunčanih dana i visokih temperatura potrebno je zaštititi kožu i cijeli organizam od štetnog utjecaja sunčevih zraka. Iznimno toplo vrijeme posebno je štetno za starije osobe i bolesnike, pa nije naodmet znati i slijediti sljedeće smjernice stručnjaka!

 

1. Starije osobe se ne smiju izlagati sunčevoj energiji u razdoblju od 10 do 17 sati, a ovo se osobito odnosi na starije srčane bolesnike i gerijatrijske bolesnike oboljele od šećerne bolesti.

- Google oglasi -

2. Prigodom izlaska iz prebivališta starija osoba mora zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.

3. Dnevno je potrebno uzimati do dvije litre tekućine, bilo kao osam čaša negazirane vode, bilo u obliku juha, variva ili čajeva.

4. Izbjegavajte pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, a birajte puno sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba.

5. Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka u starije osobe.

- Google oglasi -

6. Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće ustiju i kože, znak su uzbune za stariju osobu. U tom se slučaju hitno javite svom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.

7.Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije moraju u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktirati stariju osobu. U slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti taj bi kontakt trebao biti nekoliko puta svakodnevno.

8. Starija osoba mora uvijek uz sebe imati svoje osnovne podatke – ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe kojoj se može javiti o toj starijoj osobi.

9. Najvažnije je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša
te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.

10. Nužna je trajna tjelesna i psihička aktivnost starijih osoba te njihovo trajno kretanje i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, što više boraveći u prirodi (parkovi, šetnje uz more, jezera, rijeke, vrtovi, vinogradi, voćnjaci i slična prirodna okruženja). Ukoliko je otežano kretanje tada je nužno redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj prebiva starija funkcionalno onesposobljena osoba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Povišen kortizol i simptomi koje ne smijete ignorisati – Prirodni lijekovi za smanjenje kortizola

Kortizol je hormon koji luči nadbubrežna žlijezda, a često ga nazivaju i „hormonom stresa“. Njegova glavna funkcija je pomoć...

Zanoktice – uzrok, njega i prirodni načini liječenja

Zanoktice su male, ali često bolne upale kože oko nokta koje se mogu pretvoriti u veći problem ako se...

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...
- Google oglasi -

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Ovo morate pročitati

Za koji tip kože kažemo da je suha?

Kod tipa kože "suha koža" pore su teško vidljive,...

Brusnica kao prirodni antibiotik

Brusnice su, nutricionistički gledano, prava riznica različitih zaštitnih materija...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas