Kako se čuvati visokih temperatura ? – 10 nepisanih pravila

-

suncanjeS dolaskom sunčanih dana i visokih temperatura potrebno je zaštititi kožu i cijeli organizam od štetnog utjecaja sunčevih zraka. Iznimno toplo vrijeme posebno je štetno za starije osobe i bolesnike, pa nije naodmet znati i slijediti sljedeće smjernice stručnjaka!

 

1. Starije osobe se ne smiju izlagati sunčevoj energiji u razdoblju od 10 do 17 sati, a ovo se osobito odnosi na starije srčane bolesnike i gerijatrijske bolesnike oboljele od šećerne bolesti.

- Google oglasi -

2. Prigodom izlaska iz prebivališta starija osoba mora zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.

3. Dnevno je potrebno uzimati do dvije litre tekućine, bilo kao osam čaša negazirane vode, bilo u obliku juha, variva ili čajeva.

4. Izbjegavajte pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, a birajte puno sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba.

5. Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka u starije osobe.

- Google oglasi -

6. Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće ustiju i kože, znak su uzbune za stariju osobu. U tom se slučaju hitno javite svom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.

7.Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije moraju u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktirati stariju osobu. U slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti taj bi kontakt trebao biti nekoliko puta svakodnevno.

8. Starija osoba mora uvijek uz sebe imati svoje osnovne podatke – ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe kojoj se može javiti o toj starijoj osobi.

9. Najvažnije je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša
te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.

10. Nužna je trajna tjelesna i psihička aktivnost starijih osoba te njihovo trajno kretanje i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, što više boraveći u prirodi (parkovi, šetnje uz more, jezera, rijeke, vrtovi, vinogradi, voćnjaci i slična prirodna okruženja). Ukoliko je otežano kretanje tada je nužno redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj prebiva starija funkcionalno onesposobljena osoba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...
- Google oglasi -

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Kihanje ujutro? Evo šta ti tijelo pokušava reći!

Kihanje ujutro je veoma česta pojava, ali ga mnogi zanemaruju misleći da je riječ o bezazlenoj navici. Iako je...

Ovo morate pročitati

Dobre navike za bolju probavu

Kada smo gladni najčešće ne biramo šta ćemo i...

Problemi sa grčevima u mišićima

Grčevi mišića nogu mogu predstavljati pravu neugodnost, ali i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas