Majčina dušica olakšava disanje, smiruje napetost i opušta mišiće…

-

Majčina dušica (timijan, lat. Thymus), divlji bosiljak, tamjanika, timjan poljski, materinka, papric, bukovica, vreskovina, poponak, čabrac, vrisak, to su samo neki od naziva za istu ljekovitu biljku.

Majčina dušica potječe iz južne Europe. Njen latinski naziv je Thymus serpyllum. Jaka je i aromatična mirisa, koji je ne samo ugodan nego i koristan jer u povrtnjaku tjera biljne uši pa preporučuju da je posadite pokraj ruža.

- Google oglasi -

Majčina dušica branje i sušenje

Majčinu dušicu najbolje je brati na početku razdoblja cvatnje jer tada sadrži najviše ljekovitih sastojaka. Sušiti je treba na sjenovitu mjestu ili u dobro provjetrenoj prostoriji, te je pritom nije preporučljivo dirati prstima nego prevrtati drvenim ili staklenim štapićima.

Majčina dušica voli osunčana mjesta bez stalne vlage i sjene te bogatu, suhu i laganu zemlju. Raste na livadama, pašnjacima, pokraj putova, po stijenama, uz kamenite padine i uz rubove šuma.

Možete je uzgajati i u teglama iz reznica ili iz sjemena posijanog početkom travnja. Majčina dušica cvate cijelo ljeto, a bere se u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu. Ljekoviti listovi i mladice s cvjetovima beru se na početku razdoblja cvatnje. Kod branja majčine dušice budite vrlo nježni.

Ne čupajte biljku jer ćete je time uništiti, nego škarama odsijecite samo gornju polovinu lisnatih grančica u cvijetu. Ljekoviti sastojci nalaze se isključivo u listu i cvijetu no oni su vrlo nepostojani te se nestručnim branjem, sušenjem i čuvanjem mogu potpuno izgubiti. Kako biste izbjegli isparavanje aromatičnih supstancija, listove i cvjetove treba sušiti na sjenovitu mjestu ili u dobro provjetrenoj prostoriji, na temperaturi ne višoj od 40°C. Pri sušenju ih prevrćite drvenim ili staklenim štapićima, ne dirajući ih prstima. Osušenu majčinu dušicu spremite u platnene vreće te ih pohranite u suhu prostoriju.

- Google oglasi -

Osušena biljka sadrži oko 0,6% eteričnog ulja (Oleum Serpylli) te timol, karvakrol, tanin, gorke tvari i flavone.

Kako ti ljekoviti sastojci ne bi isparili, čaj nikad ne kuhajte u otvorenoj posudi. Zbog ljekovitih sastojaka majčina je dušica od davnina omiljena u narodnoj medicini, a i Britanska herbalna farmakopeja (British Herbal Pharmacopoeia) uvrstila ju je u ljekovite biljke. Zbog njenih ljekovitih svojstava majčinu dušicu zovu i “sirotinjskim antibiotikom”.

Ljekovitost majčine dušice

majčina dušica

Upotrebljava se za liječenje bronhitisa, bronhijalnoga katara, upala grla i hripavca. Istraživanja su pokazala da flavonoidi majčine dušice imaju blagotvoran učinak na opuštanje mišića, te da je djelotvorna u liječenju probavnih smetnji kao što su usporena probava, nadutost, grčevi i povraćanje.

Čaj od majčine dušice
Da bi čaj bio učinkovit, treba ga pravilno pripremiti. Uzmite jušnu žlicu majčine dušice, preliti s 200 ml kipuće vode. Poklopite i nakon pola sata procijedite te zasladite medom i pijte od tri do četiri šalice čaja dnevno.

Čaj od majčine dušice (cvjetova i listova) opušta, smanjuje tjeskobu, napetost i pomaže kod problema sa snom. Zahvaljujući bogatom izvoru eteričnih ulja, ovaj čaj može u kratkom roku doprinijeti vašem opuštanju.

Tinktura majčina dušica
Tinktura za masažu mišića pravi se od zeljastih dijelova biljke, stabljike i listova koje ste prikupili u podne po sunčanom vremenu. Stavite u bocu te preliti 40 postotnom votkom. Držite na toplom tri sedmice.

Ulje majčine dušice
Ulje majčine dušice priprema se maceracijom cvijetova majčine dušice u maslinovu ulju. Svježi cvijetovi biljke stave se rastresito u bocu, te se preliju maslinovim uljem tako da ono u potpunosti prekrije površinu biljke. Pripravak je spreman za upotrebu nakon što odstoji dvije sedmice na suncu ili u blizini nekog drugog izvora topline.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Pantotenska kiselina za lakši san

Pantotenska kiselina, koja se često naziva antistresnim vitaminom (B5),...

Upala slijepog crijeva – Narodno liječenje

Kod upale slijepog crijeva osjeća se bodac s desne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas