Otkrijte kako jaja od prepelice pomažu u održavanju zdravlja i ljepote

-

Prepeličja jaja su mala jaja prepelica bogata hranjivim tvarima. Izvrstan su izvor proteina koji su važni za mnoge procese u tijelu. Prepeličja jaja služe za ljudsko zdravlje na mnogo načina. Uglavnom se koriste u narodnoj medicini za liječenje, jer poboljšavaju imunitet, jačaju zdravlje kostiju, kontroliraju dijabetes, promiču zdravu kožu i sprječavaju gubitak kose.

Prepeličja jaja su bogata kalorijama (158), ukupnim mastima (11 g), zasićenim mastima (3,6 g), kolesterolom (844 mg), natrijem (141 mg), proteinima (13 g), vitaminom D (55 mcg), kalcijem ( 64 mg), željezo (3,65 mg) i kalij (132 mg). Također su bogati antioksidansima, selenom, lecitinom, jodom i kolinom.

- Google oglasi -

Jaja od prepelice sadrži i druge nutrijente poput selena, cinka i vitamina A, D i E. Dobar su izbor za one s intolerancijom na laktozu ili gluten, kao i one koje žele smanjiti unos životinjskih proizvoda u svom jelovniku.

Prepeličja jaja za zdravlje

Prepeličja jaja cijenjena su zbog svojih visokokvalitetnih nutrijenata i prednosti za zdravlje i ljepotu.

Bogata su hranjivim tvarima i sadrže 13% proteina, dok kokošja jaja sadrže samo 11%.

Ova jaja su izvor vitamina B12, što ga tijelo treba za funkciju nervnog sistema, proizvodnju crvenih krvnih stanica i funkciju želuca.

- Google oglasi -

Jaja od prepelice sadrži i do 10 puta više omega-3 masnih kiselina u odnosu na obična jaja.

Jaje od prepelice također sadrže antioksidanse koji pomažu u smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Kako se djeci daju jaja od prepelice pročitajte ovdje.

Koriste se kao sredstvo za uljepšavanje kose i kože. Proteini u jajima od prepelice pomažu u jačanju kose i sekciji gubitka kose, dok antioksidansi pomažu u zaštiti kože od štetnih UV zraka i starenja.

Koriste se za liječenje respiratornih poremećaja kao što su astma i bronhitis.

Prepeličja jaja mogu pomoći u liječenju alergija zbog prisutnosti ovomukoida, inhibitora enzima (tripsina).

Nedostatak željeza može uzrokovati anemiju, stoga uključivanje prepeličjih jaja u prehranu može poboljšati vaš krvotok.

Prepeličja jaja sadrže antioksidanse poput beta-karotena i vitamine A, C i E. Antioksidansi se bore protiv štetnih slobodnih radikala (toksina) i pomažu u njihovom uklanjanju iz vašeg tijela.

Prepeličja jaja se koriste kao prirodni lijek za liječenje gastritisa. Sadrže antioksidanse i aminokiseline, a za ove spojeve se kaže da obnavljaju stanice sluznice želuca. Tvrdi se da redovna konzumacija prepeličjih jaja može pomoći u liječenju abdominalnih poremećaja poput bolova u želucu i čira na želucu.

Vitamin A može zaštititi vaše oči od degeneracije i smanjiti rizik od katarakte i glaukoma.

Leucin, aminokiselina koja je neophodna u održavanju snažnog imunološkog sistema, također se nalazi u prepeličjim jajima.

Jačaju kosti, zube i nokte – Redovna konzumacija prepeličjih jaja jača vaše kosti jer sadrže bitne hranjive tvari za razvoj kostiju, poput vitamina D i lizina. Vitamin D reguliše količinu drugih minerala uključenih u zdravlje kostiju, poput fosfora i kalcija. Stoga uključivanje prepeličjih jaja u prehranu može smanjiti rizik od osteoporoze.

Kako se koriste prepeličja jaja

Jaja od prepelice se mogu koristiti kao bilo koje drugo jaje, kuhajući ih ili peči u različitim oblicima poput omleta ili jaja na oko.

Koriste se kao dodatak za salatu i u smoothije, kao i dok pripreme razne hrane. Mogu se dodati u proteinske shakeove kao dodatak proteinima.

Koliko prepeličjih jaja možete pojesti u jednom danu?

Jedno jaje prepelice teži oko 10 g. Preporučuje se konzumiranje između 3 i 5 prepeličjih jaja kako bi se zamijenilo jedno kokošje jaje, koje teži oko 50 g. Vode se rasprave oko gornje granice konzumacije prepeličjih jaja. Ipak, najbolje je ne konzumirati ih više od 10 dnevno jer su bogate kolesterolom. Broj prepeličjih jaja koje možete konzumirati ovisi o vašoj dobi i zdravstvenom stanju.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Usporite starenje

Miris lavande omogućava dobar noćni san, no on može...

Recept za pripremu surutke

Surutka odnosno sirutka je tečnost koju dobijemo iz kravljeg...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas