Alkoholno ludilo – Liječenje

-

AlkoholizamTo je duševna bolest što nastaje isključivo nakon dugogodišnjeg uživanja alkoholnih pića, te je, prema tome, bolest kroničnih alkoholičara. Izuzetno se javlja u mladih ljudi poslije 2 do 4 godine alkoholizma. Drži se da do bolesti dolazi uslijed oštećenja jetre, avitaminoze i trovanjem bolesnim produktima mijene tvari kod kroničnog alkoholizma.

Do pojave ludila dolazi uglavnom na neki vanjski poticaj, kao što su povrede, zarazne bolesti, operacije, dolazak u zatvor i slično. Ludilo se razvija naglo ili postupno, u nekoliko dana. U slučaju postupnog razvoja ludila prethodno se pojavljuju znaci kao što su nemir, strah, nesanica, burni i teški snovi, pojačano znojenje, grčevi mišića, drhtanje i halucinacije.

U razvijenom stupnju alkoholnog ludila pojavljuju se pomućenost svijesti, nesnalaženje u vremenu i prostoru, pogrešno prepoznavanje osoba, zastrašenost, vidne i slušne halucinacije, jako drhtanje glave, ruku i čitavog tijela, nesiguran hod, podrhtavajući govor i nesanica. Alkoholno ludilo traje otprilike 2 do 5 dana, a kadšto traje od nekoliko sati do nekoliko tjedana. Uglavnom prestaje naglo, dubokim snom iz kojega se bolesnik budi iscrpljen, ali bistar i miran. U istog bolesnika alkoholno ludilo može se pojaviti nekoliko puta.

- Google oglasi -

Liječenje

Dvije recepture mogu koristiti za liječenje alkoholnog ludila. Na bolesniku je da odabere koja mu bolje odgovara. Jedna se priprema tako što se trave namoče preko noći, a druga kao što se priprema čaj.

Sastav čaja (1):

40 g listova i stabljike matičnjaka

- Google oglasi -

40 g stabljike kunice

40 g cvjetova gloga

30 g konjogriza

30 e 7ila velike koprive

30 g listova i cvjetova ruže penjačice

30 g jagorčevine

20 g korijena odoljena

20 g imele sa hrastova drveta

20 g stucane crvene smrekove bobe

20 g listova pitome nane

10 g stabljike puzave pirevine

10 g stabljike zlatice s kamena

Pripremanje i primjena čaja:

Trave jako usitniti i smiješati. U 1 i pol litru prokuhane i ohlađene vode staviti 10 g mješavine trava i preko noći namočiti. Ujutro staviti na laganu vatru da kuha poklopljeno 1 minutu. Hladan čaj preliti u bocu i piti malim gutljajima 3 puta dnevno 1 dcl prije i poslije jela. Poslije napitaka prije jela uzimati 1 jušnu žlicu maslinova ulja. Ukoliko se maslinovo ulje ne može piti, onda ga pomiješati s hranom. Preostalu količinu čaja piti umjesto vode, a može se zasladiti medom i osvježiti limunovim sokom.

Sastav čaja (2):

30 g ive trave

30 g vrijeska

30 g majčine dušice

30 g glogovih cvjetova

30 g dubčaca

30 g odoljena

30 g broćike žute

30 g majorana

30 g listova i cvjetova nevena

Pripremanje i primjena čaja:

Trave jako usitniti i smiješati. U 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine trava i kuhati poklopljeno pola minute. Hladan čaj procijediti i dodati mu 8 jušnih žlica meda i promiješati. Piti 3 puta dnevno po 1 dcl prije i poslije jela. Poslije napitaka nakon jela, uzimati po 1 jušnu žlicu maslinova ulja, ili popiti ili uzeti s hranom.

Između obroka uzimati po 2 dcl kompota.

Jesti jako raskuhanu, raznovrsnu i vitaminima obilatu hranu. Za vrijeme liječenja izbjegavati zagušljive prostorije, raditi na svježem zraku.

Preporučena kura liječenja traje 2 mjeseca, a nakon stanke od mjesec dana može se ponoviti.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...
- Google oglasi -

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Ovo morate pročitati

Pečena zobena kaša super zdravi doručak pun proteina

Tipični obroci za doručak uključuju zobene pahuljice, musli i...

Recept: Napravite sami čuveni lovorov sirup protiv kašlja za odrasle i djecu

Sezona prvih prehlada je već u punom jeku. Nakon...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas