Bundeva – Ljekovita svojstva biljke

-

Bundevu su u Europu donijeli Španjolci u 16. stoljeću iz Južne Amerike. Kod nas se osobito rasprostranila, jer se uzgaja kao hrana za svinje, a iz sjemenki se dobiva kvalitetno ulje. U nekim europskim zemljama bundeve se iznimno cijene kao povrće za spravljanje ukusnih mesnih i slatkih jela. Zbog velike količine mineralnih tvari koje sadrži, njome bismo trebali češće obogaćivati jelovnik.

DROGA:

- Google oglasi -

CUCURBITAE SEMEN: Kao drogu koristimo osušene bundevine sjemenke, po mogućnosti s mekanom ovojnicom.

CUCURBITA EOLEUM: Hladno prešano ulje od bundevinih sjemenki koristimo za liječenje i začinjanje salata.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Uspijeva posvuda gdje joj ponudimo dovoljno prostora i dobro nagnojenu zemlju.

SRODNE VRSTE: Istoj porodici pripada bljuštac, još jedna važna ljekovita biljka.

- Google oglasi -

SASTAV I AKTIVNE TVARI: U sjemenkama se nalazi masno ulje (35-53%) s višestruko nezasićenim masnim kiselinama (44-46%; linolna, linolenska, arahidonska kiselina). Sjemenke kao rezervne tvari pohranjuju i pektine (30%) i bjelančevine (42%). Kilogram ulja sadrži 385-485 mg različitih vitamina E i 0,7-0,9% različitih fosfatida. Značajni su i triterpenski spojevi nazvani kukurbitacini i giberelinska kiselina te skvalen (39-46%). Plodovi sadrže karboksilne kiseline, rijetke aminokiseline (kukurbitin, citrulin, karboksifenilalanin) te elemente u tragovima (mikroelemente), npr. magnezij, cink, bakar i, osobito, selen.

DJELOVANJE I UPORABA: Sjemenke i ulje djelotvorni su pri sprječavanju (profilaksi) i olakšavanju tegoba kod početnih stadija povećane prostate (benigna hiperplazija prostate, BPH). Polovina muškaraca iznad četrdeset godina ima tegobe pri uriniranju, a sa starenjem se njihov broj povećava. Mehanizam djelovanja droge još nije posve objašnjen.

PRIPRAVCI: Tako se primjenom droge olakšavaju tegobe koje su posljedica nadraženog mjehura (to su kratkotrajna razdoblja između mokrenja, povezana s bolovima i osjećajem pečenja). Te su bolesti česte i u žena i djece.

Sjemenke uzimamo dvaput na dan, po jednu jušnu žlicu (dobro ih prožvačemo), a ulje dvaput na dan po jednu čajnu žličicu, više mjeseci u obliku kure. I uporabom ulja u salatama sprječavamo nastanak tih bolesti.

NEŽELJENA DJELOVANJA: I pri produljenoj uporabi nema nikakvih neželjenih djelovanja. U zemljama gdje bundevino ulje nije poznato, s bundevinim sjemenkama peku se razne vrste kruha.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Kako smanjiti rizike i pobjediti karcinom

Ishrana je važan dio terapije za rak. Pravilan izbor...

Zašto je toliko važna i za šta je sve dobra folna kiselina

Folna kiselina (folat) poznata još i kao vitamin B9,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas