Cikorija kao lijek melem za crijeva, probavu i dobro zdravlje

-

Cikorija kao lijek se koristi već stotinama godina za mnoge bolesti, a nastavlja dokazivati svoju vrijednost i dan danas. Cikorija ili u narodu poznatija kao (Vodopija), latinski (Cichorium intybus) liječi probavne organe, jača apetit, poboljšava probavu te izlučivanje žuči i mokraće, pomaže u slučaju gihta i razdražljivosti.

Raste svuda kao korov, kraj staza i putova, po pašnjacima, livadama i rubovima šuma. Ponegdje se i uzgaja. Cvate od srpnja do rujna. Korijen se sabire u jesen i rano proljeće, kad je najdeblji, Nadzemna biljka, list i cvijet bere se ljeti. Najviše ljekovitih tvari ima korijen u jesen.

- Google oglasi -

Cikorija kao lijek

Korijen cikorije ispržen i samljeven, pomiješan s polisaharidom inulinom, koji u organizmu hidrolizira u levulozu, fruktozu ili voćni šećer, pa kako nema škroba, služi kao hrana za diabetičare, kao i sve biljke iz obitelji glavočika (Compositae), među koje pripada i vrtna salata endivija. Vodopija se kuha i kao povrće, a cikoriju zovu i sirotinjska kava. Što se tiče nutritivne vrijednosti, cikorija je odličan izvor vitamina i minerala. Ova nevjerojatna biljka sadrži cink, magnezij, mangan, kalcija, željezo, folnu kiselinu i kalij, kao i vitamine A, B6, C, E i K.

Cikorija kao lijek protiv kroničnog katara želuca

Dobro je navečer, 3 velike žlice mješavine od po 20 g korijena vodopije, trave ive (Teucrium montanum), lista stolisnika (Achillea millefolium), timijana (Thymus serpyllum) i oraha (Juglans regia) popariti s ½ l ključale vode, poklopiti i ostaviti da stoji cijelu noć, a sutradan procijediti. Pije se nezaslađeno, umjesto vode.

Cikorija za bolju probavu

- Google oglasi -

Treba 2 velike žlice mješavine od po 25 g korijena cikorije, maslačka i iđirota (Acorus calamus), 15 g trave ive i po 5 g aniša (Fructus anisi) i komorača (Fructus foeniculi) popariti s 3 dl ključale vode, i to navečer, pa poklopljeno ostaviti preko noći i ujutro procijediti. Cikorija čaj pije se nezaslađeno ujutro natašte i navečer prije jela.

vodopija

Šaku lišća i šaku usitnjenog korijena stavimo u staklenku od 1 l prelijemo 60 % čistim alkoholom ili konjakom, dobro začepimo i ostavimo da stoji na suncu ili toplom mjestu 6-8 sedmica uz svakodnevno mućkanje. Tada dobivamo djelotvorno sredstvo za masažu oduzetih udova. Dobro je i piti 2-3 puta dnevno po 20-30 kapi protiv svih navedenih bolesti.

Cikorija pomaže kod mršavljenja

Cikorija kao lijek sadrži prirodna dijetalna vlakna, a ona pomažu u kontroliranju težine i gubitku viška kilograma. Također ona pomažu u regulaciji grelina, koji povezan s osjećajem gladi. Smanjenjem količine hormona grelina, umanjuju se i šanse za prejedanje.

>>Kako se priprema kafa od cikorije pročitajte ovdje.

Pomaže u jačanju imuniteta

Cikorija kao lijek ima brojne korisne osobine koje je čine odličnim za jačanje vašeg imunološkog sustava. Ona pokazuje jasne antibakterijske učinke na brojne opasne vrste bakterija. Već smo spomenuli prednosti polifenolnih spojeva u cikorije u smislu poticanja imunološkog sustava. Postoje i fitokemikalije u cikoriji koje djeluju kao antioksidanti, dalje brišući slobodne radikale iz krvotoka. To smanjuje šanse za razvoj brojnih bolesti ili stanja, uključujući bolesti srca i rak.

Cikorija nuspojave

Iako postoje mnoge prednosti korištenja cikorije za vaše zdravlje, ne biste trebali koristiti niti konzumirati cikoriju u bilo kojem obliku ako ste trudni jer postoji mogućnost da može potaknuti menstruaciju i eventualno dovesti do pobačaja. Također, žene ne bi trebale konzumirati cikoriju tijekom dojenja, budući da nema dovoljno istraživanja o uticaju između majke i djeteta kroz majčino mlijeko .

Ova biljka je usko povezana s nevenom, tako da alergijske reakcije nisu neuobičajene, posebno, ako ste već alergični na neven. Preporučljivo je da se posavjetujte sa svojim ljekarom kad god dodate nešto novo u prehrani ili koristite kao prirodan lijek. Konačno, ako imate žučne kamence, previše cikorije može pogoršati problem, stoga svakako razgovarajte sa svojim ljekarom ako ste u prošlosti imali problema sa ovim satanjem.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ovo su značajne jesenske namirnice koje trebate iskoristiti u ovom periodu

Jesen donosi berbu plodova na većini biljka trajnica kao...

Kako hrana može pomoći u liječenju gihta

Giht je bolest razvijenih zemalja te je usko vezan...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas