Šta je giht, kako nastaje i kako ga liječiti prirodnim lijekovima?

-

Giht je bolest ili zdravstveno stanje kojeg obično obilježavaju ponavljajući napadi upalnog artritisa. Manifestira se kao crven, osjetljiv, vruć i natečen zglob. U većini slučajeva (u približno 50 % slučajeva) zahvaćen je metatarzofalangealni zglob nožnog palca.

Giht se može liječiti prirodnim lijekovima a evo i kako…

- Google oglasi -

U ovom članku donosimo odgovore na pitanja šta je giht, kako nastaje, te neke prirodne metode liječenja gihta. Oboljeli od gihta pate od mučnih bolova i otoka koje donosi ova bolest. Više od 95% oboljelih čine muškarci stariji od trideset godina. Broj oboljelih u stalnom je porastu!

Prehrana kod gihta

Giht se nekada povezivao sa prehranom, ako ste imali giht, bio je to znak da ste pretjerivali sa pogrešnim vrstama hrane. U stvarnosti, giht je oblik artritisa prouzrokovan viškom mokraćne kiseline, nusproizvodom supstance zvane purin, koja se nalazi u određenim vrstama namirnica kao što su meso, inćuni, špargle, piletina i pečurke.

Nepravilnost u načinu na koji organizam razlaže mokraćnu kiselinu prouzrokuje višak mokraćne kiseline i njenih soli (urata) i njihovo akumuliranje u krvotoku i zglobovima.

Ovo rezultira uništavanjem zglobova i naslagama soli u koži i hrskavici, naročito palca na nozi. Pretjerana količina soli mokraćne kiseline također oštećuje bubrege i može dovesti do stvaranja kamena u bubregu.

- Google oglasi -

Da obolite od ove bolesti, nije potrebno da budete proždrljivi, nju prouzrokuje jednostavna greška u metabolizmu i, za neke ljude, najmanja pogreška u ishrani može biti okidač.

Klasično liječenje gihta uključuje prepisivanje lijekova (alopurinol) koji povećavaju izlučivanje mokraćne kiseline, ili koji usporavaju formiranje njenih soli. Ukoliko patite od ozbiljnog oblika gihta, alopurinol može da vam malo olakša simptome. Navest ćemo neke dodatke koji mogu da pripomognu da ne dođe do razbuktavanja bolesti.

Giht prirodni lijek

Sok od trešanja – Trešnje mogu da smanje nivo mokraćne kiseline, a sok od trešanja se u Evropi koristi kao pravi lijek za giht. Ostali plodovi koji mogu da pomognu jesu glogove bobice, borovnice, bobice kleke i ostalo bobičasto voće tamnocrvene i plave boje. Takve bobice su bogate antocijanidinom i proantocijanidinom, za koje se vjeruje da pomažu u normaliziranju nivoa mokraćne kiseline.

Grožđane sjemenke – Grožđano sjeme sadrži bioflavonoide, supstance koje voću daju boju. Bioflavonoidi djeluju zajedno sa vitaminom C u prevenciji uništavanja kolagena, koji može da pogorša simptome artritisa.

Sok od celera – Ovaj sok je odličan diuretik koji doprinosi protoku mokraće kroz bubrege i može da ublaži simptome gihta.

Čičak (Arctium lappa) –  se od davnina koristi u očuvanju zdravlja mokraćnog sustava. Nedavna su istraživanja pokazala da učinkovito djeluje protiv bakterije Proteus mirabilis. Ova bakterija uzrokuje infekcije rana i upalu pluća, a veže se uz pojavu bubrežnih kamenca.

Korijen čička sadrži velike količine inulina, fenolskih spojeva, masnih kiselina, fosforne kiseline, taninske kiseline, te drugih organskih kiselina. Pospješuje izlučivanje mokraće i čisti krv. Od davnina se koristi kao narodno sredstvo protiv gihta.

>> Najmočnija namirnica koja liječi giht

Crna bazga (Sambucus nigra) –  je poznata još od rimskog doba. Mnogobrojne studije pokazale su njezino antioksidativno i protuupalno djelovanje. Zahvaljujući prisutnosti bioflavonoida, ekstrakt ove biljke sprječava rast bakterija, između ostalog i escherichia coli koja je jedna od uzročnika infekcija mokraćnog sustava.

Kad se govori o tome što je najbolje za giht, postoji mnoštvo prirodnih rješenja. Rad bubrega i bolje izlučivanje urina potaknut ćete pomoću sljedećih čajeva: kopriva, maslačak, preslica, kamilica, vrijesak, kora vrbe.

Soda bikarbona lijek za giht

Smatra se kako soda bikarbona može ublažiti ili zaustaviti napadaje gihta tako što podiže pH vrijednost krvi. Dovoljno je otopiti pola žličice sode bikarbone u 250 ml vode. Preporučuje se popiti četiri čaše na dan, a jednu čašu potrebno je popiti prije spavanja.

Giht oblozi

Za giht su dobri i oblozi od biljaka koje poboljšavaju cirkulaciju, kao što su borovica, čempres, ružmarin i menta. Nanesite ih na zahvaćeno mjesto i pričekajte da djeluju 5 do 7 minuta.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Stres prorjeđuje vlasi

Dermatolozi kažu da je normalno da dnevno ispadne između...

Poremećaji krvotoka – liječenje izmjenjivim kupkama

Tko ima poremećen krvotok sigurno su mu uvijek hladne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas