Kafa od cikorije – Kako pripremiti šoljicu punu zdravlja i užitka

-

Cikorija je višegodišnja biljka, poznata je i pod nazivima vodopija, plavulja, kažiput i konjogriz. Za njezina ljekovita svojstva znali su još stari Grci i Rimljani, koji su je izuzetno cijenili. Iako se može jesti kao salata, najpoznatija je kao napitak, tačnije kafa od cikorije.

Još u 19. stoljeću Francuzi su je počeli uzgajati i piti kao dodatak kafi ili samostalno. Zahvaljujući okusu sličnom kafi i niskoj cijeni, napitak od cikorije postao je izuzetno popularan i proširio se diljem svijeta…

- Google oglasi -

Ljekovita svojstva cikorije

Cikorija sadrži inulin, pektine, ugljikohidrate, bjelančevine, askorbinsku kiselinu, gorke tvari te vitamine A i C. Dok od minerala sadrži magnezij, kalij, željezo i mangan. Gorke tvari laktupikrin i laktucin imaju analgetičko i sedativno djelovanje. Zahvaljujući navedenom nutritivnom sastavu (osobito gorkim tvarima, inulinu i kaliju), cikorija je vrlo ljekovita i pomaže kod brojnih bolesti. Primjenjivala se u liječenju žutice, bolesti jetre, gihta i reumatizma.

Smanjuje rizik od srčanih bolesti

Inulin, jedna od sastavnih tvari cikorije, smanjuje razinu LDL holesterola u krvi. Regulacijom holesterola smanjuje se rizik od srčanih oboljenja, visokog krvnog tlaka te srčanog i moždanog udara.

Cikorija je melem za crijeva i probavu

Osim što inulin pomaže kod regulacije holesterola, izuzetno je važan i za probavu. Pomaže kod refluksa kiseline, žgaravice, zatvora i ostalih probavnih tegoba. Poboljšava crijevnu peristaltiku i izlučivanje želučanih sokova. Pravi je melem za crijeva i probavu.

U časopisu International Journal of Food Sciences and Nutrition objavljen je podatak o utjecaju cikorije na probavu. Nakon 28 dana svakodnevne konzumacije cikorije ispitanici su potvrdili da više nemaju problema sa zatvorom i da im je probava puno bolja i redovnija.

- Google oglasi -

Cikorija smanjuje napetost

Poznato je da kafa kao kofeinski napitak povećava stres i lučenje kortizola. Kafa od cikorije kao njezina zdrava zamjena, zahvaljujući likticinu, djeluje sedativno, a to znači da smiruje tijelo i um. Ako ispijate kafu od cikorije smanjit ćete stres, anksioznost, nemir i nesanicu.

Kafa od cikorije Pomaže kod mršavljenja

Cikorija sadrži oligofruktozu i inulin, koji sudjeluju u regulaciji grelina, hormona gladi. Regulacijom i smanjenjem količine tog hormona smanjuje se osjećaj gladi. Zahvaljujući oligofruktozi i inulinu, cikorija stvara osjećaj sitosti i pomaže kod mršavljenja.

Budući da je riječ o beskofeinskom napitku koji sadrži inulin, cikorija je pogodna i za dijabetičare. Inulin se u organizmu pretvara u fruktozu te samim time pomaže u regulaciji i održavanju normalnih razina šećera u krvi.

Kako se priprema kafa od cikorije?

Biljna kafa od cikorije priprema se na sličan način kao i turska kafa. Najbolje je da sami uberete korijen, operete ga i osušite. Pa ga sameljete i potom iskoristite za kafu.

Na jednu šoljicu vode (250 – 300 ml.) dodajte kafenu kašičicu mljevenog korjena cikorije. Stavite u hladnu vodu i nakon što voda provrije, ostavite je na štednjaku još par minuta.

Pričekajte da se talog slegne, pa zatim, možete dodati cimet, med, agavin ili javorov sirup, po želji. Prema starim običajima, cikorija se kuhala s mljevenim žirom, ječmom ili raži.

Kada i gdje ubrati cikoriju

Cikorija (lat. Cichorium intybus) raste na području gotovo cijele Europe, i to pokraj staza i puteva, na neobrađenim površinama i pašnjacima, livadama i u šumama.

Korijen od cikorije

Stabljika je uspravna, drvenasta i razgranata u gornjem dijelu. Može doseći visinu do jednog metra. Listovi su dugački i nalikuju listovima maslačka. Cikorija cvate od lipnja do listopada, a cvjetovi su svijetloplavi. Ako želite cikoriju imati kod kuće, valja je posijati u rano proljeće, sredinom travnja.

Pripazite da je područje na kojem berete cikoriju daleko od prometnica, tvornica i ostalih izvora onečišćenja. Listovi se beru u proljeće prije cvatnje i jedu se kuhani kao prilog ili u salati. Korijen se vadi u proljeće ili jesen te se potom suši i melje za kafu.

Kako bi se korijen cikorije najlakše osušio, bitno ga je dobro očistiti, narezati po dužini, staviti na konac i smjestiti na prozračno mjesto.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...
- Google oglasi -

Kihanje ujutro? Evo šta ti tijelo pokušava reći!

Kihanje ujutro je veoma česta pojava, ali ga mnogi zanemaruju misleći da je riječ o bezazlenoj navici. Iako je...

Bakterijska vaginoza: simptomi i prirodno liječenje

Bakterijska vaginoza (BV) je česta vaginalna infekcija koja se javlja kada dođe do disbalansa dobrih i loših bakterija u...

Ovo morate pročitati

Pasiflora umiruje napetost živaca, prirodna pomoć kod stresa

Pasiflora je biljka čiji pripravci mogu pomoći kod opuštanja i...

Pogledajte svoje oči i otkrijte kakvog ste zdravlja

Oči su povezane sa mnogim drugim sistemima u ljudskom...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas