Crveni luk

-

crveni lukOpis biljke: crveni luk trajna je zelen što sadrži vrijedne ljekovite materije te se sa pravom ubraja u ljekovito bilje. Podzemna gomoljasta stabljika sastoji se od sočnih ljuskavih listova iz kojeg središta izlazi šuplji nadzemni dio stabljike plavo-zelene boje. Listovi su valjkasti. Zelenkasto-bijeli cvjetovi nalaze se na vrhu stabljike u obliku kuglastog cvata. Crveni luk je veoma rasprostranjena biljka, najvjerojatnije porijeklom iz Azije, poznatiji je ali ne i priznatiji od bijelog luka. Analizom biološke vrijednosti može se zaključiti da on ni po čemu, čak ni u svojim ljekovitim svojstvima, ne zaostaje za bijelim lukom. Možda ga, u ponečemu, čak i nadmašuje. Za jelo se koristi preko cijele godine. Mladi luk u proljeće, nedozrela glavica u toku ljeta i zrela lukovica preko zime. Pogrešno je odbacivati nadzemni dio mladog luka, jer on nije ništa manje vrijedan od glavice. Što se hranljivosti tiče, u crnom luku ima najviše ugljenih hidrata i zanemarivo malo bjelančevina i masti. Osušene, zrele glavice, znatno su vrednije u kaloričnim smislu. Ipak, osnovu biološke vrijednosti luka čine svakako minerali i vitamini. Pored znatnog prisustva mineralnih soli, naročito kalija i sumpora, i raznih oligoelemenata, crni luk je bogat vitaminima (B1, B2, C, E, K,P) a ima i karotina (provitamin A), glikozida, eteričnih ulja, biljnih hormona sličnih inzulinu, bakteriostatike i baktericidne fitoncide.

 

- Google oglasi -

Lekovito delovanje: crveni luk ubraja se među najstarije ljekovite biljke. Djeluje slično kao bijeli luk. Nadražuje kožu, pobuđuje prokrvljenost sluznice i izlučivanje sluznih žlijezda te najbrže obustavlja sve procese gnjiljenja i vrenja. Crveni luk jača srce, čisti krv, povećava apetit, pospješuje izlučivanje mokraće, jača živce, pospješuje varenje, odstranjuje plinove, gliste, rastvara sluz i djeluje protiv grčeva. Sok od crvenog luka, zdrobljeni kao i pečeni crveni luk ima višestruku upotrebu u liječenju izvana, na primjer, kod uboja, lišajeva, čireva i slično.

 

ZA JAČE MOKRENJE Uzeti jednake dijelove luka (recimo 2 glavice), peršina i celera i ovu mješavinu kuhati lagano u 1 litri vode i 8 supenih kašika meda. Pije se toplo 4 puta dnevno po šoljica.

 

- Google oglasi -

SIRUP OD CRNOG LUKA Pola kilograma crnog luka narenda se i kuha sa 1/2 kilograma šećera (ili meda) u litri vode, lagano tri sata. Ostaviti u tamne flaše i kao lijek koristiti po kašiku nekoliko puta dnevno s mlakom vodom ili mlijekom. Ovaj lijek je dobar i kod plućnih bolesti i bolesti organa za varenje.

 

PROTIV NESANICE Na mašini za mljevenje mesa samljeti 1-2 glavice crnog luka, dobiveni sok popiti s malo mlake vode ili mlijeka i kašikom meda, naravno pred spavanje.

 

PROTIV KURJIH OČIJU Glavica crnog luka se prereze na pola i stavi u vinsko ili jabukovo sirće 3-4 sata. Pred spavanje ovim se lukom obavije kurje oko i učvrsti zavojem. Ovo se ponavlja nekoliko noći dok kurje oko (žulj) sasvim ne omekša i ne nestane.

 

PROTIV RANA, ČIREVA NA KOŽI I UPALJENIH ZANOKTICA Crni luk se sitno nasjecka ili narenda i pomiješa sa biljnim uljem. Od ovoga se napravi oblog i obavije mjesto na kome je rana, upaljena zanoktica ili čir. Oblog se mijenja 3-4 puta dnevno.

 

ZAPALJENJE JETRE Propasirati 200 grama crnog luka i zatvoriti u flašu sa 7 decilitara bijelog vina, 100 grama meda i 2 supene kašike pelinog lista. Flaša se drži najmanje 20 dana na toplom mjestu i mućka više puta u toku dana. Poslije toga pije se po šoljica triput dnevno prije jela.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Evo koje su ljekovite biljke najbolji prirodni lijek za dermatitis

Šta je atopijski dermatitis? Atopijski dermatitis je kronična (dugotrajna)...

6 proizvoda na koje bacamo novac, a uopće nam ne trebaju

Vjerujemo kako nam ovi proizvodi pomažu ali zapravo su...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas