Opis biljke: divlji kesten veliko je drvo visine od 20 do 30 metara. Ima veliku gustu lisnatu krošnju. Kora mu je ispucana i smeđa. Na debelim grančicama razvijaju se u aprilu i maju veliki sjajni pupovi kojih ljuske – u stvari, pridankovi listovi – daju neku materiju nalik smoli. Zaštićeni ljuskama od zimske hladnoće u unutrašnjosti tih pupova razvijaju se listovi i cvjetovi. Listovi su na dugačkim peteljkama. Sastavljeni su od 7 lisaka koji su nalik prstima na ruci. Liske su klinaste i kao pila dvostruko nazubljene. Cvjetovi su lijepi, simetrični, bijelo, žuto i ružičasto pjegavi, a stoje u uspravnim kitama. Cvijet ima čašku kao zvonce, 4 do 5 nejednakih latica i 7 svinutih prašnika što vire prema napolje. Plod je bodljikav tobolac s 1 do 4 vrlo velike sjajno-smeđe sjemenke. Upotrebljava se za izradu velikog preparata prvenstveno za liječenje venoznih oboljenja, prije svega proširenih vena, hemoroida, tromboflebitisa i dr. Sjeme divljeg kestena koristi se za dobivanje škroba iz kojeg se nakon hidrolizacije u šećer i fermentacije šećera može dobiti alkohol ili mliječna kiselina. Saponin izolovan iz sjemena može se koristiti za pranje , njegu kose, za pjenušave rastvore u aparatima za gašenje požara – kao emulgator. U svim dijelovima biljke koja se koristi, najdjelotvorniji i ljekovitiji je upravo saponin koji liječi od kožnih bolesti, razrjeđuje krv i čini je manje ljepljivom. Masno ulje ( Oleum Hipopocastani ) dobije se ekstrakcijom iz oljuštenog sjemena, odnosno iz njegove košuljice, ili kao sporedan produkt prilikom proizvodnje škroba ili alkohola iz sjemena, koristi se u sapunskoj industriji.
Stanište: Gaji se u drvoredima, parkovima i pojedinačno. Raste u najvećem dijelu Europe. Može da doživi preko 200 godina.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se skupljaju u proljeće pupoljci i cvjetovi, a u jesen sjemenke – kesteni.
Ljekovito djelovanje: pupovi i cvjetovi divljeg kestena dobro su sredstvo protiv reumatičnih bolova, uloga (gihta) i neuralgija. Plod divljeg kestena koristi se u liječenju žuljeva i povećane prostate, otečene mošnice, proširenih vena, groznice od prehlade i proljeva. Ekstrakt desetak svježih i naribanih kestenovih sjemenki zajedno sa njihovom korom sipamo polako u 2,5 dl kipućeg konjaka, čime se uništavaju fermenti i sprečava kvarenje rastvora. Kad se ohladi, procijedimo i profiltriramo. Drugi način pripreme, naribani kesten prelijemo hladnim konjakom i ostavimo da stoji u braon boci širokog grla, zatvorenoj staklenim čepom, sedam nedjelja, a zatim ocijedimo i profiltriramo. Ekstrakt služi za unutrašnju upotrebu, pije se u obliku kapljica za liječenje vena i krvotoka. Ako se boca do polovine napuni plodovima, a ostatak dopuni pupoljcima i cvjetovima kestena, pa se sve prelije konjakom i ostavi da stoji deset nedjelja, zatim procijedi i filtrira, pomiješa sa jednakom količinom terpentinskog ulja, dobiva se mješavina za vanjsku upotrebu – masažu – pogotovo reumatičnih mjesta. Mješavina se ne pije. Ekstraktom divljeg kestena liječi se venozni sistem, naročito hemoroidi, proširene vene na nogama, thrombophlebitis i varikozna ulcera ( otvorene rane puknutih vena na nogama ). Za liječenje bolova kod hemoroida pije se ekstrakt tri puta dnevno po dvadeset kapi prije jela. Prekid se pravi nakon dvije nedjelje, terapija se može ponoviti posle sedam dana pauze. Proširenim i natečenim venama pomaže mast koja se priprema od 20 grama ekstrakta divljeg kestena pomiješanog sa 60 grama lanolina (materija koja se dobiva iz ovčje vune). Premazana mjesta treba pokriti zavojem.
svigja mi se da znam
Divim se vašem entuzijazmu, i samo da znate da imate fana 🙂