Obavezno tokom pandemije! Pijte limunadu i unosite cink! Evo zašto?

-

Liječnici i stručnjaci iz cijelog svijeta potvrdili su da limunada s medom ako je konzumiramo svakog dana donosi velike zdravstvene koristi za ljudski organizam. Ukoliko imate simptome koronavirusa, ili vas jednostavno grebe grlo zbog alergije ili običnog gripa, savjet stručnjaka je da u organizam unosite što više tečnosti.

Tečnost će spriječiti dehidraciju organizma koja može nanjeti ozbiljne posljedice po zdravlje. Stoga se preporučuje da stalno pijuckate po malo tečnosti kao što je voda, mlak čaj, čaj sa medom, kafa, limunada s medom, supice i td.

- Google oglasi -

Limunada s medom

Svježa limunada je puna vitamina C, a upravo se ovaj vitamin uspješno bori protiv svih vrsta virusa, pa i koronavirusa. Preporuka je da se cijeli dan ispija limunada, ali nikako hladna. Možete je zasladiti domaćim medom, a da biste pojačali ukus, slobodno dodajte i malo cimeta. Cimet i limunada uspješno jačaju imunitet.

Smanjuje kiselost organizma

Kada je tijelo pretjerano kiselo, veća je vjerovatnost da ćete dobiti neku infekciju. Nakon što se razgradi, mliječna kiselina u organizmu može se nagomilati do opasnog nivoa koji je loš za organizam, čineći ga ranjivim na sve vrste infekcija.

Zbog toga bi tijelo trebalo imati uravnotežen nivo kiselosti u svakom trenutku. Limunska i askorbinska kiselina koje se nalaze u limunu topljive su u krvi, za razliku od drugih kiselina. Ako svakog dana popijete jednu čašu limunade s medom, sigurno ćete osjetiti promjene u vašem tijelu.

Zašto je cink bitan?

Nedostatak cinka može da uzrokuje niz fizioloških promjena i problema. U nekim istraživanjima se pokazalo da uzimanje cinka u ishrani može da smanji smrtnost među djecom koja imaju akutnu infekciju donjeg respiratornog sistema. Cink je glavni igrač imuno sustava. S godinama tijelo ga sve slabije apsorbira, pa bi ga trebalo uzimati kao dopunu, posebno starije osobe.

- Google oglasi -

Najkoncentriraniji izvor cinka su kamenice i općenito plodovi mora jer sadrže najviše cinka po serviranju. No, u modernoj zapadnjačkoj prehrani najviše cinka unosimo namirnicama koje se najčešće nalaze na jelovniku, a to su crveno meso i meso peradi, te u manjoj mjeri mlijeko i mliječni proizvodi.

Hrana bogata cinkom pomaže u održavanju moždane strukture i generalnog zdravlja nervnog sistema. Ovaj mineral bitan je za stvaranje rezervi insulina i podstiče njegovu funkciju. Kompleks cinka i insulina nalazi se u ćelijama pankreasa, a kada tijelo nema dovoljno tog elementa, postoji mogućnost nastanka dijabetesa. Primjećeno je da dijabetičari imaju dvostruko manju količinu cinka od normalne.

Za razliku od nekih materija, tijelo ne može da skladišti cink, što znači da je potrebno svakodnevno uzimanje cinka kroz hranu. Ljudski organizam sadrži oko 2-3 grama cinka. Preporučena dnevna doza za žene je 8 mg dnevno. Kod trudnica se taj broj povećava na 11 mg, a kod dojilja na 12 mg.

Unos cinka u trudnoći će pozitivno uticati na zdravlje bebinog mozga. Stoga, sve što možete da uradite tokom pandemije je da mislite pozitivno i da vodite računa o svom zdravlju! 

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....
- Google oglasi -

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Ovo morate pročitati

6 izvrsni zdravstvenih prednosti lanenog sjemena za koje niste znali

Laneno sjeme jedno je od najstarijih usjeva na svijetu,...

Preminula nakon što je poljubila momka koji je jeo kikiriki

Dvadesetogodišnja Mirijam Dukri Limej preminula je na zabavi u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas