Ljekovita biljka – Neven

-

Ljeti je teško i zamislili uri bez narančastih ili žutih cvjetova nevena koji nas raduju sve do jeseni. Njegova omiljenost u vrtu barem se nekim zemljama središnje i sjeverne Europe nadmeće s omiljenošću primjene u medicini, šio je doista i opravdano. Prve iznimno lijepe slike nevena nalazimo u znamenitom biljnom kodeksu Benedicta Rinija. Nastao je oko 1450. godine, a zahvaljujući slikama, služi nam za raspoznavanje biljaka i njihovih srednjovjekovnih botaničkih naziva.

DROGA:

- Google oglasi -

CALENDULAE FLOS SINE CALICES: Ubiremo narančaste ili žute jezičaste cvjetove karakteristična mirisa i blago aromatična okusa. Brzo i dobro osušene cvjetove čuvamo u zatvorenim staklenim posudama. Tek rijetko koristimo cijele glavice ili cijele biljke.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Neven je u našim vrtovima omiljena ukrasna biljka, bilo s jednostavnim ili punim, narančastim ili žutim glavicama. Cvate od lipnja do kasne jeseni. Često se samozasijava. Pomaže u liječenju tla zaražena nematodama.

SRODNE VRSTE: Ljekovitom nevenu vrlo je sličan divlji neven (Calendula arvensis L.). Ta vrsta uspijeva po poljima i vinogradima u primorskim krajevima. Ondje se često koristi umjesto ljekovitoga nevena. Njegovi sastojci, osobito saponini arvenozid A i B, djeluju antiinflamatorno – sprječavaju upale. Još nije poznato jesu li tijekom stoljeća iz te vrste uzgojeni brojni kultivirani oblici nevena.

SASTAV I AKTIVNE TVARI : Suhi cvjetovi sadrže triterpenske saponine (2-10%), osobito glikozide oleanolne kiseline. Osim toga, u drogi se nalaze i triterpenski alkoholi, osobito faradiol i 4-taraksasterol.

- Google oglasi -

Cvjetovima žutu boju daju flavonolni glikozidi (0,2-1%) i različiti karotenoidi (1,5-3%). U narančastim cvjetovima nalazi se više p-karotena i likopina, a u žutima više ksantofila. Eterično ulje (0,2-0,3%) sadrži najviše seskviterpenskih alkohola. Sastavni su dijelovi droge i kumarini skopoletin, umeliteron i eskuletin, kao i poliacetileni i 15% polisaharida topivih u vodi.

DJELOVANJE I UPORABA: Nevenovo eterično ulje djeluje protiv brojnih mikroba, a saponini sprječavaju nastanjivanje gljivica (fungistatičko djelovanje) na koži. Triterpenski alkoholi, osobito faradiol i 4-taraksasterol sprječavaju upale (antiinflamatorno djelovanje), pa stoga pripravke od nevena koristimo za liječenje kožnih oštećenja, kao i u kozmetici. Važan je i utjecaj nevena na zacjeljivanje rana. On, naime, potiče djelovanje fagocita i nastanak novih stanica (granulacija). Potiče optok krvi i tonus kože. Pritom pored drugih faktora djeluju i karotenoidi. Polisaharidi stimuliraju imunološki sustav. Saponini nevena kod pokusa na životinjama snizuju količinu lipida u krvi, Iscrpine nevena štite od čireva na želucu i crijevima, djeluje protektivno. Neven djeluje slično kao i brđanka, a pritom ne nadražuje kožu. Kod osjetljive kože i kože koja je sklona alergijama često ga koristimo umjesto brđanke.

ČAJ: Jednu do dvije čajne žličice suhih ili svježih jezičastih nevenovih cvjetova spravljamo kao oparak, koji pokriven treba odstajati 10 minuta. Kod želučanih tegoba, upale želučane sluznice, kao i čira na želucu i crijevima taj čaj uzimamo nezaslađen i ne prevruć, više puta na dan. Jednako tako, upotrebljavamo ga za ispiranje šupljine usta i ždrijela. Na rane svakodnevno stavljamo svježe obloge koje natapamo čajem.

TINKTURA: Na dan uzimamo do 10 g tinkture (podijeljene na tri obroka), razrijeđene vodom ili na kocki šećera. Možemo je spravljati sami. 5 g suhe droge prelijemo sa 100 ml 70 postotnog etanola.

MAST: Masti i kreme s nevenom koristimo kod svih vrsta rana: kod rana koje sporo zacjeljuju, ožiljaka nakon operacija, kod dekubitusa, kožnih bolesti, lakših opeklina i ozeblina. Usto, takvi su pripravci važni za njegu osjetljive, suhe kože, raspucanih usana, suhih ekcema, za njegu dojenčadi. I kod uboda kukaca možemo koristiti kremu ili samo izmrvljene cvjetove. Jednako tako, nevenovu mast često koristimo kod upala vena, proširenih vena, hemoroida i rana na koži.

UPORABA U VETERINI: Kao i kod ljudi, nevenova mast kod životinja liječi sve vrste rana i gnojnih tvorbi.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Nema ih kod preporučene uporabe. Neven ne sadrži seskviterpenske laktone kao druge biljke iz iste porodice, pa stoga tek rijetko dolazi do alergijskih reakcija.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Ljekovita biljka kadulja! Čaj od kadulje, savjeti za berbu i primjena za grlo – sve na jednom mjestu

Ljekovita biljka kadulja jedna je od najpoznatijih prirodnih saveznika u očuvanju zdravlja. Zahvaljujući bogatstvu eteričnih ulja i aktivnih tvari,...

Najbolji prirodni lijek za holesterol i trigliceride

Visok holesterol predstavlja tihi zdravstveni problem koji može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi na vrijeme. Srećom,...

Najbolji recepti za sok od zove: Okus djetinjstva u vašoj čaši

Miris zove mnogima budi uspomene na djetinjstvo, prozračne kuhinje i velike staklenke koje se hlade na prozorskoj dasci. Danas,...

Ljubičica ljekovitost: Mirisna biljka koja liječi tijelo i um

Iako je ljubičica najpoznatija po svom nježnom mirisu i simbolici proljeća, njezina ljekovitost prepoznata je i korištena stoljećima. Danas...
- Google oglasi -

Kokosovo brašno i kalorije: Zdravija opcija za modernu prehranu

Kokosovo brašno je hranjiva i bezglutenska namirnica bogata vlaknima, a njegove kalorije su znatno manje u odnosu na količinu...

Majčina dušica u maslinovom ulju – Biljni pripravak koji svaka kućna apoteka treba imati

Majčina dušica u maslinovom ulju sve je popularniji narodni lijek koji spaja ljekovitost ove aromatične biljke i blagodati maslinovog...

Ovo morate pročitati

Ljekovita svojstva biljke Mak

Mnogima nije poznata ljekovitost biljke mak, u narodnim lijekovima...

Naspavajte se dobro u pet sati

U današnje vrijeme veliki broj nas vodi prilično dinamičan...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas