Ljekovita svojstva Kima

-

U starim knjigama o ljekovitom bilju spominjao se kumin (Cuminum cyminum), srodnih našeg kima. Danas kim uglavnom koristimo samo kao začin. Tek koncem srednjeg vijeka naš je kim postao važnijim lijekom za želučane, crijevne i žučne tegobe. U narodnoj medicini njegov se čaj koristio kod porođaja i za poboljšavanje dojenja.

DROGA:

- Google oglasi -

CARVI FRUCTUS: Plodove beremo prije nego što postanu posve zreli. Tada je količina hlapiva ulja najveća. Odrežemo cijele štitce, sušimo ih u sjeni, a tek potom skidamo plodove koji se raspadaju na dva manja dijela. Ako ih zagrizemo, imaju snažno aromatičan, gotovo ljut okus i ugodan miris. Odličnu drogu dobivamo od kima koji raste na planinskim pašnjacima.

CARVI AETHEROLEUM: Kimovo eterično ulje svijetle je boje i ima karakterističan miris kima. Dobiva se vodenom destilacijom iz nezrelih plodova.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Kim raste u cijeloj Srbiji, BiH i Hrvatskoj, na livadama i pašnjacima, od nizine do planinskog pojasa. Raspoznajemo ga po karakterističnom mirisu koji imaju već i nedozreli plodovi. Malo-pomalo nestaje s naših livada jer se zbog sve ranije košnje više ne može sam zasijati. Kao dvogodišnja biljka, u prvoj godini potjera lisnu rozetu. Tek u drugoj godini cvate i sazrijeva u srpnju ili početkom kolovoza. U mnogim zemljama srednje Europe postao je prava rijetkost.

VRSTE SLIČNA DJELOVANJA: Mnogobrojne vrste iz porodice štitarki, ponajprije zbog hlapivoga ulja najrazličitijeg sastava, vrlo su djelotvorne ljekovite biljke. Slično kao kim, koristi se korijandar (Coriandrum sativum L.). Uzgajamo ga u vrtovima. Okrugle plodove koristimo kao začin, osobito za kruh, juhe i jela od mesa, kao i za spravljanje biljnog octa. Plodove beremo prije nego što posve dozriju. Za vrijeme dozrijevanja njihov se okus i miris snažno mijenja. Isprva vrlo ljut i neugodan okus postaje ugodnijim. Hlapivo ulje sadrži mnogo linaloola (50-70%). Korijandar i njegovo hlapivo ulje, kao i kim, opuštaju kod grčeva i potiču izlučivanje želučanog soka.

- Google oglasi -

Zanimljiva je i crnjika (Nigella saitiva) koja botanički nije u srodstvu s kimom. Kod nas se uzgaja kao ukrasna biljka. U orijentalnim zemljama njezino se sjeme koristi kao začin za kruh i druga jela. Ulje iz njezinih plodova sadrži brojne nezasićene masne kiseline pa se kao ulje pupoljke ili boražine preporučuje kod kožnih bolesti.

SASTAV I AKTIVNE TVARI: Droga sadrži eterično ulje (3-7%). Karvon (50-60%) je glavni sastojak koji ulju daje karakterističan miris. Sastojci ulja usto su limonen (30%), dihidrokarvon i mnogi drugi. Sadrži i razmjerno velike količine masnog ulja, bjelančevina te ponešto šećera.

DJELOVANJE I UPORABA: Kim i njegovo hlapivo ulje potiču rad želuca i žučnoga mjehura. Na crijeva djeluju umirujuće, ublažavaju grčeve i tjeraju vjetrove. Ulje snažno utječe na crijevne bakterije: prije svega sprječava razvoj bakterija koje uzrokuju nepravilno rastvaranje hranjivih tvari i nastanak različitih otrova u crijevima. Kim se koristi kod osjetljivog želuca, grčeva, napuhnutosti s jakim vjetrovima, kod crijevnih smetnji, osobito u dojenčadi i djece kad se žale na trbobolju i kad ih muče grčevi. U narodnoj medicini kim je omiljen kod rodilja jer ublažava bol od grčeva. Za vrijeme laktacije povećava se količina mlijeka.

ČAJ: Za spravljanje oparka koristimo jednu čajnu žličicu zdrobljenih plodova (za djecu pola žličice). Možemo ga spraviti i s mlijekom, jer se eterično ulje dobro otapa u masnoći mlijeka a iskorištenje aktivnih tvari u tom je slučaju veće. Čaj pijemo polagano, u gutljajima.

UPORABA U VETERINI: I kod životinja kim djeluje jednako kao kod čovjeka te je posebno preporučljiv kod kolika uzrokovanih promjenom hrane. Primiješan životinjskoj hrani poboljšava apetit. Drži se da krave koje dobivaju sijeno s podosta kima daju više mlijeka.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Nisu zabilježena. Zbog povoljnog utjecaja na probavu, kim je sastojak nekih biljnih likera.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kućni poslovi najbolje sprječavaju rak dojke

Opsežna studija pokazala je kako kućni poslovi znatno smanjuju...

Za bolju cirkulaciju ovo su najbolji čajevi

Cirkulacija igra ključnu ulogu u očuvanju opšteg zdravlja, jer...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas