Ljekovita svojstva Kima

-

U starim knjigama o ljekovitom bilju spominjao se kumin (Cuminum cyminum), srodnih našeg kima. Danas kim uglavnom koristimo samo kao začin. Tek koncem srednjeg vijeka naš je kim postao važnijim lijekom za želučane, crijevne i žučne tegobe. U narodnoj medicini njegov se čaj koristio kod porođaja i za poboljšavanje dojenja.

DROGA:

- Google oglasi -

CARVI FRUCTUS: Plodove beremo prije nego što postanu posve zreli. Tada je količina hlapiva ulja najveća. Odrežemo cijele štitce, sušimo ih u sjeni, a tek potom skidamo plodove koji se raspadaju na dva manja dijela. Ako ih zagrizemo, imaju snažno aromatičan, gotovo ljut okus i ugodan miris. Odličnu drogu dobivamo od kima koji raste na planinskim pašnjacima.

CARVI AETHEROLEUM: Kimovo eterično ulje svijetle je boje i ima karakterističan miris kima. Dobiva se vodenom destilacijom iz nezrelih plodova.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Kim raste u cijeloj Srbiji, BiH i Hrvatskoj, na livadama i pašnjacima, od nizine do planinskog pojasa. Raspoznajemo ga po karakterističnom mirisu koji imaju već i nedozreli plodovi. Malo-pomalo nestaje s naših livada jer se zbog sve ranije košnje više ne može sam zasijati. Kao dvogodišnja biljka, u prvoj godini potjera lisnu rozetu. Tek u drugoj godini cvate i sazrijeva u srpnju ili početkom kolovoza. U mnogim zemljama srednje Europe postao je prava rijetkost.

VRSTE SLIČNA DJELOVANJA: Mnogobrojne vrste iz porodice štitarki, ponajprije zbog hlapivoga ulja najrazličitijeg sastava, vrlo su djelotvorne ljekovite biljke. Slično kao kim, koristi se korijandar (Coriandrum sativum L.). Uzgajamo ga u vrtovima. Okrugle plodove koristimo kao začin, osobito za kruh, juhe i jela od mesa, kao i za spravljanje biljnog octa. Plodove beremo prije nego što posve dozriju. Za vrijeme dozrijevanja njihov se okus i miris snažno mijenja. Isprva vrlo ljut i neugodan okus postaje ugodnijim. Hlapivo ulje sadrži mnogo linaloola (50-70%). Korijandar i njegovo hlapivo ulje, kao i kim, opuštaju kod grčeva i potiču izlučivanje želučanog soka.

- Google oglasi -

Zanimljiva je i crnjika (Nigella saitiva) koja botanički nije u srodstvu s kimom. Kod nas se uzgaja kao ukrasna biljka. U orijentalnim zemljama njezino se sjeme koristi kao začin za kruh i druga jela. Ulje iz njezinih plodova sadrži brojne nezasićene masne kiseline pa se kao ulje pupoljke ili boražine preporučuje kod kožnih bolesti.

SASTAV I AKTIVNE TVARI: Droga sadrži eterično ulje (3-7%). Karvon (50-60%) je glavni sastojak koji ulju daje karakterističan miris. Sastojci ulja usto su limonen (30%), dihidrokarvon i mnogi drugi. Sadrži i razmjerno velike količine masnog ulja, bjelančevina te ponešto šećera.

DJELOVANJE I UPORABA: Kim i njegovo hlapivo ulje potiču rad želuca i žučnoga mjehura. Na crijeva djeluju umirujuće, ublažavaju grčeve i tjeraju vjetrove. Ulje snažno utječe na crijevne bakterije: prije svega sprječava razvoj bakterija koje uzrokuju nepravilno rastvaranje hranjivih tvari i nastanak različitih otrova u crijevima. Kim se koristi kod osjetljivog želuca, grčeva, napuhnutosti s jakim vjetrovima, kod crijevnih smetnji, osobito u dojenčadi i djece kad se žale na trbobolju i kad ih muče grčevi. U narodnoj medicini kim je omiljen kod rodilja jer ublažava bol od grčeva. Za vrijeme laktacije povećava se količina mlijeka.

ČAJ: Za spravljanje oparka koristimo jednu čajnu žličicu zdrobljenih plodova (za djecu pola žličice). Možemo ga spraviti i s mlijekom, jer se eterično ulje dobro otapa u masnoći mlijeka a iskorištenje aktivnih tvari u tom je slučaju veće. Čaj pijemo polagano, u gutljajima.

UPORABA U VETERINI: I kod životinja kim djeluje jednako kao kod čovjeka te je posebno preporučljiv kod kolika uzrokovanih promjenom hrane. Primiješan životinjskoj hrani poboljšava apetit. Drži se da krave koje dobivaju sijeno s podosta kima daju više mlijeka.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Nisu zabilježena. Zbog povoljnog utjecaja na probavu, kim je sastojak nekih biljnih likera.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Ljekovita biljka kadulja! Čaj od kadulje, savjeti za berbu i primjena za grlo – sve na jednom mjestu

Ljekovita biljka kadulja jedna je od najpoznatijih prirodnih saveznika u očuvanju zdravlja. Zahvaljujući bogatstvu eteričnih ulja i aktivnih tvari,...

Najbolji prirodni lijek za holesterol i trigliceride

Visok holesterol predstavlja tihi zdravstveni problem koji može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi na vrijeme. Srećom,...

Najbolji recepti za sok od zove: Okus djetinjstva u vašoj čaši

Miris zove mnogima budi uspomene na djetinjstvo, prozračne kuhinje i velike staklenke koje se hlade na prozorskoj dasci. Danas,...

Ljubičica ljekovitost: Mirisna biljka koja liječi tijelo i um

Iako je ljubičica najpoznatija po svom nježnom mirisu i simbolici proljeća, njezina ljekovitost prepoznata je i korištena stoljećima. Danas...
- Google oglasi -

Kokosovo brašno i kalorije: Zdravija opcija za modernu prehranu

Kokosovo brašno je hranjiva i bezglutenska namirnica bogata vlaknima, a njegove kalorije su znatno manje u odnosu na količinu...

Majčina dušica u maslinovom ulju – Biljni pripravak koji svaka kućna apoteka treba imati

Majčina dušica u maslinovom ulju sve je popularniji narodni lijek koji spaja ljekovitost ove aromatične biljke i blagodati maslinovog...

Ovo morate pročitati

Miris za dobro raspoloženje

Čulo mirisa je zaslužno za mnoga osjećanja: budi uspomene,...

Pet navika da ostanete vitki

Američki magazin Real Simple objavio je popis pet navika...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas