Odličan prirodni sok protiv bubrežnog kamenca

-

Bubrežni kamenci se uglavnom sastoje od kalcija i može ih uzrokovati prekomjerna nakupina soli u prehrani koja stimulira izlučivanje kalcija putem mokraće. Druga vrsta kamenca se stvara iz mokraćne kiseline, nusprodukta koji je uzrokovan prehranom s puno proteina. Umjesto opasnih lijekova koji izazivaju razne nuspojave, pripremite ovaj prirodni sok koji je najsigurnije rješenje protiv bubrežnog kamenca.

Potrebno je smanjite količinu soli koju unosite svakodnevnom prehranom (što manje jedite izvan kuće), pretjeranu količinu kalcija i proteina te pijte puno tekućine koja će prepoloviti rizik razvijanja kristala u mokraćnom traktu.

- Google oglasi -

Prirodni sok protiv bubrežnog kamenca

U narodnoj medicini, limun i njegov sok često se koriste za liječenje nefrolitijaze. Najdjelotvorniji načini čišćenja bubrega od kamenja i pijeska:

  • Izrežite limun na pola i iscijedite sok
  • U sok od limuna dodati 1 dl mlake vode
  • Razrijeđeni sok treba piti tri puta dnevno: prije doručka, za ručak prije jela i 2 sata nakon večere.
  • Dva puta sedmično možete dodatno koristiti mješavinu od 60 ml maslinovog ulja s istom količinom limunovog soka. Ova metoda liječenja pomaže kamenju da se rastopi i iziđe bezbolno.

Limun je zaista poseban. Od svih citrusa, limun sadrži najveću koncentraciju citrata koji na prirodni način inhibiraju stvaranje bubrežnih kamenaca. Drugi sokovi nemaju toliko mnogo citrata, te se njihov okus nadoknađuje kalcijem i oksalatima – tvarima koju upravo tvore bubrežne kamence. I preskočite zaslađivanje limunade šećerom – radije odaberite žličicu meda ili stevije.

Jabučni ocat i bubrežni kamenci

Obično se spominje da je za prevenciju bubrežnih kamenaca potrebno konzumirati 1 do 2 kašikice jabučnog octa dnevno. Ocat se može otopiti u 200-250 mL vode te piti tokom dana. Osim toga, naravno da se ocat može konzumirati i kao dio jela, poput: salata, juha, umaka, smoothieja, marinada. Otopini octa i vode može se dodati i sok od limuna. On sadrži citrat čije se povećanje koncentracije u urinu povezuje sa smanjenim formiranjem bubrežnih kamenaca i sprječavanjem povećanja postojećih.

Smokve i limun za kamen u bubregu

- Google oglasi -

Ono što treba uraditi je to da se u čašu svježe limunade potope komadići isjeckane smokve, te da se sve to ostavi da odstoji preko noći. Ujutro, preko toga preliti 1 dl ključale vode i nakon što se malo ohladi kompletan napitak popiti na prazan stomak.

Limun i maslinovo ulje za kamen u bubregu

Sve što treba da uradite jeste da pomiješate 0,25 ml svježe cijeđenog limunovog soka sa istom količinom maslinovog ulja i popijete pa zalijete sa popriličnom količinom vode. Ovu mješavinu pijte 2 puta, ujutro i navečer.

Brusnica za bubrežne kamence

Čaj od brusnice je dobro poznato narodno sredstvo za prevenciju bubrežnih kamenaca, ali i za liječenje mnogih drugih uroloških tegoba.

Jednu čajnu žlicu svježeg ili sušenog ploda brusnice ili jednu filter vrećicu prelijte s 2 dcl vrele vode. Poklopite, ostavite 5-10 minuta, procijedite, po želji zasladite medom i popijte toplo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....
- Google oglasi -

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Ovo morate pročitati

Povećajte unos vitamina D i smanjite rizik od bolesti bubrega

Nedostatak vitamina D u organizmu može znatno povećati rizik...

Prašina ispod vašeg kreveta bi mogla biti opasna

Prašinu po stanu mnogi doživljavaju kao dosadnu smetnju i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas