Nakon teške hrane potrebna je detoksikacija: Evo što treba jesti!

-

povrćeStiglo je proljeće, a to je godišnje doba kada se čitava priroda budi. To je razdoblje u kojem bi se svi trebali malo više posvetiti svom tijelu i očistiti ga od toksina nakon duge zime. Proljeće mnogima nije najomiljenije jer s njim dolaze i neke zdravstvene tegobe, prije svega alergije.

Proljeće znači buđenje prirode i vegetacija, a tada se stvara tisuće alergena poput ambrozije koji stvaraju velike probleme alergičarima.

Organizam opterećen probavljanjem teške i nezdrave hrane

Osim alergija, mnoge muči i poznati proljetni umor. Naime, naš organizam je opterećen ne samo probavljanjem teške i nezdrave hrane. On mora, također, eliminirati pesticide, onečišćenja i toksične tvari koje ulaze u tijelo iz našeg okruženja i hrane. Ako tome dodate i stres i ubrzani životni ritam, sve to može opteretiti i oslabiti organizam te spriječiti njegov pravilan rad.

- Google oglasi -

Nepravilan i otežan rad može prouzrokovati manje tegobe poput manjka energije, umora i apatije, no može dovesti i do većih problema jer pogoduje depresiji. Upravo je detoksikacija, odnosno čišćenje organizma nakon zime potrebna našem tijelu da bi vratili ravnotežu i energiju. Vrlo je važno jačanje imuniteta koji u proljeće slabi, posebice kod alergičara. Detoksikacija je jedan opći pojam koji se upotrebljava više u alternativnoj medicini. Kada govorimo o detoksikaciji, moramo znati i o kojim se toksinima radi.

Kako pravilno očistiti organizam?

Nutricionisti govore kako se detoksikacijske dijete uglavnom odnose na diuretički učinak određenih namirnica uz kombinaciju prehrane bogate vlaknima te upozorava da dugotrajno provođenje takvog načina prehrane može imati nepovoljne učinke na organizam. Potrebno je obratiti pažnju na aktivne sastojke koji se nalaze u hrani, a mogu imati blagotvoran učinak na organizam. Aktivni sastojci na koje treba obratiti pažnju nalaze se primarno u svježem voću i povrću kojeg treba svakodnevno konzumirati.

Preporuka je konzumirati tri obroka i dva međuobroka na dan. Proteinski doručak će smanjiti mogućnost grickanja hrane bogate jednostavnim šećerom ili mastima tijekom dana, a samim time će smanjiti i mogućnost nakupljanja suvišnih kilograma. Doručak bi u tom slučaju sadržavao fritatu sa jajima, tikvicama i mrkvom. Za međuobrok navedeni smoothie sa lanenim sjemenkama, a one trebaju biti zdrobljene. S obzirom da se oko blagdana konzumiraju velike količine životinjskih bjelančevina, potrebno je okrenuti se hrani koja sadrži biljne bjelančevine i dijetalna vlakna poput povrtnih variva od leće, slanutka ili tikvice. Za međuobrok šaku orašastih plodova, poput badema ili oraha te naposljetku za večeru blanširano povrće – brokulu uz maslinovo ulje i šalicu čaja.

Čaj ‘čisti’ organizam

Za vrijeme detoksikacije valja piti jako puno tekućine i do dvije litre dnevno kako bi se štetne tvari pojačano izlučivale mokrenjem i znojenjem. Osim vode, čaj je izvrstan za čišćenje organizma, no treba se konzumirati bez šećera ili uz prikladnu količinu meda i limuna.

- Google oglasi -

Čaj od kamilice djeluje umirujuće i često se preporuča kod osoba koje imaju problema sa nadutosti, grčevima u crijevima i usporene probave. Aktivni sastojci kamilice imaju mogućnost vezanja na GABA receptore, na taj način modulirajući neuroendokrine učinke, povezujući kamilicu sa mogućim liječenjem stresa i nesanice. Kamilica je i više nego dostojna zamjena raznim pićima sa dodanim šećerima ne samo u ‘detox periodu’ nego i tokom cijele godine.

Tu je i čaj od maslačka koji ima diuretičko i blago laksativno djelovanje, ali i čaj od komorača koji sadrži antenol kao aktivni sastojak te se često preporuča kod liječenja probavnih tegoba poput zatvora, a pripisuju im se i protupalna i diuretička svojstva. Komorač je ujedno i snažan antioksidant koji pomaže održavanju antioksidativne ravnoteže u tijelu te izvrstan izvor kalija koji može pomoći u snižavanju krvnog tlaka.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Prirodna rješenja protiv muha

S muhama u stanu i kući bore se apsolutno...

Da li estrogen pomaže protiv Alzheimerove bolesti?

Neke studije pokazuju da žene koje uzimaju estrogen u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas