Vrtna šparoga puca od zdravlja, svi bismo je trebali jesti kad prispije

-

Vrtna šparogaU rano proljeće na tržnicama je u ponudi i vrtna šparoga koja upravo dolazi kada je i inače kalendarski oskudnija ponuda povrća. Svojim hranljivim tvarima pomaže kod detoksikacije organizma, prvenstveno zbog svog primarno povoljnog učinka na jetru i bubrege.

Izvrstan su izvor vitamina, minerala i vlakana, što ih čini idealnom namirnicom za sve koji žele da se hrane zdravo. Sadrže izuzetno malo kalorija. Vrtna šparoga je bogata vlaknima, vitaminima B6, A i C, bez masnoće su i holesterola. Također, bogat su izvor antioksidansa.

- Google oglasi -

Kratki opis biljke vrtna šparoga

Vrtna šparoga je trajnica s drvenastim i jako razvijenim podankom koji je uglavnom vodoravan. Iz podanka izbija duboko i debelo korjenje. U proljeće iz podanka izbijaju jaki bijeli izdanci koji, izlaskom na dnevnu svjetlost, bijelu boju mijenjaju u zelenu. Izdanci su pokriveni mesnatim ljuskama, a kad dosegnu visinu oko 20-25 cm, režu se i koriste kao povrće. Iz preostalih izdanaka raste stabljika dugačka i 1-2 metra, koja se grana u male grančice, što na sebi nose male, suhe ljuskave listiće.

Tek treće godine izdanci donose cvjetove zelenkasto-bijele boje. Plodovi su crvene bobe veličine graška. Šparoge rastu u prirodi duž čitavog primorja, a uzgajaju se kao povrće u povrtnjacima.

Vrtna šparoga kao lijek

Za lijek sabiru se izdanci u proljeće, a podanak sa korijenom kopa se u jesen. Plodovi se sakupljaju nakon dozrijevanja. Izdanci šparoge što se uzimaju kao povrće, pospješuju rad bubrežnih stanica, a time i izlučivanje vode iz tijela, osim toga koriste se i kao blago sredstvo za otvaranje. Izdanci šparoge izvrsna su hrana za šećerne bolesnike i za one koji se oporavljaju nakon teže bolesti. Njeno sjeme koristi se za smirivanje želuca i povraćanja, a korijen se koristi kao sredstvo za otvaranje.

Šparoge spadaju u najkvalitetnije povrće zbog uvjerljivo jakih prehrambenih vrijednosti i hvale vrijedne ljekovitosti koje ove zelene mesnate stapke imaju na naš organizam.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Svježi sok – Upotreba u liječenju – Općenito

Svježi sok u narodnoj je medicini vrlo omiljen. Danas...

Lozovača – Šta je potrebno da napravite vrhunski kvalitetnu lozovaču?

Pečenje rakija od grožđa je nepravedno zapostavljeno u našim...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas