Čir na želucu – Liječenje prirodnim metodama

-

Mnogi neupućeni ljudi misle da čir na želucu nije ništa drugo nego gnojni prišt koji određeno vrijeme raste, a onda se otvori ili »pukne« pa se naposljetku razlije po želucu. Zapravo, to je oštećenje želučane sluznice koje počinje kao neznatna površinska ranica, a zatim se udubi u želučanu stjenku.

Čir na želucu ozbiljna je bolest čije posljedice mogu biti pogubne i opasne. Znakovi bolesti su jedinstvene i prepoznatljivi po dugotrajnoj boli koja se javlja na samom čiru, pogotovo kad se čir dotakne. Neposredno nakon jela nastaju grčeviti bolovi koji prestaju kad se jelo povrati. Dogodi se da se krv iz čira na želucu izlije u crijevo te se pojavljuje u stolici u vidu katranovih sastojaka.

- Google oglasi -

Čir na želucu

Čir na želucu i dvanaesniku crijeva nastaje uglavnom pogrešnom ishranom, pretjeranim pušenjem i djelomičnim uzimanjem alkohola te duševnim i živčanim uzbuđenjima i slično. Čir na želucu i dvanaestercu imaju mnogih zajedničkih osobina. Međutim, kod čira na želucu posebno noću dolazi do jačih bolova. Bolovi su veoma intenzivni, a smanjuju se kad bolesnik pojede malo hrane ili popije tekućinu.

Čajevi za čir na želucu

Potrebne trave za sastav čaja

  • 40 g listova pitome nane
  • 40 g listova divlje nane
  • 40 g stabljike dubčaca
  • 40 g listova i cvjetova kantarije muške
  • 40 g listova i cvjetova kantarije ženske
  • 40 g stabljike preslice
  • 30 g stucane smrekove crvene bobe
  • 39 g stucane smrekove crne bobe
  • 30 g imele bijele
  • 30 g žila pirevine
  • 20 g listova šumske jagode
  • 20 g listova kupine
  • 20 g listova i cvjetova lipe
  • 10 g listova pelina nizinskoga.

Pripremanje i primjena čaja:

Trave usitniti i smiješati. U 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine trava, kuhati poklopljeno 1 do 2 minute i poklopljeno ohladiti. Hladan čaj preliti u bocu i piti 3 puta dnevno, prije i poslije jela, po 1 dcl.

- Google oglasi -

Poslije napitaka prije jela, uzimati srednju žlicu rafiniranoga ili filtriranoga maslinova ulja, a poslije napitaka nakon jela, 1 jušnu žlicu istoga ulja. Preostala 4 dcl piti između obroka sa sokom od kiselih jabuka ili, što je bolje, sa sokom od kupusa. Sok se posebno priprema za svaku upotrebu, najprije se kupus nariba a zatim iscijedi. Ukoliko se dnevno pije pola litre soka od kupusa, količine čaja mogu se smanjiti na pola litre dnevno. U tom slučaju dnevno je potrebno pripremiti pola litre čaja, s time da se u proključalu vodu stavi 5 g mješavina trava. Postupak pripremanja je isti kao gore. Sok od kupusa pije se usporedno s čajem. U tom slučaju, također, smanjiti količine maslinova ulja, a jabukov sok nije potreban.

Za mršave osobe koje boluju od čira na želucu preporučamo da čaj piju u proljeće i jesen kada nastupaju intenzivni bolovi.

Sastav čaja:

70 g listova i cvjetova kunice, 60 g listova pitome nane, 50 g listova i cvjetova kantarije muške, 40 g listova šumske jagode, 10 g listova pelina i 10 g listova kadulje krstašice.

Pripremanje i primjena čaja:

Pripremati čaj jednako kao i prethodni, s time što se u toku dana mora popiti cijela količina od 1 litre. 3 puta dnevno po 1 dcl prije i poslije jela, a preostala 4 dcl između obroka, umjesto vode, (može se zasladiti medom). U svaki obrok obavezno je dodati 2 jušne žlice maslinova ulja.

Za mlađe ljude koji boluju od čira na želucu a bili su strastveni pušači i u manjoj mjeri uživali alkohol, preporuča se slijedeći čaj:

50 g listova nane pitome, 50 g stabljike komorača, 40 g stabljike plućnjaka, 30 g stabljike ive trave, 30 g listova pelina, 10 g listova i cvjetova majčine dušice i 10 g korijena koprive.

Pripremanje i primjena čaja:

Trave usitniti i smiješati. U 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine trava i kuhati poklopljeno 2 minute. Ohladiti poklopljeno i preliti u bocu. Piti 8 puta dnevno po 1 dcl prije i poslije jela, što znači da dnevno treba uzimati 4 obroka (dakle, manje ali učestalije). Poslije napitaka prije jela, uzima se svježe ocijeđen jabukov sok (jabuka može biti kisela ili slatka). U svaki obrok obavezno je staviti po 1 jušnu žlicu maslinova ulja. Poslije napitaka nakon jela, uzima se mala žlica meda koja se prethodno razmuti u vodi ili navedenom čaju. Preostala 2 dcl čaja popiti u toku dana umjesto vode. Tom prilikom može mu se dodati malo svježe ocijeđena limunovog soka i meda. Postupak liječenja vremenski traje otprilike 2 mjeseca.

- Google oglasi -

13 KOMENTARI

  1. I ako najdete sve te trave pitanje je dali su bakterološki ispravne,svuda se to bere ,osim ako sami ne berete.

  2. Samo prenosim znanje i iskustvo osobe od poverenja- sveze bamije su neverovatne u lecenju cira na zelucu…Da skodi ne moze!

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Propolis lijek iz prirode za mnoge zdravstvene tegobe

Propolis se naziva lijekom 21. stoljeća zbog svojih brojnih pozitivnih...

Ružmarin

Opis biljke: Ružmarin je razgranjena grmovita biljka koja je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas