Medvjeđi ili divlji luk

-

ljekoviti medvjeđi lukMedvjeđi je luk pravi nadomjestak za češnjak. Za njega su se već pomalo zainteresirali i znanstvenici. U narodnoj medicini pripisuju mu utjecaj na snižavanje krvnog tlaka, smanjivanje masnoća u krvi i pozitivno djelovanje kod ovapnjenja žila. Njegovo djelovanje potvrđeno je suvremenim kemijskim i farmakološkim ispitivanjima.

DROGA: Beremo svježe zelene nadzemne listove. Koriste se u obliku sokova ili salata. Biljka niče u travnju a vene u lipnju. U to vrijeme svježi medvjeđi luk koristimo u duljem razdoblju. Također koristimo svježe iskopane duguljaste lukovice koje su znatno manje od lukovica češnjaka.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Raste po cijeloj Hrvatskoj, BiH i Srbiji, od nizina do gorskoga pojasa, u šumama i među grmljem. Raspoznajemo ga po tipičnom mirisu koji podsjeća na češnjak, tako da nema opasnosti od zamjenjivanja s nekom drugom, čak i otrovnom biljkom.

- Google oglasi -

SRODNE VRSTE: Kod nas rastu još brojne druge vrste luka koje možemo raspoznati po više ili manje izraženom mirisu luka ili češnjaka. Planinski se srijemuš (Alliimi viaorialis L.) u krajevima u kojima je čest katkada koristi u kuhinji, za začinjanje salata. Druge vrste uglavnom ne koristimo.

SASTAV I AKTIVNE TVARI : Medvjeđi luk sadrži tvari u kojima ima sumpora, a slične su onima koje ima češnjak, npr. tiosulfinate i ajoene u različitom količinskom sastavu

PRIPRAVCI: Za proljetne kure uzimamo svježe listove, a za ljetne lukovice iz kojih spravljamo sok. Dvije šake listova ili lukovica izmiješamo u miješalici sa 100 ml vode, ocijedimo i spremamo u hladnjak. Uzimamo triput na dan, po dvije žlice soka.

DJELOVANJE I UPORABA: Djeluje jednako ili slično kao češnjak. Utječe na agregaciju krvnih pločica, snizuje kolesterol i krvni tlak. Koristimo ga kao tonik kod probavnih poremećaja i preventivno protiv ovapnjenja žila.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Radite prekovremeno? Evo kako to može ugroziti vaše zdravlje

Veća je vjerojavnost da će moždani udar zadesiti ljude...

4 signala koji vas upozoravaju da se nezdravo hranite

Ukoliko se ne možete riješiti nervoze, na poslu niste...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas