Ljekovito biljeLjekovita biljka Sljez

Ljekovita biljka Sljez

-

sljezSljez je stara ljekovita biljka. Kralj Karlo Veliki u svom je djelu Capitularia de villis vel curtis odredio da se mora uzgajali na njegovim državnim imanjima. Bilo bi dobro da ta ljekovita biljka češće ulazi i u naše vrtove, jer sa svojim baršunastim listovima i ružičastim cvjetovima izgleda vrlo privlačno. I danas je vrlo važna za liječenje kašlja i želučanih tegoba, a tek u posljednje vrijeme otkriven je njezin utjecaj na imunološki sustav.

DROGA: Ujesen ubiremo odebljale korijene jednogodišnjih ili dvogodišnjih biljaka. Tada je količina sluzi najveća. Stanje, odrvenjelo korijenje ima bitno manje aktivnih tvari. Korijene operemo, možemo ih i oguliti tako da ostanu posve bijeli, razrežemo po dužini i brzo osušimo. Uglavnom koristimo umjetne izvore topline, ali ne tako da temperatura prijeđe 35°C. Sušenje traje više dana. Osušeno korijenje narežemo na pola centimetra dugačke komadiće ili ga razmrvimo. Drogu čuvamo u dobro zatvorenim posudama. Nepotpuno osušena droga često opljesnivi, poprimi mrlje i neugodan miris. Idealna je droga sluzava i ima blag, karakterističan miris. Droga iz ljekarne najčešće potječe iz kultura u Mađarskoj, Njemačkoj, Belgiji i Francuskoj.

ALTHAEAE FOLIUM: Meke, dlakave listove ubiremo u doba cvatnje, u lipnju i kolovozu, potom ih dobro sušimo. Istodobno možemo ubirati i svijetlo ružičaste cvjetove.

- Google oglasi -

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Raste na vlažnim livadama, grmovitim mjestima, uz potoke, u blizini naselja. Katkada se uzgaja u vrtovima. Zbog iznimnih ljekovitih svojstava sljez bi trebao rasti u svakom vrtu.

SRODNE VRSTE: U nas rastu i druge vrste sljeza koje se ne koriste, iako svi predstavnici porodice sljezova sadrže podosta sluzi.

SASTAV I AKTIVNE TVARI: Korijen ujesen sadrži 15% sluzi, u proljeće tek 5-6%. Listovi i cvjetovi sadrže 6-9% sluzi. U korijenu se nalazi i mnogo škroba, usto još pektin, biljni steroli, ponešto eteričnog ulja, bjelančevina i aminokiselina. Sluzi se u korijenu nalaze u posebnim sluznim kanalima, koji nastaju tako što se stanične stjenke zasluže. Posljednjih je godina utvrđeno da polisaharidi kompleksne građe stimuliraju imunološki sustav i djelomično suzbijaju razvoj tumora. Razgranati heteroglikani, koji nerijetko sadrže glukuronsku kiselinu, osim u sljezu otkriveni su i u pirici, nevenu, kamilici, brđanki, bijeloj imeli i nekim stranim ljekovitim biljkama.

DJELOVANJE I UPORABA: Biljne sluzi lokalno djeluju na kožu i sluznicu i sprječavaju te ublažavaju sve vrste upala u cjelokupnom probavnom traktu, kod proljeva, osobito u dojenčadi i manje djece, pri upali želučane i crijevne sluznice, somatskim želučanim bolestima, čirevima na želucu. Poseban je način uporabe ulkusna kura. Važna je uporaba i kod katara glasnica, kod promuklosti, kašlja, hripavca, upala usne šupljine, kod paradentoze i rasta zuba u djece. Obloge koristimo kod upala na koži, svrbljive, suhe kože u djece s neurodermatitisom te svrbeža kože u starosti. Velike molekule sluzi mogu vezivati vodu, pa tako kožu održavaju glatkom i mekom. Vrući oblozi pospješuju dozrijevanje ognojaka.

- Google oglasi -

ČAJ: Dvije čajne žličice suhog korijena (može i svježeg) namočimo u hladnu vodu i ostavimo da odstoji nekoliko sati. Prije ispijanja ugrijemo do prikladne temperature. Vruću vodu ne koristimo jer se škrob koji se nalazi u drogi djelomično zasluzi i sprječava ekstrakciju biljnih sluzi. Tako spravljamo i čaj od listova i cvjetova. Koristimo ga i za ulkusnu kuru.

Kad nemamo čaja, korijen jednostavno žvačemo

OBLOZI: Tople obloge od razmrvljene droge stavljamo na ognojke, kako bi prije dozreli i omekšali.

UPORABA U VETERINI: Kod tvrdog vimena i za omekšavanje čireva upotrebljavamo obloge s toplom pastom od korijena. Kod kašlja i plućnih bolesti, pri crijevnim bolestima, proljevima i kolikama životinjama dajemo čaj.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Sljez je vrlo preporučljiva droga koja treba biti sastavnim dijelom priručne ljekarne i pratiti nas na putovanjima i godišnjem odmoru. Tako ćemo, naime, izbjeći nebrojene neugodnosti.

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,096SljedbeniciPratite
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

5 najefikasniji metoda kako koristiti med za njegu kože

Med je djelotvoran, kako za zdravlje organizma, tako i za ljepotu kože. On poboljšava rad metabolizma, podstiče umnu i...

8 razloga zašto bi trebali češće da jedete mango

Mango je u cijelom svijetu poznat kao “kralj voća”, a taj naziv nije dobio tek onako. Mango voće je...

Za bolju cirkulaciju u nogama koristite ovaj prirodni lijek

Ukoliko imate hladne noge i ruke, blijedu kožu, osjećate težinu i grčeve u nogama, najvjerovatnije imate problema sa cirkulacijom....

Kruške za zdravo i brzo mršavljenje

Ovo sočno, slatko voće prepuno je hranjivih tvari, uključujući vitamine, minerale i vlakna, a istovremeno ima malo kalorija. Zbog...
- Google oglasi -

Kalcij sprečava taloženje masnoće zato jedite mliječne proizvode

Mliječni proizvodi su dobar izbor za mršavljenje i mogu biti korisni u okviru uravnotežene ishrane, ali je važno obratiti...

Kako izbjeći prehladu i gripu?

Malaksalost, osjećaj jeze i blagi bol u zglobovima i glavi prvi su znaci prehlade. Promjene temperature koje su aktualne...

Ovo morate pročitati

Liječenje reume traje dugo

Liječenje reume traje do kraja života, a njezin cilj...

Savršene i nježne ruke tokom zime

Hladniji dani velik su stres za osjetljivu kožu naših...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas