Čaj od koprive je čudotvoran za naše zdravlje

-

Čaj od koprive radi se od zeljaste biljke po imenu Kopriva (Urtica dioica). To je biljka koja raste u mnogim djelovima svijeta, u Europi, Sjevernoj Americi, Aziji i Africi.

Kopriva je jedno vrijeme bivala zapostavljena, ali na sreću sve se više i više počela primjenjivati u razne svrhe. Od davnina kopriva se koristi kao lijek i hrana, a njezina ljekovita svojstva i danas su nezamjenjiva.

- Google oglasi -

Malo koja biljka ima tako velik popis provjerenog ljekovitog djelovanja na ljudsko zdravlje kao što to ima kopriva: alergije, prehlada, giht, reuma, išijas, bolesti jetre, žuči i slezene. Loša probava, mršavljenje, čir na želucu i dvanaestercu, dijabetes, bubrežni kamenci, upala mokračnog mjehura, anemija, kožne bolesti, zdravlje kose. Ubrzava metabolizam, jača imunitet, sprječava upale, zaustavlja krvarenje. Potiče obnovu stanica pa tako pomaže i kod obnove hrskavičnog tkiva. Na popisu ljekovitog djelovanja koprive su i najteže bolesti, kao što su rak slezene i leukemija…

>>Za šta je sve dobra kopriva pročitajte OVDJE

Čaj od koprive za mršavljenje

Jedno od najpoznatijih svojstava čaja od koprive je za gubitak kilograma. Jedan od razloga za to je zasigurno što je kopriva diuretik, tačnije djeluje tako da potiče protok mokraće. To će pomoći ljudima koji imaju problema s bubrežnim kamencem, ali i kod ljudi koji žele smršaviti jer će izbaciti suvišnu tekućinu iz tijela.

Osim što potiče izlučivanje tekućine, čaj od koprive poboljšava i rad probavnog sistema. Djeluje tako da ubrzava metabolizam što će pomoći prilikom gubitka kilograma. Postoji i vjerovanje da biljni čajevi, a posebno ovaj od koprive, ulaze duboko u stanice i hrane ih. Ovo bi značilo da nam se time smanjuje potreba za jelom.

- Google oglasi -

Kako ga pripremiti?

Ako pripremate čaj od svježe ubrane koprive tada usitnite oko 50 grama listova i kuhajte ih 15-ak minuta u litri vode. Ostavite da odstoji osam sati, nakon toga ga slobodno konzumirajte. Ako sušite koprivu, pripremajte kao i svaki drugi prirodni čaj: u kipuću vodu stavite sušenu koprivu i ostavite 10 do 15 minuta.

>>Kopriva kao lijek

Čaj od koprive za prostatu

Muška spolna žlijezda s godinama je podložna upalama koje se prvi put javljaju između 20. i 40. godine života. Ne liječi li se prostatitis na vrijeme ili se javlja usporedno s upalom sluznice mokraćnog mjehura, može prijeći u kroničan oblik i trajati mjesecima ili se pojavljivati svako malo i narušavati kvalitetu života.

Kod starijih muškaraca iznad 50. najčešće je dobroćudno povećanje prostate, a prvi simptomi se javljaju oko 45. godine. Prepoznat ćete ih po otežanome mokrenju ili osjećaju odgođenog početka mokrenja i nepotpunog pražnjenja mjehura. Pomozite si protuupalnim i antibakterijskim biljkama kao što su: listom koprive, plodom borovice, kamilicom, vrbovicom, brusnicom i trpucem. Redovnim konzumiranjem čaja od koprive u trajanju od mjesec dana osjetit čete veliko olakšanje.

Kako se priprema čaj od koprive

U 2dl ključale vode potopiti jednu malu žličicu lista koprive. Ostaviti da odstoji 5 minuta. Procijediti napitak i piti u gutljajima tijekom cijelog dana.

Kopriva kao hrana

Kopriva je najbolja prva proljetna hrana. Koriste se samo mladi vrhovi od kojih se može pripraviti čitav niz ukusnih jela – od juhe do samostalnog jela, priloga ili salate. Treba odmah znati da je koprivu dovoljno samo preliti vrućom vodom (blanširati) kako bi prestala žariti. Evo jedan dobri recept za krem juhu.

Krem juha od koprive

Za četiri osobe treba nam: 30 do 40 komada vrhova mlade koprive, tri manja ili dva veća krumpira, dva češnja češnjaka, sol, papar, jedna centimetar debela šnita maslaca iz pakiranja od 250 grama ili dva decilitra vrhnja za kuhanje.

Kopriva se opere i krumpir oguli te nareže na kockice. Stavi se kuhati u zasoljenu hladnu vodu u koju smo ubacili i dva češnja češnjaka. Kuhajte dok se krumpir sasvim ne skuha. Dobro usitnite štapnim mikserom. Dodajte papar, maslac ili vrhnje i dobro izmiješajte. Po želji dosoliti. Sjajna ukusna i ljekovita juha.

Sušenje koprive za čaj

Koprivu sušimo u tri oblika – listove, korijen i cijelu stabljiku. Svaki oblik ima svoju namjenu – čaj, tinktura, kupka.

Nakon berbe, stabljiku koprive možete ostaviti jedan dan razgrnutu na suhom, prozračnom i sjenovitom mjestu da malo svene kako biste s njom lakše manipulirali. Stavljamo je sušiti tako da biljke rasporedimo na prostirku od papira, trske ili slame u tankom sloju. Listove možemo odvojiti odmah, a možemo i kasnije kada se stabljika već napola osuši.

Jako je važno da je mjesto suho. Ako je ljeto s puno kiše i vlage, koprivu treba dosušiti u zatvorenom prostoru, na umjerenoj temperature između 37 i 38 stepeni. Nepravilno osušena kopriva poprimi smeđu boju i sasvim izgubi ljekovita svojstva.

Korijen koprive se ne pere. Treba ga samo dobro iščetkati četkom za čišćenje povrća i odmah staviti na sušenje, može na isto mjesto i pod istim uslovima kao i list, odnosno stabljiku. Korijen ne smije stajati u vodi niti biti na vlažnom mjestu.

I list i korijen usitnimo kada su sasvim suhi. Suha biljka čuva se u papirnatim ili platnenim vrećicama ili u dobro zatvorenoj staklenoj posudi, na tamnom mjestu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Savjeti za parove koji žele bebu

Kada žena odluči da želi dijete, prijašnji osjećaj užitka...

Oslobodite se kompleksa

Da biste prihvatili sebe kakvi jeste morate steći samopouzdanje...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas