Debljina je bolest

-

Ako ne jedete, a počinjete da se debljate, povećanje težine nije posljedica pogrešne ishrane već najvjerovatnije raznih bolesti i poremećaja.

Organizmu je potrebna određena količina energije kako bi nadoknadio kalorije potrošene na svakodnevne aktivnosti. Kada trošite više nego što unosite hranom onda mršavite, ako je broj kalorija koje ste unijeli veći od potrošene energije, višak se taloži u obliku masnih naslaga i dolazi do povećanja tjelesne težine. Ipak, neki poremećaji u organizmu i uz uravnoteženu ishranu, primjerenu spolu, starosti i načinu života, dovode do gojaznosti.

O čemu je riječ u takvim slučajevima otkrivamo u razgovoru sa nutricionistom Živkicom Nedeljković, stručnim konsultantom u ordinaciji „Eterna”. – Najčešće su to bolesti povezane s radom štitne žlijezde. Zahvaljujući proizvodnji nekih hormona među kojima su i T3 i T4, ova žlijezda može da drži pod kontrolom brojne kemijske reakcije u organizmu.

- Google oglasi -

Kako je opasna debljina

Usporeni metabolizam i povećanje tjelesne težine često su povezani sa smanjenom proizvodnjom hormona štitne žlijezde ili upalom štitne žlijezde koja može biti izazvana virusom ili bakterijom.

S druge strane, brzo i iznenadno povećanje tjelesne težine može biti posljedica bolesti nekih žlijezda, poput nadbubrežnih ili spolnih. Evo nekih detalja i o tome:
– Nadbubrežne žlijezde proizvode hormone važne za metabolizam, poput kortizola. One djeluju na nervni sistem koji kontroliše brojne aktivnosti drugih žlijezda, koje proizvode materije važne za apsorpciju masnoća, šećera i bjelančevina. Kada spolne žlijezde, testisi kod muškaraca i jajnici kod žena, proizvode previše hormona, dolazi do povećanja težine jer oni utiču na iskorištavanje hranljivih materija.

Određeni poremećaji mogu da izazovu i oticanje samo nekih dijelova tela. Dolazi do zadržavanja veće količine tečnosti i umjesto da se ona izlučuje prirodnim putem iz organizma, zadržava se u organizmu, najčešće stopalima ili u trbuhu.

Neki lijekovi, kao što su kortizon koji se koristi za liječenje upala i alergijskih reakcija, zatim benzodiazepami, neuroleptici, neki antibiotici, ali i oralna sredstva za kontracepciju takođe mogu da dovedu do pojave viška kilograma.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Fizička neaktivnost štetnija od debljine

Kada se radi o srčanim oboljenjima, dobra fizička kondicija...

6 kancerogenih namirnica koje bi trebali izbaciti iz prehrane

Da li živite brzo i hranite se još brže?...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas