Ljekovita svojstva maslačka – Šta liječi čudesni maslačak?

-

Ljekovita svojstva maslačkaOvo su nevjerovatni razlozi zbog kojih treba obogatiti prehranu čudesnim maslačkom. Raste svuda oko nas, a ljekovita svojstva maslačka se kriju u svim dijelovima biljke, korijenu, stabljici i listovima. Koristi se kao čaj, sirup, ali i kao salata od maslačka.

Važna ljekovita svojstva maslačka

Kako potiče stvaranje žuči i snižava nivo holesterola, korijen maslačka se u tradicionalnoj Indijskoj medicini (ayurveda) upotrebljava kao sredstvo za liječenje mnogih ozbiljnih bolesti jetre, uključujući cirozu i hepatitis.

- Google oglasi -

Osim toga ljekoviti sirup od maslačka pojačava apetit i pospješuje varenje hrane, te olakšava probavne smetnje. Također, svježe iscijeđen sok od maslačka zahvaljujući materijama s jakim antibakterijskim i protuupalnim dejstvom, značajan je i u liječenju različitih infekcija. Svježe stabljike biljke veoma su djelotvorne u slučaju kamena u žuči, te mogu regulisati metabolizam, pročistiti krv, a odličan su prirodni lijek za želudac, liječenje kiseline u želucu.

Sok od maslačka dobar je za dijabetičare

Ne zaboravimo sok od maslačka za dijabetičare je odličan izbor, potpuno je ne škodljiv, stimuliše stvaranje insulina, pri čemu zadržava niske nivoe šećera u krvi. Ovaj napitak potiče znojenje, širi pore i štiti našu kožu. Može da se primjeni direktno na područjima zahvaćenim aknama i sprečava mikrobiološke infekcije.

Maslačak, zbog obilja vitamina C u svom sastavu pospješuje zarastanje rana, a ožiljke čini manje vidljivim. Osim navedenog uspješan je u liječenja ekcema, različitih zadebljanja na koži, ublažava svrabež i crvenilo.

Naučno je dokazano da ova blagotvorna biljka ima nevjerojatnu sposobnost ispiranja toksina iz organizma, također ona uspješno snižava nivo mokraćne kiseline. Uz to preventivno djeluje kod bolnih i ukočenih zglobova, poboljšava njihovu pokretljivost.

- Google oglasi -

Korijen i stabljika sadrže gorku materiju, taraxacin, koji djeluje kao diuretik, a može izazvati proljeve i smetnje u srčanom ritmu. No, vidljivi znakovi trovanja nastupaju tek kad se biljka konzumira u enormno velikim količinama, naročito gorki stariji dijelovi biljke. Mladi su listovi potpuno bezopasni, stoga navalite na salatu od maslačka.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Pčele, zmije i škorpije kriju lijek za rak

Dipanjan Pan, naučnik Univerziteta u Ilinoisu, sa svojim timom...

Proljetni jaglac vjesnik proljeća – Ljekovita svojstva – Čaj od jaglaca recept

Jaglac (vesnača, jagorčika, lat. Primula) je jedna od prvih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas