Maslačak ljekovita svojstva – Za šta je zdrav i kako ga koristiti?

-

Maslačak ljekovita svojstvaMaslačak je trajnica koja najčešće raste po travnjacima, livadama, parkovima, te uz puteve i živice. Svi dijelovi biljke su jestivi i ljekoviti. Jedna je od onih biljki koju nalazimo svuda. U članku maslačak ljekovita svojstva, pročitajte šta liječi i kako ga je najbolje koristiti.

Veoma je korisna biljka za čaj, salate, sokove, variva i supe. Kao ljekoviti dijelovi biljke sabiru se korijen, list i cvijet. U službenoj je upotrebi biljka u cvatu, ili korijen sa biljkom, dok se u narodnoj medicini sabiru i cvjetovi.

- Google oglasi -

Maslačak ljekovita svojstva i primjena

Maslačak pojačava lučenje žuči, djeluje kao diuretik, pojačava rad bubrega, čišćenja krvi, pomaže kod liječenja gihta, reume, kožnih ekcema, čireva i jačanja apetita.

Cvjeta od marta do maja. Maslačak ljekovita svojstva, sadrži gorke materije, mnogo kalija u nadzemnom djelu, smole, eterično ulje. 40% inulina u korijenu. Listovi sadrže 16 do 18% vitamina C, željeza oko 3%, više nego spanak.

Mladi listovi u proljeće ukusna su i zdrava osvježavajuća salata, a mogu se skuhati i kao varivo. Da se otkloni gorčina, mlade rozete valja ostaviti u vodi preko noći.

Ljekovito djelovanje maslačka

Čaj od korijena maslačka trebaju piti dijabetičari, a preporučuje se i svaki dan sažvakati 5 do 10 šupljih stabljika. Čaj pomaže i u terapiji kod malokrvnosti, gihta, reumatizma, neredovite menstruacije i žučnih kamenaca.

- Google oglasi -

Korijen i stabljika sadrže gorku materiju, taraxacin, koji djeluje kao diuretik, a može izazvati proljeve i smetnje u srčanom ritmu. No, vidljivi znakovi trovanja nastupaju tek kad se biljka konzumira u enormno velikim količinama, naročito gorki stariji dijelovi biljke. Mladi su listovi potpuno bezopasni, stoga navalite na salatu od maslačka.

Čaj od maslačka

Čaj se najčešće priprema od suhog usitnjenog korijena maslačka. Jedna kašika korijena stavi se u dvije dece vode, kuha na laganoj vatri nekoliko minuta, procijedi nakon 15 minuta i pije tokom dana ne zaslađeno, ili još bolje, zaslađen pravim domaćim medom.

Čaj od korijena maslačka pročišćava organizam, pomaže kod regeneracije hrskavice, potiče znojenje. Pomaže i kod mršavljenja. Korijen se isječe na tanke ploške, pa se može tako jesti sirov na kruhu, sa maslacem. Ipak, bolje ga je skuhati. Ispržen i samljeven korijen odlična je zamjena za kafu. Mladi i još tvrdi cvjetni pupoljci mogu se kiseliti u sirćetu i koristiti kao začin umjesto kapare.

Sirup od maslačka

Tri do četiri pune šake cvijetnih glavica maslačka (svežnja) preliti sa dva litra kipuće vode, i prokuhati. Procijediti, da se iz cvjetova iskoristi sav ljekoviti sok i u još toplo dodati jedan kilogram šećera ili odgovarajućeg zaslađivača, te sok od dva limuna. Ukuhavati na laganoj vatri stalno miješajući do gustoće sirupa.

Dobiveni sirup od maslačka se puni u čiste staklenke u kojima se obično i konzervira voće. Dobiveni sirup jedva se po ukusu razlikuje od meda. Ovaj sirup jača i pročišćuje organizam, regulira probavu, jača apetit. Uzima se po jedna kašika prije svakog obroka. Nakon svake upotrebe, staklenku dobro zatvoriti.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

  1. Hvala na ovom zdravom receptu. Inace Maslačak je najomiljenije cvece za mene u prolece. Nista lepše nema nego kad imam priliku da posmatram ovo prelepo zuto cvece kao sto rekoste i lekovito

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Male promjene životnog stila sprječavaju recidiv raka

Na nedavno održanom godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku...

Jeste li znali? Izgledom vašeg jezika možete saznati svoju dijagnozu!

Drevna tradicionalna kineska medicina preko izgleda jezika određuje dijagnozu...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas