Kako se provode prirodne metode kontracepcije

-

Kontracepcija je pojam koji se koristi za razne metode i sredstva koji se koriste kao zaštita od neželjene trudnoće. Izbor kontracepcijske metode ili sredstva ovisi od mnogih stvari i vrlo je dobro posavjetovati se s ginekologom prije odluke koje ćete sredstvo koristiti. Kontracepcija je tema o kojoj trebaju da misle oba partnera, a najbolje je da donesu zajedničku odluku nakon savjeta ginekologa. Prirodne metode kontracepcije koriste parovi da bi izbjegli trudnoću bez korištenja specijaliziranih kontracepcijskih sredstava. Zasnivaju se na praćenju vremena ovulacije i plodnih dana i suzdržavanju (apstinenciji) od spolnih odnosa u vrijeme plodnih dana žene. U prirodne metode kontracepcije spadaju Billingsova ovulacijska metoda, kalendarska metoda, mjerenje bazalne tjelesne temperature, simpotempalna metoda…

Prirodne metode kontracepcije

Ritmična metoda (Ogino-Knausova metoda) temelji se na računanju “plodnih i neplodnih dana” i određuje “neplodne, sigurne” dane na temelju vjerovatnog termina ovulacije i života jajne stanice i spermija. Nije pouzdana metoda, jer ciklusi vrlo često variraju, a ovulacija se može dogoditi i u neko drugo vrijeme.

- Google oglasi -

Temperaturna metoda se zasniva na mjerenju “bazalne” temperature tijela žene tj. jutarnje temperature odmah nakon spavanja, a prije ustajanja. Zbog rada hormona progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa, nakon ovulacije, tjelesna temperatura žene postaje viša bar za 0,3 C stepena. Da bi se ustanovila ovulacije kod žene, bilo bi potrebno da mjerite temperaturu i zapisujete u specijalnu listu bar tri mjeseca, da bi se otprilike utvrdilo kada se ovulacije dešavaju, a siguran period je nakon povišenja temperature. Danas se prave posebni termometri koji pokazuju zeleno i crveno svjetlo kada možete imati odnose, a kada ne. Ova metoda nije sasvim pouzdana i ograničava odnose na određene dane.

8 činjenica koje svaka žena treba znati o svojoj menstruaciji

Ovulatorna metoda – Metoda cervikalne sluzi u danima ovulacije primjećuju se promjene na sluzi koja izlazi iz grlića (cerviksa) maternice, ona postaje prozirna i vrlo rastezljiva, neki je uspoređuju sa bjelancem. Pod mikroskopom se vidi razgranatost, kao paprat. Kod nas je korištena metoda “Mejbi bejbi”, ali se pokazalo da žene nisu znale najbolje protumačiti ovaj test.

Simptotermalna metoda – temperaturna + ovulatorna metoda od svih prethodno navedenih metoda najbolja je kombinacija mjerenja bazalne temperature i opažanje promjena cervikalne sluzi, jer će najvjerovatnije tačno odrediti ovulaciju. U Americi postoje posebni instruktori koji podučavaju par kako pravilno koristi ovu metodu, i ako se potpuno pridržavaju uputa, pouzdanost metode je 90 do 98 % da žena neće zatrudnjeti. Obrnuto, ukoliko žena želi zatrudnjeti, također se može koristiti ova metoda da se utvrdi vrijeme ovulacije.

- Google oglasi -

Dojenje – za vrijeme dojenja bebe obično nema menstruacije, nema ovulacija i nema jajne stanice, pa ovu metodu koristi mnogo žena trećeg svijeta koje doje i po dvije godine da ne bi zatrudnjele. Međutim, u ovo se nikako ne smije pouzdati, jer prva ovulacija se događa prije menstruacije, tako da možete zatrudnjeti i dok nemate menstruaciju. Za vrijeme dojenja, ženi se preporuča koristiti kondom kao zaštitu od trudnoće.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Slatkiš koji liječi – 7 nevjerojatnih ljekovitih svojstava meda koje trebate znati

Ljekovita svojstva meda poznata su više od 10.000 godina,...

Biljna ljekovita ulja koja morate imati u kuhinjskom ormariću

Biljna ljekovita  ulja se koriste u kulinarstvu za pripremu...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas