Pelin biljka gorkog okusa koja liječi želudac i izbacuje razne otrove iz organizma

-

Pelin (lat. Artemisia) je trajna biljka s razgranatom stabljikom, polu-grmastog oblika, visine do 1 metra. Stabljika je okrugla s perasto razdijeljenim listovima. Cvate u grozdu sitnim sunovratim glavicama. Cvjetovi se sastoje od čaške s uskim lapovima, blijedožutog, ljevkastog, na krajevima petodijelnog rascijepljenog vjenčića, 5 prašnika i naraslim pesticem.

Nema čovjeka koji ne zna za pelin. Mnogi biljku i ne poznaju u prirodi, ali svi odreda znaju za pelin simbol gorčine i čemernosti. Malo je biljaka koje su tako duboko vezane za naš narod, vjekovima mučen, gonjen, ponižavan, koji je znao samo za gorčinu života. I dok je u nas pelin simbol jada, čemera, dotle su nekada Rimljani na Kaptolu, prije i iznad svih priznanja i počasti, pobjednika ili najbolje pobjednike napijali napitkom od pelena, uvjereni da je to najveća nagrada za pobjednika, jer im se po tadašnjem shvaćanju, osigurava dobro i vječno zdravlje, najveće zemaljsko bogatstvo.

- Google oglasi -

U ostalom i latinski naziv pelena ima simbolično značenje tj. ime biljke treba da djeluje psihosugestivno na čovjeka, da vjeruje da će biti zdrav i cio. Antički naziv potječe od grčke riječi (Artemisia) što znači ljekovit.

Pelin biljka

Pelin raste na osunčanim neobraslim zemljištima, a zbog svoje ljekovitosti sadi se u vrtovima. Za lijek sabiru se listovi prije cvatnje i cijela biljka za vrijeme cvatnje. Biljka pelin bere se između srpnja i kolovoza prije nego krene cvjetati. Mogu se brati korijen i list, a koristiti se može svježi ili sušen u hladu. Od pelina se mogu, osim čaja, raditi i tinktura, ekstrakt, vino i prah.

>> Čaj od pelina za želudac

Pelin je vrlo gorkog ukusa. Izvanredno je sredstvo za čišćenje krvi i jačanje želuca. Upotrebljava se u liječenju loše probave, nadimanja, slabog apetita, podrigivanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezene, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokraćnog mjehura, vodene bolesti i osipa.

- Google oglasi -

Osim toga, mnogostruka ljekovita svojstva pelina povoljno utječu na cjelokupni organizam. Tako nestaju teške smetnje, debljine, šećerne bolesti, u duševnim smetnjama koje, više ili manje, imaju dublji uzrok u neredovnom radu probavnih organa, smetnjama u radu jetre, žući, slezene i ženskih spolnih organa.

Pored svih nabrojanih ljekovitosti, mnoga saznanja tvrde da je pelin biljka koja ubija stanice raka za samo 16 sati.

Kako se pripremaju ljekoviti pripravci od pelina saznajte ovdje.

Razlika između slatkog i gorkog pelina

Slatki pelin

Pelin je poznata biljka koja se u narodnoj medicini koristi na različite načine još od davnina. Posebno je poznat liker od pelina za koji se smatra da ima ljekovito djelovanje. Međutim, postoji slatki i gorki pelin. Evo koja je razlika između slatkog i gorkog pelina?

Slatki pelin biljka (lat. Artemisia annua) koja izgledom podsjeća na paprat, može narasti do 2 metara visine te je poznata u sjevernoj Aziji. U kineskoj medicini slatki pelin koristi se za snižavanje tjelesne temperature, kod groznice i liječenja malarije.

Gorki pelin se koristi kod probavnih smetnji, u eteričnim uljima i kao insekticid. Od gorkog pelina se radi liker poznati kao pelinkovac. Posebno je raširen u Primorju. Gorki pelin je trajni grm koji dosegne visinu do 1 m. Gorki pelin se koristi za otvaranje apetita. Njegov korijen je također ljekovit a pripravlja se kao prašak.

Gorki pelin ( lat.Artemisia absynthium) je biljka koju su naši stari obavezno imali u vrtu.

pelin
Gorki pelin

Čaj od pelina

Kako pripremiti čaj od gorkog pelina za želudac?

Šoljicom kipuće vode prelite jednu čajnu kašiku pelina i ostavite neka odstoji 15 minuta te nakon toga procijedite. Čaj konzumirajte do tri puta dnevno ali ne dulje od sedam dana. Nakon toga napravite pauzu od sedam dana te, ako se želučane tegobe nastave, uzmite novu dozu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Rusomača – Ljekovita svojstva biljke

Rusomača se u srednjem vijeku iznimno cijenila pri liječenju...

Bolovi u trbuhu

Trbušna šupljina je prostor između prsnoga koša i male...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas