Prava končara

-

Tek u 19. stoljeću končara je postala gotovo pravom ljekovitom biljkom. U Španjolskoj, Italiji i Belgiji i danas se koristi za spravljanje čajeva za znojenje kod povišene tjelesne temperature i gripe te u obliku masti kod reumatskih tegoba.

SPIREAE FLOS: Cvatove ubiremo prije nego što se cvjetovi posve otvore. Sušimo ih brzo, kako ne bi posmeđili i čuvamo u dobro zatvorenim posudama. Osušena droga ima snažan i ugodan miris koji ponešto podsjeća na gorke bademe.

- Google oglasi -

SPIREAE HERBA: Sakupljamo cvatuće biljke, može i s korijenom.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Raste na vlažnim livadama, uz rubove jaraka i obale rijeka.

SRODNE VRSTE: Obična končara (Filipcndida mlgaris Moench.) raste na suhim livadama i zapuštenim kamenitim zemljištima. Sličnog je ljekovitog djelovanja. U narodnoj se medicini često koriste obje vrste.

DJELOVANJE I UPORABA: Zahvaljujući trjeslovinama, kod želučanih i crijevnih bolesti djeluje kao adstringens. Najvažnije je antiflogističko djelovanje kod upala. Salicilna kiselina koja u crijevima nastaje iz salicilnih spojeva osobito sprječava nastanak prostaglandin koji uzrokuju i pojačavaju upalne procese. Tako je potvrđena opravdanost njezine uporabe u čajevima protiv reume, kod bolesti s vrućicom i infekcijskih bolesti. Tu bismo drogu trebali koristiti češće, jer sadrži sastojke slične poznatom i popularnom sintetskom lijeku Aspirinu, za kojim brzo posežemo već pri najmanjem osjećaju slabosti i nelagode. Kod svih bolesnika nakon čaja od cvjetova lipe ili bazge, valja iskušati ovu drogu. Kod vrućice snizuje tjelesnu temperaturu i smanjuje bolove. Jedno je od najboljih sredstava kod prehlada i gripa koje su nerijetko povezane s glavoboljom. Djeluje i blago diuretički, pa je čaj omiljen kod zaostajanja tekućine u tijelu i kod bubrežnih tegoba.

- Google oglasi -

ČAJ: Jednu do dvije čajne žličice droge od cvjetova spravljamo kao oparak. Pijemo po dvije do tri Šalice na dan.

UPORABA U VETERINI: Čaj od cijele biljke koristimo kod zadržavanja tekućine u tijelu i zglobovima. I sijenu možemo dodati suhu zelen, osobito kod mladih životinja s otečenim zglobovima.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Oprezno s dodacima prehrani i vitaminima: od mnogih je više štete nego koristi, a ovi izazivaju i rak!

Uzimate li dodatke prehrani i vitamine kako bi vam...

Infekcije uha

Ove nesnosne i uporne infekcije mogu da budu pravo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas