Problemi s probavom, zašto nastaju i kako protiv njih?

-

problemi s probavomNije dobro sjediti na dvije stolice, ali ako imate dvije stolice (velike nužde) dnevno, znak je dobre probave. Kako bi se izbjeli problemi s probavom, i nakon obroka želite pomoći svom želucu i crijevima da bolje vare, trebali biste poći u šetnju.

Iako se razlikuje od čovjeka do čovjeka, izgled i učestalost stolice mogu otkriti šta se zapravo odvija u tijelu, tvrdi popularni američki televizijski liječnik dr. Mehmet Oz.

- Google oglasi -

On kaže da bi idealno bilo imati dvije stolice dnevno te da prehrana, tjelesna aktivnost, unos tekućine, životni ritam, stres i korištenje lijekova utječu na to koliko često obavljate veliku nuždu. U simptome na koje treba obratiti posebnu pažnju on ubraja naizmjenična razdoblja opstipacije i zatvora stolice, prisustvo sluzi ili krvi u stolici, te katranastu stolicu. Oni upućuju na neke bolesti pa obavezno treba potražiti stručnu pomoć liječnika.

Problemi s probavom nisu samo tvrda stolica!

S druge strane, nadutost, tanko kalibrirana ili tvrda stolica te one u komadićima nisu bolest, nego funkcionalne smetnje koje predstavljaju bolest sadašnjice. Dijareja označava pojačanu peristaltiku crijeva te se može pojaviti kao posljedica stresa. Kad stres nestane, simptomi se smire, no ako potraju, poželjno je obaviti pretrage.

Uzroci proljeva mogu biti višestruki, mogu biti posljedica infekcija, funkcionalnih smetnji, parazitnih, upalnih ili tumorskih oboljenja. Oko 90% ljudi koji dolaze na liječenje ima teškoće sa stolicom koja se na neki način promijenila u odnosu na prije.

Također, sve je češće riječ o mlađoj populaciji, pretežno djevojkama u pubertetu koje po sedam dana ne mogu regulisati probavu. Što je posljedica štetnih dijeta i opterećenosti izgledom. Ova vrsta opstipacije je posljedica nedovoljnog unosa tekućine i neškrobnih biljnih vlakana (integralni kruh, voće, povrće, mahunarke).

- Google oglasi -

Problemi s probavom, kako si pomoći?

Za zdravlje crijeva važno je izbjegavati prženu hranu i suhomesnate proizvode. Također, treba ograničiti unos kravljeg mlijeka, a pojačati unos žitarica poput zobi, kukuruza, ječma i lana. Povrća poput kupusa, bundeve i špinata, te od voća suhe šljive, može i kompot.

Kod proljeva je važno nadoknaditi tekućinu i elektrolite. Simptome će ublažiti čaj od kamilice, matičnjaka, metvice ili kadulje, ali i đumbir koji umiruje crijeva, ublažava grčeve, bolove i vodenastu stolicu.

Kod akutnog proljeva treba bar 24 sata piti samo čajeve. Ne smije se dugo gladovati jer crijevna sluznica podliježe atrofiji. Zatim se uvode riža, griz, štapići, dvopek, ribane jabuke, kuhana piletina ili puretina. Mlijeko treba izbjegavati, a vlakna unijeti na jelovnik tek nakon poboljšanja stanja. Čišćenje debelog crijeva najbolji je početak detoksikacije organizma. Idealan je izbor kura sa sjemenom lana. Ona je korisna protiv zatvora, celulita i pretilosti.

Svakodnevnim unošenjem probiotika, ali i prebiotika te fermentiranim mliječnim napitcima uravnotežuje se crijevna mikroflora važna za imunitet s obzirom na to da je čak 60% ćelija imunog sistema smješteno u crijevima. Pored toga što smanjuju nadutost, svi ostali problemi s probavom biti će blaži ako uzimamo probiotike.

Magnezij je nužan za zdravlje crijeva jer smanjuje rizik od karcinoma debelog crijeva. Također, jako pozitivno djeluje na cijeli probavni trakt, te se stoga preporučuje ishrana namirnicama bogatim magnezijem. A njime su bogati zeleno lisnato povrće poput špinata, riba, piletina, puretina, žitarice, orašasti plodovi i mlijeko.

Šetnja je najbolja pomoć varenju

Čaša vina uz jelo može da bude dobra ali samo da izazove ili podstakne poseban ukus jela. Sa medicinske tačke gledišta, međutim, nema neke prednosti za varenje. Ako poslije jela zaista želite pomoći svom želucu i crijevima, trebali biste poći u šetnju.

Naime, na osnovu jednog istraživanja došlo se do zaključka da je ležerna šetnja poslije večere najbolji način da se što brže isprazni stomak i izbjegnu problemi s probavom. Pokreti trbušnog zida tokom šetnje vjerovatno imaju direktan uticaj na ćelije koje su zadužene za pumpanje želuca.

Namirnice koje pomažu probavu

Salate: Hrana bogata vlaknima poput zelene salate jedan je od najvećih prijatelja dobre probave. Prije spavanja pojedite zdjelu zelene salate i problemi s probavom će vas zaobići.

Voće: Jabuke, pečene, kuhane ili svježe poboljšat će probavu. Korisne su i borovnice, jagode, ananas, sušene šljive i marelice. Jedna od najboljih namirnica za čišćenje je i limun. Popijte kašičicu limunovog soka natašte.

Zeleni čaj: On podstiče probavu, a zbog određene količine kofeina koju sadrži potiče metabolizam na brži rad.

Cjelovite žitarice: Žitarice poput heljde, smeđe riže te sjemenja koje nije zasoljeno potaknut će rad probave.

Začini: Biber, kim, cimet, đumbir su jače namirnice intenzivna okusa te potiču organizam na čišćenje.

Povrće: Luk, bijeli luk, mrkva, patlidžan i špinat bi trebali naći mjesto u vašem meniju zdrave prehrane.

Jogurt: sadrži Lactobacillus acidophilus bakteriju koja probavni sistem dovodi u red. Pijte jednu čašu jogurta dnevno i učinit ćete uslugu svojoj probavi.

Bristolska ljestvica za analizu stolice

Osluškivanju tijela, tvrdi dr. Oz, pomaže bristolska ljestvica stolice. Medicinsko pomagalo u kojem su britanski liječnici kategorizirali sedam vrsta stolice…

Tip 1 – Stolica u tvrdim komadićima najčešće je odraz prehrane siromašne vlaknima, a upućuje na to da je stolica predugo stajala u debelom crijevu. Treba povećati unos vlakana koja pospješuju probavu i refleks pražnjenja stolice.

Tip 2Voluminozna,  grudičasta stolica najčešće upućuje na opstipaciju i dehidraciju. Važno je uravnotežiti prehranu biljnim vlaknima, pojačati tjelesnu aktivnost i unos tekućine (najbolje obične vode). Poslije obroka pođite u laganu šetnju.

Tip 3 – Voluminozna, stolica s pukotinama po površini smatraju se normalnima i zdravima. Povećani unos tekućine omekšat će stolicu i ukloniti nabore. (Idealna je stolica srednje konzistencije – nije ni pretvrda ni premekana).

Tip 4 – Meka, tanko kalibrirana stolica, ovu vrstu stolice britanski liječnici također smatraju zdravom. Tvrde da bi u idealnom slučaju svaki dan trebalo imati jednu-dvije stolice srednje konzistencije.

Tip 5 – Blago vodenasta stolica. lako može upućivati na potrebu pročišćavanja crijeva tekućinom i zdravijom prehranom, stolica u mekim komadićima smatra se već blagom dijarejom te može biti i znak bolesti crijeva, ističu britanski stručnjaci.

Tip 6 – Pahuljasta stolica neravnih rubova nagovještava dijareju, tj. proljev te često upućuje na nužnost promjene životnih navika.

Tip 7 – Vodenasta stolica provela je najmanje vremena u crijevima, odnosno prebrzo je prošla kroz probavni trakt. Prerijetka je, prezasićena vodom i simptom je proljeva.

- Google oglasi -

7 KOMENTARI

  1. Cepici od kristalisanog meda uvijeni u dupli komadic zavoja ili gaze ubaceni u debelo crijevo izazivaku i pospjesuju brzo i lakse praznjenje debelog crijeva i tvrde stolice.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Stari narodni lijek za liječenje bubrežnih kamenaca

Bubrežni kamenci stvaraju se iz otpadnih tvari i soli...

Postignite puno svjetliju kosu sa preparatima iz kuhinje

Cimet se već stoljećima koristi kao jedan od najzanimljivijih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas