Sladoled – Sve o sladoledu od A do Ž

-

Sve o sladoledu

Znamo da je ukusan, osvježava, nema osobe koja ga ne voli, ali možete li pretpostaviti koji je najpopularniji okus sladoleda? Ako ste rekli vanila, pogodili ste. Slijede čokolada i jagoda, a najneobičniji ikada napravljeni su sladoledi s ukusom hotdoga i piva.

I ovo nije jedina zanimljivost koju krije omiljena ljetna poslastica. Njegovo veličanstvo sladoled nalazi se na listi hrane koja astronautima najviše nedostaje u svemiru – druge dvije su pizza i gazirani sokovi. Na Zemlji, pak, trgovci zadovoljno trljaju ruke nedjeljom, jer tog dana prodaju najviše sladoleda. Razloga za radost imaju i tokom ratova i recesije, jer se tada potražnja povećava.
Najviše ga vole stanovnici Novog Zelanda, koji u prosjeku pojedu 28 litara godišnje. Titulu najvećeg proizvođača, ipak, nosi Amerika, u kojoj je juli proglašen za Nacinalni mjesec sladoleda. Ali, u američkoj državi Kanzas nekada je bilo zabranjeno služenje sladoleda na piti od višanja.

- Google oglasi -

>> Sladoled koji liječi

U ljubavi prema ovoj poslastici ne zaostaju ni Englezi pa legenda kaže da je kralj Čarls I (Charles) u 17. stoljeću svom sladoledžiji ponudio doživotno izdržavanje kako bi spriječio da drugima otkrije čarobni recept. A povjesničari tvrde da je Aleksandar Veliki uživao jesti snijeg sa medom.

I zaista, prije nego što se u 10. stoljeću počelo koristiti mlijeko, kraljevska poslastica pravljena je od leda. A još više ćete voljeti krave kada čujete da ova životinja tokom svog života proizvede količinu mlijeka dovoljnu za 34.000 litara sladoleda.

Možda niste znali da je kornet nastao početkom 20. stoljeća iz praktičnih razloga. Kada je na sajmu u američkom Sent Luisu nestalo posuđa, dovitljivi trgovci su se snašli i kao držač za sladoled iskoristili vafle. Ali, zasluge za najveći kornet na svijetu nosi Velika Britanija, gdje je prije dvije godine napravljen kornet težak skoro hiljadu kilograma i visok četiri metra.

izvor: Avaz.ba

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Lubenicu jedemo pogrešno cijeli život, uvjerite se sami u to

Zaboravit ćete način na koji ste do sada rezali...

Razlozi zbog kojih ste stalno umorni

Ukoliko je vaš umor postao kroničan možda se problem...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas