Solomunov troskot najbolji prirodni lijek protiv svih upala

-

Oputina (ptičja trava, ptičji dvornik, pasja trava, troskot; lat. Polygonum aviculare) je jednogodišnja biljka neuglednog izgleda. Niska je i pri legla uz tlo. Veoma često pojavljuje se kao korov. Uglasto-čvorasta i vrezovita stabljika visine je od 30 do 60 cm. Biljka troskot smatra se jednim od najotpornijih korova koji se teško iskorijeni ali se pokazao kao veoma koristan lijek kod različitih bolesti.

Biljka puže po tlu, a pojedine stabljike narastu do 60 cm dužine. Listovi su ovalno kopljasti, travnate ili plavozelene boje. Cvate sitnim bijelim cvjetovima od lipnja do listopada. Biljka je ljekovita, sasvim mladi listovi i vrhovi su jestivi.

- Google oglasi -

Troskot biljka raste kao korov na putevima, vrtovima, dvorištima, ledinama, oranicama i, na zapuštenim mjestima. Najljekovitiji dijelovi troskota jesu listovi i mladi vrhovi stabljike, koji se sakupljaju od aprila do novembra. Korijen se vadi i suši u jesen, nakon što lišće opadne. Biljka troskot ima drugi naziv a to su još i oputina, poputina, pasja trava, ptičja trava, ptičji dvornik, troskovac, solomunski troskot, rdesalj, troskavica, troskotac, troskovec, truskavac, živinska trava.

Troskot kao lijek

Oputina ili troskot se koristi kao lijek u liječenju plućnih bolesti, kamenaca, teškoća u radu bubrega, gihta, reumatizma, proljeva, krvarenja čireva, žutice i rana. Djeluje na poboljšanje krvne slike i zbog toga pogoduje stvaranju vezivnog tkiva. Isto tako, preporučuje se u liječenju čireva na želucu. Poznat je kao lijek za “ženske” bolesti, a izuzetno je efikasan i u liječenju kardiovaskularnih oboljenja jer stimuliše rad srca.

Pomiješana sa drugim ljekovitim biljkama koristi se u liječenju mnogih drugih bolesti.

Ova biljka ima izuzetnu moć rastvaranja kamena u bubregu, mokraćnim kanalima i žuči.

- Google oglasi -

>>Kako otopiti kamen u bubregu

Troskot može da pospješi zacjeljivanje rana, a u tom slučaju direktno se na bolno mjesto privijaju obloge od izgnječene svježe biljke. Također, u istu svrhu koristi se i korijen ove biljke samljeven u prah i rastvoren u vodi.

Troskot čaj ljekovitost

Troskot čaj se koristi za liječenje ovih tegoba: plućne bolesti, kamen u žučnoj kesi ili bubrezima, teškoće u radu bubrega, giht, reumatizam, proljev, krvarenje crijeva, žutica i kod rana. Troskot čaj djeluje na poboljšanje krvne slike i podstiče stvaranje vezivnog tkiva.

Naročito se preporučuje kod unutrašnjih krvarenja, zahvaljujući tome što sadrži tanine, uključujući i kod čira na želucu, krvarenja iz materice, hemoroida i dr.
Troskot čaj je diuretik i koristi za izbacivanje kamena iz bubrega ili žuči, kod upale bešike i drugih urinarnih tegoba, ali i kod zadržavanja vode u organizmu i kod visokog krvnog pritiska.

Čaj od troskota priprema

Supenu kašiku usitnjene biljke preliti sa 200 ml hladne vode. Zagrijati do ključanja. Sud poklopiti i ostaviti da stoji 15-20 min. Čaj procjediti i piti 2-3 šolje čaja dnevno.

Troskot biljka

biljka troskot
oputina biljka
pasja trava
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

[VIDEO] – TRIK ZA VRUĆE LJETNE DANE: Rashladite piće u dvije minute

Kada postane nesnosno vruće nama ništa bolje od hladnog...

Mogući problemi sa želucem

Želučane tegobe jedne su od najčešćih problema zbog kojih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas