Šta su probiotici i kako pomažu zdravlju?

-

Za šta su probiotici dobri, gdje se nalaze i kako se definišu? Probiotici se mogu definisati kao namirnice ili proizvodi koji se proizvode uz pomoć bakterija ili gljivica i takvi se konzumiraju ili služe kao dodatci jelu.

Mnogi probiotici se proizvode procesom fermentacije laktoze, a najčešći mikroorganizmi koji se koriste za stvaranje probiotika su Lactobacillus i Bifidus bakterija često zvane mliječna i kiselinska bakterija.

- Google oglasi -

Možete povećati unos probiotika povećanim unosom jogurta i sireva uz koje se mogu unositi namirnice koje pojačavaju djelovanje probiotika a to su začini, čajevi, crveno vino, jabuke i grahorice.

Šta su probiotici

Probiotici su dobri mikroorganizmi od kojih većina već živi u našem organizmu, uglavnom u crijevima. Posao dobrih mikroorganizama je da stimulišu imuni sistem i očuvaju dobro zdravlje organa za varenje.

Probiotici mogu biti dobri za probleme poput proljeva, sindroma iritabilnog crijeva, gingivitisa i trudničke mučnine.

Probiotici mogu smanjiti rizik od određenih vrsta raka, te mogu ojačati vaš imunološki sistem, spriječiti alergije na hranu i pomoći u mršavljenju.

- Google oglasi -

Čovjekovo tijelo je domaćin velikom broju mikroorganizama od kojih su većina naši prijatelji, jedan od fenomena življenja je simbioza sa drugim organizmima. Dok patogeni mikroorganizmi izazivaju bolesti, dobri mikroorganizmi surađuju sa imunim sistemom kako bi patogene mikroorganizme držali pod kontrolom ili ih izbacili iz organizma.

Dobri mikroorganizmi – između ostalih iz hrane ili probiotskih preparata održavaju ravnotežu tj. patogeni mikroorganizmi ostaju u malom broju u organizmu i ne štete mu. Također stimulišu imuni sistem i poboljšavaju digestivne funkcije.

Probiotike treba unositi u organizam kada je organizam pod stresom ili izložen nekoj bolesti (tada je narušen balans intestine flore dominacijom patogenih mikroorganizama), poslije uzimanja antibiotika.

Tokom perioda kada se osoba nalazi pod stresom ili je bolesna patogene bakterije pokazuju tendenciju da se umnože i onda je to važan način da se održi nivo dobroćudnih mikroorganizama na što višem nivou.

Dnevnim unosom probiotičkih proizvoda u zdrave osobe mogu imati samo koristi, posebno u uslovima zagađenosti okoline u kojoj živimo, zagađenje, pušenje, stres, brza hrana, sa kojima se naš organizam stalno mora da izbori.

Sporedni efekat antibiotika – antibiotici su neprevaziđeni lijekovi u liječenju bakterijskih infekcija, ali uništavajući patogene bakterije uništavaju dobroćudne bakterije. Blagotvorni mikroorganizmi mogu biti oslabljeni 6 mjeseci poslije sedmodnevnog uzimanja antibiotika.

Ukoliko uzimate probiotike putem hrane ili kao suplemente, ove korisne bakterijske kulture mogu da preokrenu štetne efekte antibiotika i spriječe razvoj štetnih bakterija, također mogu da stimulišu produkciju imunoglobulina u crijevima što pojačava imuno odgovor organizma.

Bakterije kao što su Laktobacilus i Bifidus bakterije mogu da proizvedu različite antimikrobne agense koji su efektivni protiv velikog broja patogena kao što su salmonela, šigela, stafilokokus i ešerihija koli.

Kako su probiotici korisni za zdravlje pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...
- Google oglasi -

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Ovo morate pročitati

Šipak – Mogranj

Opis biljke: mogranj raste kao niski grm ili malo...

Pokvareni zubi i karijes opasno ugrožavaju zdravlje

Pokvareni zubi i paradentoza zuba nisu za zanemarivanje, to...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas